Domowe środki profilaktyczne na osteoporozę
Najlepszym sposobem walki z osteoporozą jest wzmocnienie kości. Dotyczy to wszystkich ludzi, niezależnie od ich wieku. Na szczęście istnieją na to skuteczne i łatwo dostępne metody. Większość "domowych" środków na osteoporozę przyczyni się również do poprawy ogólnego stanu zdrowia.
Ćwiczenia to jedna z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić, aby skutecznie walczyć z osteoporozą. Pytasz dlaczego? Obciążanie kości (np. przez podnoszenie ciężkich przedmiotów) lub działanie przeciwko opozycyjnej sile (takiej jak np. grawitacja) skłania organizm do wytwarzania większej ilości komórek kostnych. Zwiększają one masę kostną i czynią ją mocniejszą. Bardzo dobrym przykładem ilustrującym tą zależność są rozwinięte kości ramienia u profesjonalnych tenisistów. Ćwiczenia obciążające, takie jak spacery, jogging, taniec oraz ćwiczenia aerobowe, sprawiają, że kości muszą pracować przeciwko sile ciężkości.
Masło orzechowe: Niedawne badania w dziedzinie zdrowego żywienia i osteoporozy wykazały, że magnez jest istotnym elementem wzmacniania, zachowania i odbudowy kości. Można uzyskać 50 mg magnezu spożywając zaledwie 2 łyżki masła orzechowego dziennie.
Ocet: Dodanie odrobiny octu do zupy sprawia, że zawarty w niej wapń jest lepiej przyswajalny dla naszych kości. To samo dotyczy również zielonych sałatek. Dlatego też ocet powinien stać się jednym z naszych ulubionych dodatków.
Jabłka: Bor jest minerałem, który pomaga organizmowi utrzymać wapń - podstawowy budulec kości. Działa on również jako mało efektywne zastępstwo estrogenów, których utrata jest jednym z głównych powodów słabości kości. Bor można znaleźć w jabłkach i wielu innych owocach, takich jak gruszki, winogrona, daktyle, rodzynki i brzoskwinie. Znajduje się również w suszonych owocach, migdałach, orzeszkach ziemnych i laskowych.
Zjedzenie nawet jednego banana dziennie jest niezwykle korzystne dla naszych kości. Specjalistyczne badania wykazały, że kobiety, których dieta jest bogata w potas, mają mocniejsze kości, kręgosłup i biodra.Brokuły: Zjedzenie około 100 gramów brokułów zapewnia naszemu organizmowi wymaganą dzienną dawkę witaminy K. Badania wykazały, że kobiety po menopauzie z niskim poziomem tej witaminy są bardziej narażone na osteoporozę.
Zielone, liściaste warzywa: Sałatka rzymska, szpinak i kapusta będą idealnym wyborem.
Łyżka masła (o niskiej zawartości tłuszczu) na kromce chleba zapewni nam sporą dawkę witaminy D. Witamina ta wspomaga proces przyswajania wapnia - składnika niezbędnego dla zdrowia kości.Mleko: Jeśli chcemy mieć mocne kości, musimy spożywać odpowiednie ilości wapnia. Jedna szklanka mleka może dostarczyć aż 300 miligramów tego składnika (z 1000-1200 miligramów zalecanego dziennego spożycia).
Sok pomarańczowy: Wypicie szklanki soku pomarańczowego zapewni nam pokaźną dawkę witaminy C, niezbędnej dla zachodzących w organizmie procesów rekonstruujących kości. Sok ten, wzbogacony niewielką dawką wapnia, zawiera wszystkie składniki odżywcze, konieczne do utrzymania zdrowia naszych kości.
Wypicie soku ananasowego zapewnia naszemu organizmowi odrobinę manganu. Badania wykazały, że niedobór tego składnika jest jednym z symptomów osteoporozy. Dobrymi źródłami manganu są również mąka owsiana, orzechy, fasola, ziarna, szpinak i herbata.Łosoś i sardynki:Oba wymienione gatunki ryb są bogate w wapń. Łosoś zawiera w sobie również bogate pokłady witaminy D.
Tofu:Soja okazała się bardzo skuteczna jako środek wzmacniający kości. Zawiera ona białka, które w organizmie spełniają rolę słabego estrogenu. Owe fito estrogeny (estrogeny pochodzenia roślinnego) pomagają kobietom w budowie silnych kości.
Jogurty: Jogurt nie zawiera laktozy. Z tego też powodu ludzie, którzy cierpią na nietolerancję tego związku, mogą jeść ten mleczny produkt i czerpać korzyści z jego bogatej zawartości wapnia. Można również dodać go niego kilka świeżych owoców lub nawet wykorzystać w roli śmietany w niektórych przepisach kulinarnych.