Reklama

Domowe sposoby na jęczmień na oku

Zapewne wiele osób borykało się kiedyś z jęczmieniem na oku. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą domowe sposoby. Jak poradzić sobie z jęczmieniem na oku?

Czym jest jęczmień na oku?

Jęczmień to ropień w kształcie ziarna zboża. Gdy do mieszka włosowego rzęs przedostaje się bakteria, powstaje stan zapalny. Najczęściej jest to gronkowiec złocisty. Prowadzi to do zaczopowania ujścia mieszków włosowych, a także rozwoju zakażenia w gruczołach łojowych Zeissa lub gruczołach rzęskowych Molla. 

Można wyróżnić dwa rodzaje jęczmienia. Pierwszy z nich, czyli jęczmień zewnętrzny objawia się czerwoną, bolesną plamką na zewnętrznej stronie powieki. Natomiast jęczmień wewnętrzny jest wywołany zapaleniem gruczołów tarczkowych i jak sama nazwa wskazuje, występuje na wewnętrznej stronie powieki.

Jęczmień zazwyczaj trwa od 7 do 10 dni. Można go rozpoznać po obrzęku i zaczerwienieniu powieki. Następnie pojawia się guzek zapalny. Ponadto zauważalna jest wydzielina ropna, łzawienie i światłowstręt.

Reklama

Domowe sposoby na jęczmień na oku

Wizyta u lekarza będzie konieczna, jeśli jęczmień utrzymuje się powyżej 10 dni i towarzyszy mu gorączka, powiększone węzły chłonne i silny obrzęk, a także zaburzenia widzenia.  

W przypadku, gdy nie występują wyżej opisane objawy, to z jęczmieniem można sobie poradzić za pomocą domowych sposobów. Należy jednak pamiętać, by nigdy nie wyciskać jęczmienia, ani w żaden sposób nie pomagać mu w pęknięciu. 

Można jedynie ten proces przyspieszyć za pomocą m.in. ciepłych okładów z saszetki zielonej herbaty. Wystarczy ją zaparzyć, a następnie dokładnie wycisnąć i przyłożyć do oka.

Skuteczne mogą być również kompresy ziołowe. W tym celu można wykorzystać napar np. z rumianku. Wystarczy nasączyć wacik w naparze i przyłożyć do oka. Najlepiej powtarzać tę czynność trzy razy w ciągu dnia.

Jednym ze znanych sposobów na jęczmień jest pocieranie go złotą obrączką. Może okazać się skuteczną metodą głównie przez to, że pocieranie doprowadzi do udrożnienia ujść gruczołów oraz sprawniejszego usunięcia zalegającej wydzieliny. 

Czytaj więcej:

Liposukcja brzucha. Na czym polega zabieg?

Mikrodermabrazja diamentowa: Na czym polega zabieg?

Co przyspiesza starzenie się skóry? Czas zmienić nawyki

Zobacz także:

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy