Reklama

Gdy trudno o dziecko

Kobiety odkładają moment zajścia w ciążę najpierw do ukończenia studiów, potem zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych, kupienia mieszkania... Aż w końcu okazuje się, że najtrudniejszym zadaniem życiowym jest zajście w ciążę.

Statystyki mówią, że niepłodność dotyka w Polsce co czwartą parę. W 35 proc. przypadków "wina" leży po stronie kobiety, a w 35 proc. - mężczyzny. 25 proc. problemów jest spowodowana przeszkodami istniejącymi u obojga partnerów. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by już po sześciu miesiącach bezskutecznych starań o dziecko przeprowadzić wstępne badania, które pozwolą ustalić przyczynę niepowodzeń. Powinno się to zrobić zwłaszcza wtedy, gdy przyszła mama skończyła 35 lat. Na szczęście brak ciąży mimo usilnych starań nie zawsze wiąże się z niepłodnością. Czasami winę za ten stan rzeczy ponoszą nasze niezdrowe przyzwyczajenia, stres czy przyjmowane stale leki. Aby pomóc naturze, powinniśmy zwolnić tempo i wsłuchać się w swój organizm.

Reklama

Nie denerwuj się

Osiągnęliście właśnie idealny moment na dziecko - zabezpieczona kariera, odłożone pieniądze, świeżo wybudowany dom i... nic. Pułapka dobrze zaplanowanego życia to problem coraz większej liczby par. Stresując się tym, że nie można zajść w ciążę na trzy - cztery, wpadamy w błędne koło. Im więcej nerwów, tym mniejsze szanse na dziecko. Zamiast zadręczać się z powodu kolejnej miesiączki, warto wziąć długi urlop, zapisać się na relaksujące zajęcia i wygospodarować więcej czasu dla siebie. Bardzo często ciąża pojawia się w chwili, gdy oboje partnerzy dali już za wygraną - i przestali się stresować.

Zrób test na owulację

Termometry owulacyjne i testy pozwalające ustalić dni płodne można kupić bez recepty w aptekach i w drogeriach. Akcesoria te przydadzą się szczególnie paniom, które (na przykład z powodu wieloletniego stosowania antykoncepcji hormonalnej) nie mają doświadczenia w ob serwacji własnego ciała. Na rynku dostępne są również specjalne lubrykanty wspomagające aktywność plemników. Warto stosować je zamiast zwykłych żeli intymnych, które zawierają zwykle substancje plemnikobójcze.

Zmień stare przyzwyczajenia

Planowanie dziecka to najlepszy moment na rzucenie palenia i pożegnanie się z alkoholem. Te używki nie pomagają zajść w ciążę, a gdy na teście pojawią się dwie kreski, i tak trzeba je będzie odstawić. Nie za szkodzi ograniczyć kawę i zrezygnować z napojów energetyzujących. W trosce o kondycję plemników panowie nie powinni przegrzewać okolic intymnych. Pora rozstać się z ciasnymi dżinsami, a podczas pracy czy oglądania filmu, nie trzymać laptopa na kolanach. Warto również starannie przeczytać ulotki wszelkich zażywanych stale leków. Niektóre środki antydepresyjne i stosowane w chorobach neurologicznych zawierają substancje, które utrudniają zajście w ciążę.
(sb)

                                                                                                                         

Żyj zdrowo i aktywnie
Dowiedz się więcej na temat: ciąża | antykoncepcja | macierzyństwo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy