Gdy za bardzo się pocisz

Jesteś ciągle zlana potem, choć nie ma upałów? To może niepokoić, zwłaszcza jeśli towarzyszą temu inne objawy. Sprawdź jakie!

Nadmierna potliwość może być objawem choroby
Nadmierna potliwość może być objawem choroby123RF/PICSEL

Obfite pocenie się jest cechą indywidualną. U niektórych gruczoły potowe pracują bardziej wydajnie. Jeśli jednak nadmierna potliwość pojawia się nagle, warto przeanalizować, czy nie jest symptomem innych dolegliwości.

Przy infekcji pojawia się wraz z gorączką

Na atak wirusów lub bakterii organizm zwykle reaguje podwyższeniem temperatury. Przyspiesza ona krążenie krwi i produkcję białych krwinek zwalczających wroga. Pocimy się intensywniej, co ułatwia usuwanie toksyn. Mechanizm uruchamia się też przy schorzeniach przewlekłych, np. gruźlicy.

Nasza rada: Powtarzające się napady potliwości połączone ze stanami podgorączkowymi wymagają wizyty u lekarza.

Zimny pot i zasłabnięcie świadczą o spadku poziomu cukru

Nagle czujesz się słabo, bledniesz, drżą ci ręce, a nogi masz jak z waty? Mogą też pojawić się mroczki przed oczami, kołatanie serca, a nawet omdlenie. To objawy hipoglikemii, czyli spadku poziomu glukozy we krwi. Przytrafia się nie tylko diabetykom! Wystarczy, że wyjdziesz z domu bez śniadania lub nie zjesz posiłku o normalnej porze.

Kuchnia

Wyprawa na Podlasie to okazja nie tylko do odbycia krajoznawczych wycieczek, ale również do posmakowania kuchni, innej niż pozostałych regionach Polski. Potrawy podawane w tym regionie to mieszanka smaków polskich, litewskich i białoruskich. Tym, co je łączy są m.in. ziemniaki. Dlatego będąc na Podlasiu koniecznie trzeba spróbować babki ziemniaczanej, która prawidłowo przyrządzona ma miękkie wnętrze i chrupiącą skórkę. Inne ziemniaczane specjały to kiszka ziemniaczana, zaguby (ciasto pierogowe wypełnione farszem z ziemniaków), czy hałuszki: kluski ziemniaczane smażone w głębokim oleju. 

Wizyta na Podlasiu to też okazja, by spróbować dań kuchni tatarskiej i żydowskiej. 

Dumą regionu są również ryby – tu łowi je się w jednym z najczystszych w Polsce akwenów, czyli w Jeziorze Suwalskim. Szczególnie popularna jest tu stynka jeziorna, nazywana czasem „podlaskim fast foodem”, często podaje się również sielawę i sieję.
Biebrzański Park Narodowy

Przy okazji wizyty w Osowcu warto udać się również do Biebrzańskiego Parku Narodowego. To najdłuższy i największy park narodowy w naszym kraju: Jego teren obejmuje prawie całą długość Biebrzy, od jej źródeł do ujścia do Narwi. 
Park ten uznawany jest również za jeden z najbardziej tajemniczych w Polsce. Nic dziwnego: bagna, rozległe mokradła, torfowiska, gęste szuwary oraz unoszące się nad nimi mgły sprawiają, że biebrzański krajobraz śmiało mógłby posłużyć za scenerię do filmu grozy. 

Park poprzecinany jest siecią malowniczych szlaków turystycznych, które przemierzać można pieszo, rowerem lub kajakiem.
Tatarskie dziedzictwo: Kruszyniany i Bohoniki

Tatarzy na Podlasiu pojawili się pod koniec XVII wieku. Legenda głosi, że Król Jan III Sobieski, w podzięce za wierna służbę, zabrał na Podlasie jednego z tatarskich wodzów i pozwolił mu zabrać tyle ziemi, ile będzie w stanie objechać konno w ciągu jednego dnia. 

Czy to prawda? Nie wiadomo. Prawdą za to jest, że w 1679 roku w Bohonikach osiedliło się 30 tatarskich rodzin, stając się zaczątkiem muzułmańskiej enklawy w tym regionie.
By odkryć dziedzictwo tej niezwykłej społeczności, najlepiej wybrać się do dwóch podlaskich wsi: Kruszynian i Bohonik. Do dziś zachowały się tam meczety i muzułmańskie cmentarze, gdzie nagrobki zdobią charakterystyczne półksiężyce. 

Kto chciałby zobaczyć kulturę polskich tatarów w szerszym kontekście może udać się na wycieczkę tzw. Szlakiem Taraskim. Trasa ta rozpoczyna się w Sokółce i prowadzi przez Bohoniki, Malawicze Górne, Krynki, Kruszyniany, Supraśl, aż do Białegostoku. Ma ona też swoją krótszą wersję, która biegnie przez Kruszyniany, Józefowo, Królowe Stojło do miejscowości Waliły-Stacja.
+11

Nasza rada: Jeśli sytuacja powtarza się, oznacz poziom cukru we krwi i zrób analizę moczu. Gdy oprócz tego czujesz zwiększone pragnienie, często oddajesz mocz i ciągle jesteś zmęczona, może to świadczyć o cukrzycy.

Nadczynność tarczycy "nakręca" jego produkcję

Jest ci gorąco, choć masz na sobie lżejsze ubrania niż inni? Zalewa cię pot, a w dodatku stałaś się drażliwa, pobudzona i schudłaś? Przyczyną może być nieprawidłowa praca tego gruczołu.

Nasza rada: Oznacz poziomu hormonów tarczycy TSH, fT3 i fT4 we krwi. Wyniki pozwolą postawić diagnozę, a przyjmowanie tabletek szybko opanuje problem.

Obfity pot jest jednym z objawów zawału serca
Obfity pot jest jednym z objawów zawału serca123RF/PICSEL

Trio występujące przy zawale serca

Alarmująca jest silna duszność, ból w klatce piersiowej i obfity, zimny pot. Czasem ból może być zlokalizowany gdzie indziej, np. w jamie brzusznej, ramionach, plecach, żuchwie. Jeśli odczuwasz jednocześnie duszność i silny strach, a ciało w kilka minut robi się mokre, nie ma chwili do stracenia.

Nasza rada: Natychmiast trzeba wezwać pogotowie. Ważne, żeby zawiozło cię bezpośrednio do ośrodka kardiologii inwazyjnej. Zabieg udrożnienia tętnicy wykonany w "złotej godzinie", czyli krótko po wystąpieniu objawów, ratuje życie.

Nocne poty mogą towarzyszyć nowotworom

Jednocześnie powiększają się węzły chłonne, zauważalny jest spadek sił i chudnięcie bez przyczyny. Często tak rozpoczynają się białaczki, chłoniaki, ziarnica, rak trzustki i płuc.

Nasza rada: Nie panikuj, ale nie ignoruj problemu. Czas może grać ważną rolę - od postawienia właściwej diagnozy zależy powodzenie leczenia.

Dieta ma również wpływ na zapach potu
Dieta ma również wpływ na zapach potu123RF/PICSEL

Opanuj problem podczas menopauzy

Uderzenia gorąca połączone z obfitym poceniem się mogą pojawić się już na kilka lat przed menopauzą.  Są następstwem stopniowego wygasania pracy jajników.

Przyjmuj fitoestrogeny

To naturalne substancje o działaniu podobnym do żeńskich hormonów płciowych. Dobierz preparat, który działa na ciebie najlepiej. 

Suplementuj witaminę E

Zmniejsza liczbę i nasilenie uderzeń gorąca. Skonsultuj się z lekarzem, by jej nie przedawkować - można uszkodzić układ sercowo-naczyniowy. 

Bądź aktywna fizycznie

Wysiłek to gimnastyka dla naczyń krwionośnych. Pomaga też zrzucić zbędne kilogramy, które przyczyniają się do nadmiernej potliwości.

Odstaw ostre przyprawy

Dodatki do jedzenia, np. pieprz, imbir, chilli, czosnek czy ostra papryka, podnoszą temperaturę ciała i nasilają pocenie się. Co ciekawe, zmieniają one też woń potu (podobne działanie ma cebula i por). Zamiast nich w kuchni lepiej sięgaj po bazylię, oregano, majeranek, tymianek i rozmaryn.

Zobacz również:

Domowe sposoby na nadmierne pocenie się pod pachamiInteria DIY
Dobry Tydzień
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?