Gościec - przyczyny, objawy i leczenie
Gościec, czyli reumatoidalne zapalenie stawów, zwykle zaczyna się między 30. a 40. rokiem życia i najczęściej atakuje kobiety. Najpierw dokuczać zaczynają stawy rąk i nóg. Są one opuchnięte zwłaszcza rano, pojawia się drętwienie i problemy z wykonywaniem codziennych czynności. Jakie są przyczyny gośćca? Jak można go leczyć?
Pierwszy krok to udanie się do lekarza. Po obejrzeniu stawów zleci on badanie krwi i rentgen. Podwyższony poziom CRP i OB (tzw. opad) świadczą o stanie zapalnym. Zmiany pokaże także RTG.
Przyczyny
Przyczyną choroby może być długotrwałe działanie niskiej temperatury, wilgoć, częste zakażenia, ciągły stres.
Najpierw choroba dotyczy stawów obciążonych dużym wysiłkiem fizycznym. Potem zapalenie uszkadza chrząstki pokrywające powierzchnie stawowe. Powstają w nich ubytki i zniekształcenia. Kostne części stawów przemieszczają się, sztywnieją i deformują się. Choroba odbija się też na stanie całego ustroju. Jedne mięśnie zwiększają napięcie, inne stopniowo słabną i zanikają.
Choroba wpływa też na serce, układ pokarmowy i inne narządy. Pojawia się wtedy niedokrwistość, osłabienie i złe samopoczucie. Rozległe uszkodzenia stawów powodują ich duże zmiany oraz odkształcenia.
Choroby nie da się wyleczyć całkowicie. Można łagodzić jej objawy i hamować rozwój. Zazwyczaj podaje się niesteroidowe leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i kieruje się pacjenta na kinezyterapię. Obejmuje ona ćwiczenia odciążające w wodzie, pobudza aktywność stawów. W walce z chorobą pomocna jest też krioterapia, czyli leczenie zimnem.
Nie należy przeciążać dotkniętych chorobą stawów. Powinno się trzymać je w cieple.
Podczas leczenia gośćca stosuje się takie leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, jak: salicylany, a także preparaty zawierające sole złota oraz hormony glikokortykoidowe.