Reklama

Dlaczego warto spać z kotem lub psem? Zaskakujące korzyści

Każdy, kto ma w domu psa lub kota wie, że wpatrzony w niego pupil często nie odstępuje człowieka na krok. Nie tylko towarzyszy mu podczas codziennych czynności dopominając się pieszczot i atencji, ale chce spać w łóżku ze swoim właścicielem. Czy można mu na to pozwolić? Zdania są podzielone: niektórzy hołdują zasadzie, że pies i kot muszą koniecznie korzystać ze swojego legowiska, inni zaś pozwalają im na wspólne spanie twierdząc, że mają z tego wymierne korzyści? Jakie?

Spanie z psem i kotem

Zanim pozwolimy naszym pupilom na wspólne spanie, warto wspomnieć na początku o wadach. Śpiący z nami pupil może ułożyć się tak (zwłaszcza pokaźnych rozmiarów pies), że uniemożliwia spokojny i regenerujący wypoczynek. Kot w nocy może się wybudzić i, nie zważając na swojego pana lub panią, domagać się zabaw albo nawet biegać i skakać po nich. Warto wspomnieć, że pies czy kot może z nami spać, ale wyłącznie pod warunkiem, że jest czysty, odrobaczony, a także regularnie wyczesywany, co zminimalizuje ryzyko zarażenia się chorobami odzwierzęcymi.

Zwierzaki zapewniają ciepło

Dlaczego warto spać ze zwierzakami? Pies czy kot, który dyskretnie (lub mniej) wsunie się nam do łóżka, działa jak naturalny termofor. Spanie z nim to dobra okazja do wygrzania ciała, które nocą, mimo kołdry, może być wychłodzone (np. poprzez odkrywanie się). Domowe zwierzęta mają wyższą temperaturę ciała niż człowiek, co pomoże podnieść komfort w czasie snu.

Reklama

Zwierzęta pomagają zasnąć

Bezsenność jest jedną z częstszych przypadłości, z jaką współcześnie się borykamy. Przyczyn może być wiele: niewłaściwa higiena snu, niezdrowe nawyki żywieniowe, nadmierny stres. Obecność psa lub kota w łóżku może pomóc zasnąć. Miarowy oddech zwierzęcia oraz ciepłota jego ciała redukują stres i relaksują.  Poza tym koty często mruczą, co również działa kojąco.

Zwierzęta niwelują stres

Koty i psy, które bezgranicznie kochają swoich właścicieli, mogą pomóc zredukować stres, który obecnie dotyka bardzo dużo ludzi, nie tylko młodych. Dlatego zapraszając swojego pupila do łóżka, można go głaskać i pieścić, co pomoże nie tylko się zrelaksować, ale także może zmniejszyć ciśnienie tętnicze krwi. Trzeba wspomnieć, że nadciśnienie przyczynia się do wielu chorób układu krążenia, w tym zawałów oraz udarów mózgu.

Zwierzęta w roli terapeuty

Pies czy kot w łóżku może spełniać rolę terapeuty. Szczególnie przydatny jest wtedy, gdy czujemy się samotni, bowiem możemy wtulić się w miękkie i ciepłe futro. Poza tym dogoterapia czy felinoterpia polecana jest w leczeniu wielu chorób psychicznych. Warto wspomnieć, że obecność psa i kota w domu oraz codzienne pieszczoty, nie mogą zastąpić nigdy wizyty u specjalisty.

Poczucie bezpieczeństwa

Pies, który śpi w naszym łóżku, może zapewnić poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza wtedy, gdy mieszkamy sami w dużym domu. Pupil, który jest w pobliżu, pomaga się zrelaksować oraz pomóc w zaśnięciu. Psy są również doskonałymi stróżami, dlatego każdy niepokojący szmer może sprawić, że zaalarmują swojego właściciela.

Pomaga w budowaniu relacji

Zwierzęta działają korzystnie nie tylko na nastrój człowieka, ale również na jego umiejętności interpersonalne. To pomaga budować relacje nie tylko z pupilami, ale także z innymi ludźmi. Posiadacze kotów i psów łatwiej nawiązują znajomości, są bardziej empatyczni, a także wykazują się mniejszą agresją na co dzień.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: spanie z psem
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy