Drożdże odżywcze - dlaczego warto włączyć je do diety?

Ten przysmak o charakterystycznym, lekko serowym smaku, nie tylko doda wyrazistości potrawom, ale także zapewni nam szereg korzyści zdrowotnych. Ich spożywanie obniża poziom złego cholesterolu oraz zapobiega niedoborom kluczowych witamin.

Drożdże spożywcze mogą zastąpić np. ser
Drożdże spożywcze mogą zastąpić np. ser123RF/PICSEL

Choć amatorzy jarskiego menu znają je doskonale, osoby niestosujące diet roślinnych prawdopodobnie niewiele o nich wiedzą. Dla wegan jest to doskonały substytut serów, który w smaku przypomina nieco parmezan.

Warto jednak zwrócić uwagę na ten produkt nie tylko ze względu na ów interesujący smak. I spojrzeć na niego nie jak na kulinarną ciekawostkę, a bogate źródło witamin i mikroelementów.

Drożdże odżywcze to nic innego, jak dezaktywowane drożdże z gatunku Saccharomyces cerevisiae. Nie wykazują zatem zdolności fermentacji.

Drożdże odżywcze są świetnym dodatkiem do jajecznicy
Drożdże odżywcze są świetnym dodatkiem do jajecznicy123RF/PICSEL

W sklepach znajdziemy je pod postacią proszku lub płatków o charakterystycznej żółtej barwie, które dodaje się do rozmaitych potraw i przekąsek.

Uwzględnić w diecie drożdże odżywcze mogą (a nawet powinni) nie tylko weganie. Są one bogatym źródłem białka, witamin z grupy B, kryją w sobie również żelazo i cynk. Zawierają także błonnik, który zapewnia na dłużej uczucie sytości i poprawia przemianę materii, dzięki czemu z pewnością zainteresują się nimi osoby dbające o linię.

Na początek trzeba pamiętać, by jaja kupować w sprawdzonym miejscu – musimy mieć pewność, że są dobrej jakości. Wybieraj jaja wiejskie, a nie te z fermy. Warto wiedzieć, że w beżowych skorupach dłużej utrzymują świeżość, aniżeli w białych. Kupowanie jajek nawet u sprawdzonych sprzedawców nie gwarantuje, że nie trafimy na zepsuty egzemplarz. Warto więc zawsze przed ugotowaniem czy „wbiciem” do potrawy sprawdzić ich świeżość.
Możesz też rozpoznać świeżość jajka po konsystencji białka i żółtka. W świeżym jaju białko jest gęste, w sposób sprężysty otacza żółtko. W białku nieświeżym białko ma konsystencję wodnistą, a żółtko traci intensywny kolor. "Wybijając" takie jajko, ciężko oddzielić te dwie części od siebie.
Sprawdzanie świeżość jajka w osolonej wodzie: zanurz jajko w szklance wody z dodatkiem 1,5 łyżeczki soli. Jeśli zostanie na dnie naczynia, oznacza to, że jest świeże. W przypadku, gdy zacznie pływać po powierzchni w pozycji poziomej, również nadaje się do zjedzenia. Jeśli natomiast wypłynie w położeniu pionowym, najprawdopodobniej jest stare i lepiej go nie konsumować.  Dlaczego się tak dzieje? Otóż, jajko im starsze, tym więcej traci wody i powiększa się w nim komora powietrzna.
Sprawdź świeżość jajka przez wygląd skorupki – jeśli jest chropowata i zmatowiona, oznacza to, że jajo jest świeże. Stare ma zazwyczaj śliską, błyszczącą skorupkę.

To jednak nie koniec długiej listy zalet tego produktu.

- Drożdże odżywcze zawierają beta-glukan - występujący również w owsie - który pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu - dodaje dietetyczka Melissa Kuman.

Potwierdzają to badania uczonych z Silla University z 2017 roku. Dowiedziono w nich, że regularne spożywanie pochodzącego z drożdży beta-glukanu prowadzi do wyraźnego spadku cholesterolu.

Drożdże odżywcze są zdrowsze od tych tradycyjnych
Drożdże odżywcze są zdrowsze od tych tradycyjnych123RF/PICSEL

W drożdżach odżywczych znajdziemy również pokaźne ilości antyoksydantów, które chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników oraz działają odmładzająco na skórę.

- Często stosuje się je jako substytut sera w wegańskich potrawach, ponieważ mają serowo-orzechowy smak. Możemy śmiało dodawać je do sosów, gulaszy, makaronów, risotto czy zup. Świetnie współgrają z jajecznicą oraz jej wegańską wersją, czyli tofucznicą. Są niesamowicie wszechstronne - zapewnia Kuman.

Drożdże odżywcze to świetny zamiennik sera
Drożdże odżywcze to świetny zamiennik sera123RF/PICSEL