Reklama

Reklama

Dlaczego nogi puchną?

Spuchnięte stopy, kostki czy łydki to częsta przypadłość, szczególnie latem. Takie obrzęki nie są groźne, gdy jest to tylko skutek zmęczenia lub chodzenia na obcasach przez cały dzień. Ale jeśli obrzęki pojawiają się często, idź do lekarza.

Zdarzyło ci się już pewnie nieraz, że po całym dniu spędzonym w pozycji siedzącej, np. podczas podróży samochodem, nogi były spuchnięte. Wieczorem nie mogłaś wcisnąć stóp w pantofle, które jeszcze rano były luźne. To znak, że w organizmie doszło do zakłócenia obiegu płynów ustrojowych - krwi i limfy. Zazwyczaj jest to niegroźna dolegliwość, spowodowana brakiem ruchu. Krew, wbrew prawu grawitacji, płynie z dołu do góry, czyli przez żyły nóg do serca. Aby mogła dotrzeć do celu, wspomagana jest przez zastawki żylne. Kontrolują one przepływ krwi tak, by się nie cofała. To otwierające się i zamykające bramki, które kierują krew tylko w jedną stronę. Działają sprawnie wtedy, gdy nogi są w ruchu. Ale kiedy mięśnie nóg nie pracują, zastawki są zamknięte. Wówczas w żyłach zwiększa się ciśnienie, a nadmiar nagromadzonej wody objawia się w postaci opuchlizny. Na taką dolegliwość zwykle pomagają proste zabiegi domowe. Wystarczy 15-minutowy odpoczynek z uniesionymi nogami, proste ćwiczenia pobudzające krążenie krwi (opisujemy je na następnej stronie), masaż stóp lub chłodny prysznic. Ulgę przynoszą też chłodzące żele i maści, dostępne w aptece bez recepty.

Reklama

Jeśli jednak opuchlizna pojawia się często albo po nocnym wypoczynku, może być to sygnał, że problem jest poważniejszy i wymaga konsultacji z lekarzem.

Pierwszy zwiastun żylaków

Przyczyny
Skłonność do żylaków często dziedziczymy po rodzicach. Ale możemy też nabawić się choroby, jeżeli wiele godzin dziennie siedzimy lub stoimy. Wówczas zastawki żylne są przeciążone i stają się nieszczelne. Krew spływa w dół nóg i gromadzi się w żyłach. Rozpycha je nadmiernie, powodując ich deformacje i skręcanie.

Objawy
Żylaki rozwijają się stopniowo. Pod skórą widoczne stają się kręte, błękitne, pojedyncze żyły lub cała sieć drobnych żyłek. Wcześniej występują też inne objawy, np. uczucie ciężkości w łydkach, skurcze mięśni łydek w nocy, obrzęki. Początkowo wokół kostek, a z czasem także na łydkach.

Pomoc specjalisty
Leczeniem żylaków zajmuje się flebolog. Aby ocenić stan żył, skieruje na badanie USG (doppler). Jeśli choroba jest w początkowym stadium, przepisze leki doustne oraz maści i żele, które pomogą uszczelnić ścianki naczyń krwionośnych i usprawnią przepływ krwi w żyłach. Czasem konieczny jest zabieg, np. skleroterapia, lub chirurgiczne usunięcie żylaków.

Jak możesz sobie pomóc
Pobudzaj krążenie w żyłach. Spaceruj, biegaj, pedałuj na rowerze. Noś bezuciskowe skarpetki, przeciwżylakowe podkolanówki lub rajstopy. Wypoczywaj z nogami uniesionymi do góry. Buty na wysokich obcasach zakładaj tylko na wielkie wyjścia.

Dowiedz się więcej na temat: skutek | leki | serce | krew | wody | objawy | nogi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje