Dziurawiec: Poprawi trawienie, oczyści z toksyn i uspokoi
Nie bez powodu dziurawiec zwyczajny znalazł szerokie uznanie w medycynie naturalnej. Przyrządzane na bazie jego kwiatów i liści preparaty - nalewki, soki, oleje i wyciągi - bardzo dobroczynnie wpływają na nasze zdrowie i pomagają nam w terapii wielu schorzeń. Praktyka pokazuje, że ziele dziurawca przywraca skórze odpowiedni pigment i wspomaga leczenie bielactwa, poprawia krążenie krwi i uelastycznia naczynia, oczyszcza organizm z toksyn i przyspiesza przemianę materii. A to tylko niewielki fragment jego możliwości. Przyjrzyjmy się jego dobroczynnym właściwościom i sprawdźmy, kiedy najlepiej sięgać po olej z dziurawca, a kiedy bardziej okaże się pomocny sok lub napar.
Zdolności lecznicze dziurawca są związane bezpośrednio z jego składem. A ten ostatni - przyznać należy - przedstawia się imponująco. Dziurawiec zawiera między innymi cenne garbniki katechinowe, flawonoidy, olejki eteryczne, kwasy wielofenolowe, cholinę, fitosterole, pektyny, węglowodany i sole mineralne. To właśnie dzięki nim ma tak dobroczynny wpływ na nasze zdrowie.
Działa:
- antyseptycznie
- antybakteryjne,
- ściągająco,
- rozkurczowo,
- moczopędnie,
- przeciwdepresyjnie,
- wzmacnia trawienie.
Dziurawiec: W terapii jakich chorób nam pomoże?
Dziurawiec - z uwagi na swoje właściwości zdrowotne - znajduje zastosowanie w profilaktyce wielu schorzeń:
• roślinę można wykorzystać do zwalczania m.in. gronkowca złocistego i innych drobnoustrojów.
• ma pozytywny wpływ na drobne naczynia krwionośne
• wspomaga leczenie zakażonych ran, odmrożeń, oparzeń, wrzodów
• pomaga pozbyć się nieżytów nosa i zapaleń gardła
• przywraca skórze odpowiedni pigment i wspomaga leczenie bielactwa
• dobroczynnie wpływa na wątrobę, eliminuje jej zaburzenia i wspomaga leczenie kamicy nerkowej
• zwalcza stany zapalne żołądka, jelit i jamy ustnej
• niweluje bóle brzucha i minimalizuje wzdęcia
• usuwa z organizmu toksyny i zbędne produkty przemiany materii
• znalazł zastosowanie w leczeniu depresji, nerwic, moczenia nocnego i dny moczanowej
Dziurawiec: Środki ostrożności
Dziurawiec to jedno z ziół, które może powodować dolegliwości alergiczne. To dlatego, że zawiera hiperycynę, czyli substancję, która wykazuje działanie fotouczulające. Jeśli stosujemy preparaty zawierające dziurawiec latem, unikajmy przebywania na ostrym słońcu. Dziurawiec nie jest też wskazany dla osób walczących z anemią oraz dla kobiet w ciąży.
Olej z dziurawca wspomoże leczenie bielactwa, trudno gojących się ran, oparzeń i owrzodzeń. Można go śmiało przygotować w domu.
Potrzebne składniki:
- 1 szklanka świeżych kwiatów i pączków dziurawca
- szklanka alkoholu 40 proc.
- 3 szklanki oliwy lub nierafinowanego oleju lnianego
- woda
Sposób przygotowania:
Duży garnek wypełnij do połowy wodą. Umieść w nim mniejszy garnek, ale tak, żeby był cały zanurzony w wodzie. Następnie do mniejszego garnka wsyp szklankę świeżych kwiatów i pączków dziurawca. Zalej zioła alkoholem i oliwą lub nierafinowanym olejem lnianym. Garnki postaw na kuchence i gotuj do momentu aż wyparuje cały alkohol i pozostanie sam olej i zioła. Zawartość garnka przecedź przez gazę, przelej do słoików i zamknij. Przechowuj w lodówce maksymalnie sześć miesięcy.
Jak zrobić nalewkę z dziurawca?
Nalewka z dziurawca wzmacnia i uspokaja organizm. Pozwala też skutecznie walczyć z bakteriami. Nalewkę z dziurawca podobnie jak olej możesz śmiało przygotować w domu.
Potrzebne składniki:
- 10 dag kwiatów, pąków i liści z dziurawca,
- 0,5 l spirytusu
Sposób przygotowania:
Kwiaty, pąki i liście dziurawca zalej alkoholem. Bazę nalewki przechowuj w zacienionym miejscu co najmniej przez dwa tygodnie. Po tym czasie odcedź i wyciśnij przez gazę. Gotową nalewkę stosuj raz dziennie. Zalecana ilość to jedna łyżeczka rozcieńczona w szklance wody lub mleka.
Napar z dziurawca pobudza wydzielanie soków trawiennych i żółci, działa rozkurczowo, moczopędnie i uspokajająco. Można także wykorzystać go do robienia okładów i tym samym złagodzić oparzenia i uszkodzenia naskórka oraz świąd. Napar jest banalnie prosty w przygotowaniu.
Potrzebne składniki:
15–30 g kwiatów i ziela dziurawca
1 l wrzątku
Sposób przygotowania:
Ziele dziurawca zalewamy wrzątkiem, a następnie parzymy przykryciem przez dziesięć minut. Napar warto pić przed posiłkiem, jeśli chcemy wzmocnić wydzielanie soków trawiennych i poprawić metabolizm, a po – jako środek rozkurczowy
Dziurawiec pomoże nam również pokonać jesienne przeziębienia. Przyrządzony na jego bazie syrop skutecznie złagodzi kaszel i obniży gorączkę. Działa odkażająco i przeciwgorączkowo.
Potrzebne składniki:
- 4 szklanki świeżego ziela dziurawca
- alkohol
- 1-1,5 szklanki miodu
Sposób przygotowania:
Ziele dziurawca mielimy w maszynce lub blendujemy. Następnie umieszczamy go w słoju i zalewamy w całości alkoholem. Zamykamy słój i odstawiamy go na dwa tygodnie, w ciepłe, nasłonecznione miejsce. Po tym czasie przecedzamy nalewkę i mocno wyciskamy zioła. Dodajemy miód i mieszamy starannie składniki. Gotowy syrop przelewamy do butelek, zamykamy i odstawiamy w zacienione miejsce. Powinien leżakować co najmniej trzy miesiące. W celach leczniczych syrop można stosować maksymalnie przez dziesięć miesięcy.