Dziesięć przyczyn nieprzyjemnego oddechu, o których nie wiedziałeś
Nikt z nas nie lubi nieprzyjemnego oddechu wydobywającego się z ust. Jest on kłopotliwy, denerwujący, a ludzie czując go zaczynają unikać rozmawiania z tobą. Główną przyczyną nieświeżego oddechu jest niedostateczna dbałość o higienę jamy ustnej, ale czy wiesz o tym, że istnieją jeszcze inne przyczyny tej dolegliwości? Czasami pomimo używania nici dentystycznej, regularnego mycia zębów i używania szczotki do higieny jamy ustnej dalej możesz mieć problem z nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z twoich ust. Naukowcy badali ten problem wielokrotnie i doszli do zaskakujących rozwiązań.
Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Co zaskakujące, odpowiednie poranne odżywienie wpływa także na zapach z naszych ust. Kiedy rezygnujesz ze śniadania, twoje ślinianki są mniej aktywne i powodują suchość jamy ustnej. Nawet, gdy myjesz zęby i dbasz o odpowiednie jej przepłukiwanie zanim wyjdziesz z domu, twój oddech i tak będzie mniej świeży niż wtedy, gdy zjadłbyś śniadanie.
Kawa – niszczyciel zębów i sabotażysta oddechu
Miłośnicy kawy z pewnością nie zrezygnują całkowicie z picia swojego ulubionego napoju na rzecz poprawy higieny jamy ustnej, ale istotnym jest fakt, że nawet ograniczenie spożycia tego napoju pomoże rozwiązać problem złego oddechu. Kawa wysusza jamę ustną, a im więcej jej pijesz, tym problem staje się większy. Postaraj się ograniczyć spożycie kawy do jednej lub dwóch filiżanek dziennie, a po każdym jej spożyciu pij szklankę wody, co sprawi, że twoja jama ustna nie będzie się nadmiernie wysuszała.
Możesz być zaskoczony faktem, że twoja jama ustna jest siedliskiem zarówno dobrych jak i złych bakterii. Te drugie są częstą przyczyną nieświeżego oddechu, a badania pokazują że najmocniej psującą oddech jest bakteria o nazwie Helicobacter pylori. Najczęściej znajduje się ona na języku, zatem pamiętaj o dokładnym jego czyszczeniu po myciu zębów. Jeśli jesteś w stanie, myj zęby nawet trzy razy dziennie.
Guma do żucia też niszczy oddech
Często, gdy czujesz, że twój oddech jest nieprzyjemny, sięgasz po gumę do żucia, sądząc, że to rozwiąże problem. Jeśli jednak guma jest nadmiernie słodzona, to może psuć twój oddech. Niemniej jednak, składnik do słodzenia gumy o nazwie ksylitol jest w stanie poprawić stan higieny twojej jamy ustnej, chroniąc przed bakteriami i poprawiając tym samym kondycję oddechu.
Nawet jeśli myjesz swoje zęby kilka razy dziennie, unikasz kawy i używasz innych preparatów odświeżających oddech, dalej możesz mieć problem z nieprzyjemnym oddechem, jeśli nie stosujesz nici dentystycznej. Resztki jedzenia często wchodzą głęboko między zęby i rozkładając się powodują niszczenie oddechu. Jeśli zapominasz o używaniu nici dentystycznej, przyklej sobie na lustrze karteczkę, która będzie o tym przypominać. Pamiętaj, że tylko 21 dni wystarczy do wyrobienia sobie dobrego nawyku.
Oddychanie przez usta
Wielu ludzi oddycha przez usta wtedy, gdy stanie się dla nich męczące oddychanie nosem. Może to jednak wyrobić zły nawyk ciągłego oddychania przez usta. Jeśli dręczą cię problemy z nieświeżym oddechem, oddychanie przez usta na pewno nie pomoże ich rozwiązać. Do tego oddychanie przez usta może jeszcze pogorszyć stan oddechu. Długotrwałe oddychanie w ten sposób powoduje wysuszanie jamy ustnej, co niszczy oddech. Staraj się cały czas oddychać przez nos i unikać oddychania ustami. Gdy przyzwyczaisz się do takiego sposobu dostarczania sobie tlenu, twój oddech z pewnością ci to wynagrodzi.
Ostatnio bardzo modne stało się spożywanie wysokobiałkowego jedzenia. Pożywienie takie powoli staje się naszym głównym jedzeniem, ponieważ przez długi czas utrzymuje uczucie najedzenia, a przedsiębiorstwa dodają dużo białka do pożywienia, ponieważ wiedzą, że mogą na tym dobrze zarobić. Wiadomo, białka są bardzo istotne dla naszego odżywiania, ale jasne jest również, że co za dużo, to niezdrowo. Ograniczając węglowodany i zastępując je białkiem wyrządzasz swojej jamie ustnej wielką krzywdę. Taka dieta przyczynia się do nieświeżego oddechu. Jeśli mimo to, starasz się obniżyć wagę, ale jednocześnie dbasz o oddech, postaraj się bardziej zbilansować i urozmaicić swoją dietę. Przesadzanie z jakimkolwiek składnikiem nie przyniesie ci nigdy żadnych korzyści. Pamiętaj, że jedną z głównych zasad zdrowego odżywiania jest fakt, że wszystko powinno mieć umiar.
Leki mogą popsuć oddech
Nikt nie powinien przestawać zażywać lekarstw tylko dlatego, że wpływają one na pogorszenie oddechu, a każda decyzja odnośnie przyjmowania lekarstw powinna być konsultowana z lekarzem. Jeśli jednak nie jesteś szczęśliwy z powodu zapachu z twoich ust, a sądzisz, że jest to spowodowane lekarstwami, żucie gumy z ksylitolem i picie wody zwalczy przykry zapach. Staraj się mieć zawsze przy sobie butelkę wody. Wypijanie dwóch lub trzech butelek dziennie z pewnością przyczyni się do poprawy twojego oddechu.
Wiele osób uważa, że nic tak nie odpręża po ciężkim i stresującym dniu w pracy jak zrobienie sobie drinka. Pamiętaj jednak, że jeżeli wypijasz trzy, cztery lub więcej już możesz mieć problem z nieświeżym oddechem, którego ciężko będzie się pozbyć. Alkohol źle wpływa na znajdujące się w jamie ustnej ślinianki i wysusza jamę ustną. W małych dawkach alkohol nie jest problemem, ale miej na uwadze żeby nie przesadzać. Nadmiar szkodzi.
Boisz się dentysty?
Ludzi często przeraża sama perspektywa regularnego chodzenia do dentysty, nie wspominając o samych wizytach. Pamiętaj jednak, że unikając stomatologa narażasz się na występowanie dziur w zębach, choroby jamy ustnej i inne infekcje, o których nie masz pojęcia. Najlepszym rozwiązaniem będzie wziąć się w garść i udać na kontrolę uzębienia. Dbając o uzębienie i chodząc na regularne przeglądy masz mniejszą szansę na pojawienie się problemów z nieświeżym oddechem.