Reklama

Dolegliwości podczas snu, które powinny nas zaniepokoić

Prawidłowy sen to gwarant dobrze rozpoczętego dnia. Zregenerowany organizm lepiej radzi sobie z zadaniami, które stawia przed nami praca, szkoła czy obowiązki domowe. Poza tym jest mniej narażony na rozmaite infekcje, pracuje efektywniej i wolniej się starzeje. Specjaliści zalecają, aby nocny wypoczynek trwał nie krócej niż siedem godzin. Jeśli podczas snu często się budzimy i odczuwamy charakterystyczne dolegliwości, powinniśmy w pierwszej kolejności zmienić swój styl życia i skontaktować się z lekarzem internistą. Powracający problem może sygnalizować poważne schorzenia. Kiedy powinniśmy się zaniepokoić? Jakie symptomy mogą być dla nas niebezpieczne? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

Popularne dolegliwości

Zaburzenia snu szybko urastają do rangi globalnego zdrowotnego problemu i doskwierają wielu - nie tylko młodym - osobom. Do najczęstszych symptomów zalicza się bezsenność, lęki nocne czy koszmary senne, które niejednokrotnie prowadzą do stadium depresyjnego. Jeśli dolegliwości są stałe albo pojawiają się cyklicznie, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który zaleci odpowiednie badania.

Nocne poty

Czy zdarza się tak, że budzisz się w środku nocy i jesteś cała spocona? Może to być wynik stresu albo koszmaru, który ci się przyśnił. Jeśli jednak problem pojawia się często, a do tego odczuwasz specyficzne dolegliwości w ciągu dnia, winna może być nieprawidłowa praca tarczycy. Nadczynność tego organu objawia się również rozdrażnieniem, wahaniem nastroju oraz uczuciem gorąca niezależnie od temperatury. Ponadto możesz jeszcze zauważyć spadek wagi, kołatanie serca oraz problemy żołądkowe. Specjalista zbada, czy tarczyca działa prawidłowo, a w uzasadnionych przypadkach wykona jeszcze USG, które wykluczy rozrośnięcie się organu albo powstanie na nim guzków. Możesz również wspomóc się doraźnie odpowiednią dietą, która złagodzi uciążliwe dolegliwości. Ogranicz spożycie kawy oraz soli, włącz do swojego menu drób, warzywa oraz ryby morskie – to źródło jodu, który wspiera pracę tarczycy.

Reklama

Skurcze nóg

Skurcze kończyn objawiają się bardzo nieprzyjemnym bólem, który wybudza nawet z najgłębszego snu. Jeśli przydarzają się często, nie należy bagatelizować problemu. Może to być objaw braku magnezu w organizmie albo tworzących się żylaków – powstają na skutek nieprawidłowego przepływu krwi i nie zawsze są widoczne na nogach. Dodatkowy objaw, który powinien cię zaniepokoić, to uczucie ciężkich, opuchniętych i obolałych nóg. Najlepiej udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który przygotuje skierowanie do specjalisty – zbada on drożność i szczelność żył. Warto wiedzieć, że nałogi takie jak nadużywanie alkoholu i palenie papierosów wzmagają problem.

Kaszel podczas snu

Męczący kaszel utrudnia efektywny wypoczynek. Wiadomym jest, że jest to pierwszy symptom przeziębienia albo grypy. Jednak jeśli nie odczuwasz takich dolegliwości, a uporczywy suchy lub mokry kaszel jest twoją zmorą, może to być pierwszy objaw rozwijającej się astmy. Twoją czujność powinny jeszcze wzbudzić duszności, ucisk w klatce piersiowej oraz wydłużony i świszczący oddech. Należy udać się do alergologa, który zleci odpowiednie badania, ponieważ uczulenia mogą być podłożem choroby. Urządź swoją przestrzeń w domu tak, aby nie nasilały się dolegliwości chorobowe – usuń siedliska kurzu oraz zadbaj, by pojawiało się go jak najmniej.

Czy drętwienie rąk powinno nas niepokoić?

Nocą najczęściej dochodzi do drętwienia kończyn. Zwykle jest to spowodowane nieodpowiednią pozycją przybraną w łóżku. Dochodzi wtedy do wybudzenia na skutek uciskania naczyń krwionośnych, które dostarczają odpowiednią ilość krwi do rąk, co powoduje mrowienie i delikatny ból. W takim wypadku wystarczy poruszyć delikatnie kończyną, by wszystko wróciło do normy. Jeśli odczuwasz ból w trzech palcach (kciuku, wskazującym i serdecznym), który promieniuje aż do ramienia, to może być pierwszy symptom syndromu cieśni nadgarstka. Spowodowany jest on przeciążeniem nerwu pośrodkowego. Schorzenie to wzmaga się podczas wykonywania czynności biurowych (pisania na klawiaturze i klikania myszką komputerową), pracy przy kasie fiskalnej oraz w zakładach fryzjerskich. Jeśli dolegliwości pojawiają się w nocy lub w ciągu dnia i będziesz mieć problemy z utrzymywaniem drobnych przedmiotów w ręce albo np. trudno ci będzie zapiąć guziki, udaj się do lekarza. Możesz również pomóc sobie doraźnie, mocząc dłonie w ciepłej parafinie.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama