Gdy światło razi oczy
Może to być objaw zapalenia spojówek. Ta uciążliwa choroba może przytrafić się każdemu i o każdej porze roku.
Przyczyn tego schorzenia jest wiele. Mogą je wywołać bakterie, wirusy, grzyby, dym papierosowy, alergia. Bardzo częste są zapalenia bakteryjne. Tak było w przypadku pani Moniki (l. 35). Pacjentka weszła do mojego gabinetu w ciemnych okularach.
- Od wczoraj tak bardzo razi mnie światło, że muszę nosić okulary przeciwsłoneczne - powiedziała. - Bez nich mrużę oczy, które bardzo łzawią. A wtedy nic nie widzę. Rano nie mogłam otworzyć oczu, tak były zlepione ropą.
Poprosiłam pacjentkę o zdjęcie okularów. Pani Monika zacisnęła powieki - miała światłowstręt. Po chwili z trudem otworzyła oczy. Wypłukałam ropną wydzielinę i dokładnie obejrzałam powierzchnię gałek ocznych. Spojówki były czerwone, obrzęknięte, w obu oczach była ropna wydzielina.
- Ma pani zapalenie spojówek - stwierdziłam.
- Czy to może mieć podłoże alergiczne?
- Alergia może być przyczyną zapalenia spojówek, ale wtedy objawy są inne: wydzielina jest wodnisto-surowicza, a nie ropna, i dosłownie leje się z oczu. Pani ma typowe objawy zapalenia bakteryjnego. Może ono, podobnie jak zapalenie wirusowe, towarzyszyć infekcji górnych dróg oddechowych. Czy była pani ostatnio przeziębiona?
- Nie, ale moje dziecko chorowało. Czy to możliwe, żeby infekcja przeniosła się na moje oczy?
- Tak, drobnoustroje szybko się rozprzestrzeniają. Proszę obserwować, czy nic złego nie dzieje się z oczami innych członków rodziny.
- A skąd wiadomo, że mam zapalenie bakteryjne, a nie np. wirusowe?
- Wskazuje na to wydzielina. Wirusy nie produkują "ropy". Przepiszę pani krople z antybiotykiem. Proszę przez tydzień wpuszczać po jednej 3 razy dziennie do worka spojówkowego. Za każdym razem wcześniej proszę przepłukać oko solą fizjologiczną. Można ją kupić w w jednorazowych pojemnikach. Po wypłukaniu ropy trzeba chwilę odczekać i dopiero użyć antybiotyku. Objawy zapalenia mogą zniknąć już po 2-3 dniach. Ale proszę nie przerywać leczenia, by nie zwiększyć oporności bakterii na lek.
- Nie rozumiem...
- Antybiotyk likwiduje bakterie stopniowo. Jeśli odstawimy go za szybko, część bakterii pozostaje i mnoży się dalej. Mogą one wytworzyć mechanizm obronny przed podawanym antybiotykiem. To uodporni je na ten lek, a tym samym antybiotyk stanie się nieskuteczny.
- A jeśli objawy zapalenia nie ustąpią?
- Powinny ustąpić, ale gdyby było inaczej, proszę przyjść do mnie. Czasem trzeba pobrać wymaz z worka spojówkowego, oddać go do analizy i zmienić antybiotyk. Proszę regularnie wpuszczać krople. Nie dotykać i nie trzeć oczu rękoma - dodałam. - Zapraszam za tydzień na kontrolę.
Dr Marta Kowalska, okulista