Dobroczynne hormony dla zdrowia i urody
Ich nadmiar lub niedobór ma ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale też samopoczucie i wygląd!
Większość z nas jest przekonana, że problemy hormonalne dotyczą głównie kobiet. Tymczasem z badań wynika, że coraz więcej panów ma np. nadmiar lub niedobór hormonów tarczycy. U dzieci występuje natomiast niedobór hormonu wzrostu.
Tarczyca produkuje hormony, które mają ogromny wpływ na wagę naszego ciała, to, jak pracuje serce oraz na wygląd skóry, włosów i paznokci.
Nadmiar hormonów
Ten delikatny gruczoł wytwarza za dużo hormonów cztery razy częściej u kobiet. Ale rośnie liczba panów borykających się z nadczynnością tarczycy! Oto objawy schorzenia.
Utrata wagi bez powodu: Szybkie trawienie. Hormony tarczycy regulują m.in. przemianę materii. Gdy ich stężenie jest wysokie, następuje szybkie spalanie kalorii - jesteśmy głodni wkrótce po posiłku. Chociaż dużo jemy, tracimy na wadze.
Wzrost temperatury ciała: Przyspieszona przemiana materii powoduje, że organizm wytwarza więcej ciepła. Możemy np. mieć stale stan podgorączkowy, ciągle jest nam gorąco i duszno, pocimy się intensywnie. Źle znosimy wysokie temperatury (np. upał).
Zaburzenia rytmu serca: Kołatanie serca, nerwowość. Nadmiar hormonów tarczycy ma niekorzystny wpływ na funkcjonowanie organu i może powodować nadpobudliwi, drżą nam ręce.
Dolegliwości oczu i kończyn: Łzawienie oczu. Występuje np. przy sztucznym oświetleniu. Może pojawić się wytrzeszcz.
Opuchlizna nóg. Podudzia są zaczerwienione, a skóra swędzi.
Leki na obniżenie hormonów: Jeśli specjalista będzie podejrzewał u ciebie rozwój nadczynności tarczycy, skieruje cię na badanie krwi. W przypadku stwierdzenia schorzenia zaleci przyjmowanie leków hamujących pracę organu.
Niedobór hormonów
U niektórych osób tarczyca wytwarza mniej hormonów, niż powinna. Oto objawy jej niedoczynności.
Przybieranie na wadze: Wolne trawienie. Niskie stężenie hormonów powoduje gorszą przemianę materii i wzrost wagi ciała.
Spadek temperatury, zmęczenie: Niższa ciepłota ciała. Powolna przemiana materii sprawia, że organizm wytwarza mniej ciepła - i często marzniemy.
Osłabiony organizm. Gorsza przemiana materii powoduje słabsze przyswajanie składników odżywczych z pożywienia. Dlatego czujemy się przemęczeni.
Pogorszenie wyglądu: Zły stan skóry, włosów i paznokci. Niski poziom hormonów tarczycowych powoduje, że: skóra jest wysuszona, "brudna" na łokciach i kolanach, wypadają nam włosy, paznokcie są łamliwe.
Leki na podwyższenie hormonów: W przypadku stwierdzenia w badaniu krwi niedoczynności tarczycy, lekarz zaleca przyjmowanie preparatów hormonalnych (I-tyroksyny).
Uwaga! Należy poinformować go o innych przyjmowanych lekach, bo np. preparaty żelaza mogą utrudniać wchłanianie I-tyroksyny.
Zaburzeniem hormonalnym, które często nęka kobiety jest androgenizacja, czyli nadmierne wytwarzanie m.in. testosteronu. Winne temu mogą być policystyczne jajniki (pęcherzyki z jajeczkami przekształcają się w małe torbiele) lub nieprawidłowo pracujące nadnercza.
Nadmierne owłosienie ciała: Włosy w nietypowych miejscach. Owłosienie może występować m.in. na twarzy, piersiach, brzuchu i udach.
Problemy z cerą i włosami: Trądzik i łysienie. Na twarzy pojawiają się wypryski, włosy stają się przetłuszczone i zaczynają nadmiernie wypadać.
Leki na wyrównanie hormonów. Lekarz zleca badanie poziomu męskich i żeńskich hormonów płciowych. Może też skierować cię na USG jajników i nadnerczy. W przypadku kłopotów może zalecić przyjmowanie hormonów estrogennych i substancji antyandrogennych.
Niedobór hormonu wzrostu jest jedną z przyczyn tego, że dziecko za wolno rośnie. Za pomocą siatek centylowych (znajdujących się np. na końcu książeczki zdrowia dziecka) rodzice mogą kontrolować tempo wzrastania u pociechy. Jeśli kolejne pomiary znajdują się na tym samym centylu, nie ma powodów do niepokoju. W przypadku wątpliwości należy poradzić się pediatry. Może on skierować dziecko do endokrynologa.
Konsultacja: Magdalena Ferens, lekarz endokrynolog NZOZ w Warszawie