Reklama

Dlaczego źle widzimy?

Najczęstsze wady wzroku to nadwzroczność, krótkowzroczność i astygmatyzm.

Wpadające do oka promienie świetlne powinny skupiać się na siatkówce. Jej włókna nerwowe przekazują te sygnały nerwem wzrokowym do mózgu, który je interpretuje i "mówi" nam, co widzimy. Jeśli promienie światła nie skupiają się prawidłowo, mówimy o wadach wzroku.

Nadwzroczność

Promienie świetlne ogniskują się za siatkówką. Dalekowidz lepiej widzi przedmioty z pewnej odległości niż z bliska. Wadę tę korygują soczewki skupiające. Ich moc określa się w dioptriach ze znakiem + (plus). Odmianą nadwzroczności jest starczowzroczność - z wiekiem oko traci zdolność do ostrego widzenia z bliska.

Reklama

Krótkowzroczność

Promienie świetlne skupiają się przed siatkówką, dlatego krótkowidz wyraźniej widzi przedmioty znajdujące się blisko niego. Wadę tę koryguje się soczewkami rozpraszającymi. Ich moc określa się w dioptriach ze znakiem - (minus)

Astygmatyzm

Towarzyszy zwykle krótko lub nadwzroczności. Jego przyczyną bywa nieprawidłowa krzywizna rogówki. Promienie załamują się w niej tak, że - zamiast w jednym - skupiają się w różnych punktach. Efekt? Obraz nieostry. Astygmatyk, patrząc np. na krzyż, widzi dobrze tylko jego pionowe lub poziome ramię. Tę wadę korygują soczewki cylindryczne.

Co na nos?

Soczewki okularów mogą być szklane lub z tworzyw sztucznych. Optycy mogą nam zaoferować soczewki:

- o wyższym współczynniku załamania - mocniej załamują promienie światła. Dlatego mogą być cieńsze od tradycyjnych o 25-50 proc.

- asferyczne - dzięki nim oczy krótkowidza nie wydają się mniejsze. Ich wadą jest to, że bardzo dobrze widzimy tylko centrum obrazu. Im bardziej w bok, tym ostrość gorsza.

- progresywne, dla osób ze starczowzrocznością. To ułatwienie dla ludzi, którzy mają oddzielne okulary do czytania i do chodzenia po ulicy lub noszą szkła dwuogniskowe, z wyraźną granicą pośrodku. Soczewka progresywna może mieć, np. na górze minus 5 dioptrii, a u dołu np. plus 2 dioptrie. Gdy chcemy widzieć wyraźnie coś, co jest daleko, patrzymy przez górną część szkła, jeśli na coś, co jest blisko - przez dolną.

Na soczewki okularów mogą być też nałożone różne filtry. Np. soczewki fotochromowe ciemnieją w świetle, anty UV chronią przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym.

Soczewki kontaktowe

Można nimi korygować nadwzroczność i krótkowzroczność od minus do plus 25 dioptrii, astygmatyzm i starczowzroczność. Soczewki kontaktowe zaleca się przy wadzie wzroku większej niż 6 dioptrii lub gdy różnica między jednym a drugim okiem wynosi 3-4 dioptrie. Przeciwwskazaniem do noszenia "kontaktów" jest m.in. skłonność do zapalenia spojówek, tzw. zespół suchego oka, alergia. O tym, czy możemy nosić soczewki kontaktowe, decyduje okulista. Są też soczewki kontaktowe, które zakłada się na noc, po to, by w ciągu dnia nie nosić ani ich, ani okularów. Najlepiej metoda ta sprawdza się przy wadzie wzroku do -4,5 dioptrii i astygmatyzmie do 1,5 dioptrii. Zarówno soczewki okularowe, jak i lecznicze kontaktowe mogą być częściowo refundowane przez NFZ kons.: dr Piotr Fryczkowski, okulista

Chwila dla Ciebie
Dowiedz się więcej na temat: wady
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy