Dziecięce lęki. Jak sobie z nimi radzić?
Moja 3-letnia córeczka kilka tygodni temu przeszła zapalenie uszu. Od tego momentu nagle zaczęła bać się kąpieli. Co robić?
Każdy wiek ma swoje lęki. Trzylatki akurat z dużym nasileniem przeżywają lęki słuchowe, związane z różnymi odgłosami z otoczenia. Czy córka nie usłyszała przypadkiem w łazience czegoś, co ją wystraszyło?
Strach przed kąpielą może być także spowodowany niedawną infekcją uszu. Może w czasie kąpieli do ucha dziecka nalała się woda i spotęgowała ból? W obecnej sytuacji najlepiej zrezygnować ze zwykłej kąpieli i umyć małą w misce albo ograniczyć się do przemycia jej gąbką.
Po kilku dniach można spróbować namówić ją na kąpiel w wannie, ale powinien to zrobić ktoś inny niż pani. Mała będzie pewnie zaskoczona nową sytuacją i wtedy zdecydowanie łatwiej pozbędzie się lęku.
Nasz 4-letni syn z upodobaniem przeklina. Całkowicie też ignoruje prośby, by przestał tak robić. Jak na to reagować?
Warto wyjaśnić chłopcu, że wulgaryzmy mogą kogoś bardzo zaboleć. Okres pewnego upodobania do przekleństw w psychologii rozwojowej nazywa się „fazą mocnych słów”.
Maluch używa wyzwisk, bo myśli, że w ten sposób zwróci na siebie uwagę i postawi na swoim. Dlatego należy mu jak najczęściej powtarzać, że nikt nie ma ochoty słuchać takich „supersłówek” i nie pozwalać w ten sposób do siebie mówić.
Jeśli będą państwo zawsze reagować spokojnie oraz stanowczo, wulgaryzmy powinny dość szybko stracić dla synka swoją atrakcyjność.
Jestem mamą rocznych bliźniaczek. Koleżanka zwróciła mi uwagę, że ubieram córeczki identycznie, a to podobno źle wpływa na indywidualność dzieci. Czy to prawda?
Tak. Bliźniaki to autonomiczne istoty, a nie „jedno w dwóch”. Chociaż pokusa, by tratować je jak elementy kompletu, jest dla rodziców bardzo duża.
Dziewczynki pewnie nie tylko chodzą w identycznych ubrankach, ale też razem jedzą i kąpią się. Trzeba jednak pamiętać, że bliźnięta nie muszą i bardzo często nie chcą być podobne.
Dlatego należy wzmacniać różnice między córkami i podkreślać zalety każdej z osobna.
Choć dzieci mają dopiero rok, warto to sobie uświadomić, by uniknąć błędów wychowawczych w przyszłości.
***Zobacz także***