Eksperci ostrzegają: niezdrowa dieta może powodować depresję
Specjaliści dostarczają coraz większej liczby dowodów na istotny związek pomiędzy pełnowartościową dietą, a zdrowiem psychicznym. Badacze przekonują, że jest ona jednym z kluczowych elementów w profilaktyce zdrowia psychicznego.
W raporcie opublikowanym w "The Lancet Psychiatry" naukowcy wskazują, że dieta i zbilansowane odżywianie to główne determinanty w profilaktyce zdrowia psychicznego.
"Podczas gdy uwarunkowania zdrowia psychicznego są złożone, mamy coraz więcej dowodów na to, że odżywianie jest jednym z kluczowych czynników wpływających na zdrowie psychiczne. Odżywianie jest tak samo ważne dla psychiatrii, jak i kardiologii" - przyznał główny autor badania, dr Jerome Sarris.
Badania pokazują, że zmiana diety może mieć istotny wpływ i być bardzo pomocna w leczeniu zaburzeń psychicznych. Specjaliści wskazują, że istotne jest wzbogacenie diety o produkty bogate w kwasy omega-3, witaminy z grupy B (zwłaszcza kwasu foliowego i witaminy B12), choliny, żelazo, cynk, magnez.
Profesor nadzwyczajny Felice Jacka, dyrektor naukowy z Deakin University i prezes ISNPR wskazuje, że wiele badań wykazało związek między zdrowym żywieniem i obniżaniem częstości występowania i ryzyka depresji.
Specjaliści podkreślają, że tak jak pełnowartościowa dieta może wpływać zbawiennie na nasze samopoczucie, tak dieta uboga w składniki odżywcze, może przyczyniać się do powstawania np. depresji. Lekarze wskazują, że zmiana nawyków żywieniowych może być sposobem minimalizowania ryzyka występowania wczesnych objawów depresji i symptomów typowych dla zaburzeń psychicznych.