Domowe sposoby na objawy astmy
Statystyki pokazują, że astma jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób na świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) cierpi na nią od 100 do 150 milionów osób. Obecnie szacuje się, że choroba ta jest przyczyną około 180 tysięcy zgonów na świecie. Jest jedną z najpopularniejszych chorób przewlekłych, której wskaźnik umieralności wzrasta o 50 procent co dekadę. Astmatycy, by normalnie funkcjonować muszą mieć zawsze przy sobie inhalatory, które łagodzą uciążliwe objawy choroby. Można je również zwalczać poprzez stosowanie tzw. domowych sposobów. Przedstawiamy kilka z nich.
Astma, a właściwie astma oskrzelowa to przewlekła choroba dróg oddechowych, która charakteryzuje się wyjątkowo zmiennym przebiegiem. Jej pierwsze i charakterystyczne objawy to najczęściej nawracający świszczący oddech, duszności, ucisk w klatce piersiowej, no i ten najpopularniejszy - kaszel. Najbardziej uciążliwe objawy astmy występują zwłaszcza w nocy i we wczesnych godzinach porannych. U dzieci napady astmy są łagodniejsze.
Przyczyny
Napady astmy wywołują najczęściej alergeny (m. in. roztocze, pyłki czy zarodniki grzybów), wirusowe zakażenia dróg oddechowych, tzw. czynniki drażniące (dym tytoniowy, zanieczyszczenia i różnego rodzaju zapachy), czynniki fizyczne (zimne powietrze, hiperwentylacja, zmiany pogody), leki (najczęściej niesteroidowe leki przeciwzapalne), stres, a także czynniki hormonalne.
Leczenie
Leczenie astmy jest trudne i w dużej mierze opiera się na farmakologii. Praktycznie każdy chory przechodzi wieloetapowy proces leczenia, któremu podaje się leki doraźne i tzw. kontrolne. Leki, którymi leczy się astmę są zazwyczaj oparte dla sterydach, dlatego stanowią niebezpieczeństwo dla sprawnego działania organizmu. Astmatykom zaleca się także obserwację swojej choroby, by posiadać jak największą wiedzę na jej temat i umieć reagować w konkretnej sytuacji. Szacuje się, że aż 90 procent pacjentów może być leczona ambulatoryjnie.
Oprócz leczenia farmakologicznego, specjaliści zalecają także stosowanie naturalnych preparatów, które ułatwiają oddychanie, oczyszczają powietrze i wzmacniają kurację medykamentami. Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów jak radzić sobie z objawami astmy.
Klimatyzatory są jednym ciekawszych i skutecznych sposobów oczyszczania powietrza nie tylko z brudu, ale także z bakterii. Ich praca zmniejsza ilość pyłków, które pochodzą z drzew, traw i chwastów. Klimatyzatory eliminują także wilgoć i redukują roztocza. Jeśli nie posiadasz takiego urządzenia, zadbaj o to, aby twoje okna i drzwi były zamknięte podczas sezonu pylenia roślin. Uchroni cię to przed atakiem choroby. Mniejsze stężenie pyłków oraz odpowiednie nawilżenie powietrza, znacznie złagodzi objawy astmy i zapobiegnie atakom choroby. Jeśli cierpisz na astmę, pamiętaj o tym, by pomieszczenia, w których na co dzień przebywasz były czyste i dotlenione.
2. Oddychaj przez papierową torbę
Umiejętność spokojnego, miarowego oddychania w czasie ataku choroby to u astmatyków podstawa. W takich momentach należy przede wszystkim zachować spokój i jak najszybciej uspokoić oddech. Na pewno pomoże w tym znana metoda - oddychanie przez papierową torbę.
Jak to zrobić?
Zamknij oczy, weź papierową torbę i wdychaj powoli powietrze przez nos. Pomocne może okazać się wizualizowanie pracy twoich płuc podczas wdechu. Dzięki temu poczujesz jak powietrze wypełnia twoje płuca, a dolegliwości zaczynają ustępować. Zajęcie umysłu pomoże ci się naprawdę uspokoić. Weź trzy głębokie oddechy, a następnie otwórz oczy. Kiedy atak minie, wypij filiżankę kawy. Kofeina otwiera drogi oddechowe, a ciepło płynu działa kojąco na podrażnione gardło. Jeśli jesteś astmatykiem, pamiętaj, żeby na wszelki wypadek zaopatrzyć się w papierową torbę, która uratuje cię podczas ataku.
3. Imbir
Może dla wielu będzie to zaskoczeniem, ale ostatnie badania pokazują, że objawy astmy może również łagodzić napar z imbiru. Skutecznie radzi on sobie z dusznościami, a także usuwa stan zapalny, który może wytworzyć się podczas ataku. Badania nad dokładnym wpływem imbiru na leczenie astmy wciąż trwają, jednak z pewnością wiadomo, że imbir jako naturalny produkt nie zaszkodzi naszemu zdrowiu. Jeśli miewasz częste ataki astmy, wypróbuj napar z imbiru. Wypij go lub przygotuj na jego bazie inhalacje.
Kwasy tłuszczowe omega-3 to ten zdrowy rodzaj kwasów, który stosuje się najczęściej w leczeniu chorób serca. Jak się okazuje świetnie działają one również na objawy astmy.
Badania wskazują, że kwasy tłuszczowe omega-3 zmniejszają stany zapalne dróg oddechowych i zwiększają wydolność płuc.
5. Kurkuma
Kurkuma to produkt, który posiada szereg właściwości prozdrowotnych. Działa leczniczo na wiele schorzeń, a także poprawia naszą urodę. Kurkuma, a konkretnie kurkumina, czyli najważniejszy składnik tej przyprawy posiada również właściwości antyalergiczne. Jej spożywanie może zatem niwelować alergie, która powoduje stan zapalny, a następnie prowadzi do pojawienia się objawów astmy. Warto zatem stosować ją już po wystąpieniu pierwszych objawów, ale także profilaktycznie, by spróbować uodpornić się substancje wywołujące objawy.
6. Regularne ćwiczenia
Aktywność fizyczna powinna być nieodzownym elementem kuracji każdego astmatyka. Najlepiej uprawiać lekki jogging lub codziennie wykonywać serię ćwiczeń. Niektórzy twierdzą, że osoby z astmą powinny unikać wysiłku fizycznego. Oczywiście jest to nieprawda i nie należy wierzyć takim informacjom. Regularne ćwiczenia sprawiają, że twoje serce i płuca stają się silniejsze, a przez to zdrowsze. Dotlenione płuca lepiej funkcjonują, a to może pomóc w redukcji objawów astmy oraz zmniejszyć intensywność i częstość występowania ataków choroby.
W chorobach takich jak astma dieta ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim powinna być pełnowartościowa, a także bogata w witaminy i przeciwutleniacze. Jadłospis astmatyka powinien zawierać świeże warzywa i owoce oraz produkty bogate w białko i kwasy omega-3. Zapewniamy, że pomogą one wzmocnić układ odpornościowy i dodadzą sił witalnych. Jeśli cierpisz na astmę, zadbaj o to, by jeść zdrowo i regularnie. Twój organizm na pewno się odwdzięczy, a ty zyskasz więcej energii do walki z chorobą!
Uwaga
Dieta z dużą ilością owoców może pomóc astmatykom w walce z chorobą. Należy jednak pamiętać, że owoce mogą zaszkodzić również choremu, gdy ten nie ma świadomości, że jest na niego uczulony.
8. Olejek eukaliptusowy
Wyjątkowo skutecznym naturalnym preparatem zwalczającym dolegliwości związane z astmą jest olejek eukaliptusowy. Jego drogocenne właściwości zmniejszają przede wszystkim przekrwienie błony śluzowej, co hamuje pojawienie się reakcji alergicznej.
By przekonać się o drogocennych właściwościach olejku eukaliptusowego wystarczy spryskać odrobiną olejku ręcznik papierowy, chusteczkę higieniczną lub kawałek tkaniny. Następnie przyłożyć ją do głowy tak, by wdychać aromat olejku. Z dodatkiem olejku możesz przygotować również zabieg inhalacyjny. Opary olejku wdychaj około 10 minut. Tylko taka długość inhalacji może przynieść pożądane efekty.
W leczeniu astmy najważniejsza jest wiedza chorego na temat swojej przypadłości. Astmatyk musi przede wszystkim wiedzieć jakie są objawy astmy oraz jak należy na nie reagować. Warto stosować również naturalne metody walki z astmą, które złagodzą uciążliwe objawy i będą stanowić wsparcie dla leczenia farmakologicznego. Wyżej przedstawione sposoby pomogą zmniejszyć ataki astmy oraz je zwalczać. Jeśli nie ma takiej konieczności, nie musisz używać inhalatora. Wypróbuj naturalne metody, które na pewno nie zaszkodzą twojemu zdrowiu.