Reklama

Reklama

Gdy za bardzo się pocisz

Jesteś ciągle zlana potem, choć nie ma upałów? To może niepokoić, zwłaszcza jeśli towarzyszą temu inne objawy. Sprawdź jakie!

Obfite pocenie się jest cechą indywidualną. U niektórych gruczoły potowe pracują bardziej wydajnie. Jeśli jednak nadmierna potliwość pojawia się nagle, warto przeanalizować, czy nie jest symptomem innych dolegliwości.

Przy infekcji pojawia się wraz z gorączką

Reklama

Na atak wirusów lub bakterii organizm zwykle reaguje podwyższeniem temperatury. Przyspiesza ona krążenie krwi i produkcję białych krwinek zwalczających wroga. Pocimy się intensywniej, co ułatwia usuwanie toksyn. Mechanizm uruchamia się też przy schorzeniach przewlekłych, np. gruźlicy.

Nasza rada: Powtarzające się napady potliwości połączone ze stanami podgorączkowymi wymagają wizyty u lekarza.

Zimny pot i zasłabnięcie świadczą o spadku poziomu cukru

Nagle czujesz się słabo, bledniesz, drżą ci ręce, a nogi masz jak z waty? Mogą też pojawić się mroczki przed oczami, kołatanie serca, a nawet omdlenie. To objawy hipoglikemii, czyli spadku poziomu glukozy we krwi. Przytrafia się nie tylko diabetykom! Wystarczy, że wyjdziesz z domu bez śniadania lub nie zjesz posiłku o normalnej porze.

Nasza rada: Jeśli sytuacja powtarza się, oznacz poziom cukru we krwi i zrób analizę moczu. Gdy oprócz tego czujesz zwiększone pragnienie, często oddajesz mocz i ciągle jesteś zmęczona, może to świadczyć o cukrzycy.

Nadczynność tarczycy "nakręca" jego produkcję

Jest ci gorąco, choć masz na sobie lżejsze ubrania niż inni? Zalewa cię pot, a w dodatku stałaś się drażliwa, pobudzona i schudłaś? Przyczyną może być nieprawidłowa praca tego gruczołu.

Nasza rada: Oznacz poziomu hormonów tarczycy TSH, fT3 i fT4 we krwi. Wyniki pozwolą postawić diagnozę, a przyjmowanie tabletek szybko opanuje problem.

Trio występujące przy zawale serca

Alarmująca jest silna duszność, ból w klatce piersiowej i obfity, zimny pot. Czasem ból może być zlokalizowany gdzie indziej, np. w jamie brzusznej, ramionach, plecach, żuchwie. Jeśli odczuwasz jednocześnie duszność i silny strach, a ciało w kilka minut robi się mokre, nie ma chwili do stracenia.

Nasza rada: Natychmiast trzeba wezwać pogotowie. Ważne, żeby zawiozło cię bezpośrednio do ośrodka kardiologii inwazyjnej. Zabieg udrożnienia tętnicy wykonany w "złotej godzinie", czyli krótko po wystąpieniu objawów, ratuje życie.

Dowiedz się więcej na temat: pocenie się

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje