Reklama

Gościec - przyczyny, objawy i leczenie

Gościec, czyli reumatoidalne zapalenie stawów, zwykle zaczyna się między 30. a 40. rokiem życia i najczęściej atakuje kobiety. Najpierw dokuczać zaczynają stawy rąk i nóg. Są one opuchnięte zwłaszcza rano, pojawia się drętwienie i problemy z wykonywaniem codziennych czynności. Jakie są przyczyny gośćca? Jak można go leczyć?

Badania

Pierwszy krok to udanie się do lekarza. Po obejrzeniu stawów zleci on badanie krwi i rentgen. Podwyższony poziom CRP i OB (tzw. opad) świadczą o stanie zapalnym. Zmiany pokaże także RTG.

Przyczyny

Przyczyną choroby może być długotrwałe działanie niskiej temperatury, wilgoć, częste zakażenia, ciągły stres.

Objawy i przebieg choroby

Najpierw choroba dotyczy stawów obciążonych dużym wysiłkiem fizycznym. Potem zapalenie uszkadza chrząstki pokrywające powierzchnie stawowe. Powstają w nich ubytki i zniekształcenia. Kostne części stawów przemieszczają się, sztywnieją i deformują się. Choroba odbija się też na stanie całego ustroju. Jedne mięśnie zwiększają napięcie, inne stopniowo słabną i zanikają.

Reklama

Choroba wpływa też na serce, układ pokarmowy i inne narządy. Pojawia się wtedy niedokrwistość, osłabienie i złe samopoczucie. Rozległe uszkodzenia stawów powodują ich duże zmiany oraz odkształcenia.

Leczenie

Choroby nie da się wyleczyć całkowicie. Można łagodzić jej objawy i hamować rozwój. Zazwyczaj podaje się niesteroidowe leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i kieruje się pacjenta na kinezyterapię. Obejmuje ona ćwiczenia odciążające w wodzie, pobudza aktywność stawów. W walce z chorobą pomocna jest też krioterapia, czyli leczenie zimnem.

Nie należy przeciążać dotkniętych chorobą stawów. Powinno się trzymać je w cieple.

Które leki pomagają?

Podczas leczenia gośćca stosuje się takie leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, jak: salicylany, a także preparaty zawierające sole złota oraz hormony glikokortykoidowe.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy