Gdy nadmiar jest problemem
Zbyt mocne pocenie się, choć kłopotliwe, nie powinno martwić, bo jest...
Nasze gruczoły potowe wydzielają średnio około pół litra p ł y nu w ci ą g u 24 godzin. Gdy robi się bardzo gorąco, czyli gdy temperatura jest wyższa niż 28 st. C, ilość potu wzrasta do 1-2 litrów na dobę. Chociaż mamy wtedy poczucie sporego dyskomfortu, taka sytuacja nie świadczy o żadnej nieprawidłowości. Pot jest ubocznym produktem fizjologicznego procesu termoregulacji.
Powstaje wtedy, gdy nasz organizm decyduje, że trzeba obniżyć wewnętrzną temperaturę. Organizm wie, co robi, ponieważ gdyby wzrosła ona do 42 st. C, doszłoby do nieodwracalnego uszkodzenia białek w tkankach naszego ciała, co w konsekwencji doprowadziłoby do szybkiej śmierci.
Są osoby, które pocą się nadmiernie i to bez względu na to, jaka jest pogoda. Gruczoły potowe rekordzistów potrafią wyprodukować nawet do 10 litrów potu w ciągu dnia! Czasem z problemem nadpotliwości można sobie poradzić, wprowadzając w życie kilka prostych zasad. Wystarczy na przykład ograniczyć picie dużej ilości gorących napojów i jedzenie pikantnie przyprawionych potraw.
Najlepiej nosić odzież z naturalnych tkanin - bawełny albo lnu. Unikaj syntetyków nasilających pocenie. Jeśli zwiększona produkcja potu towarzyszy nadwadze oraz otyłości, warto pomyśleć o zmianie diety i zmniejszeniu swojej wagi. Nadmierną potliwością organizm reaguje też na pewne środki farmakologiczne (m.in. niesteroidowe leki przeciwzapalne, antydepresanty). Niestety, bywa i tak, że nadpotliwość jest cechą dziedziczną organizmu, przez co walka z nią jest dodatkowo utrudniona.
Nadmierne pocenie się może być również (choć zdarza się to rzadko) symptomem choroby. Wydzielanie zbyt dużej ilości potu jest jednym z symptomów m.in.: cukrzycy, nadczynności tarczycy, nadczynności przysadki. Dlatego choć w takich przypadkach pocenie się nie jest jedynym objawem, warto powiedzieć lekarzowi o takiej dolegliwości.
Gdy tradycyjne środki antyperspiracyjne nie przynoszą pożądanego efektu, warto rozważyć bardziej radykalne rozwiązanie. Od kilku lat w gabinetach medycyny estetycznej można skorzystać z zabiegu blokującego czynność gruczołów potowych. Lekarz wstrzykuje pod skórę (np. pod pachą) minimalną ilość toksyny botulinowej. Toksyna blokuje nerwy gruczołów potowych. Efekt utrzymuje się przez 6-12 miesięcy.