Grozi ci zawał?
Jeśli masz takie objawy, zgłoś się do lekarza!
Bóle w klatce piersiowej
Mogą oznaczać np. chorobę niedokrwienną serca, zator tętnicy płucnej, tętniaka. Pojawiają się podczas wysiłku, gdy jesteśmy zestresowani, w czasie posiłków, przy zmianie aury. Mają charakter: tępy, rozpierający, ściskający, duszący, palący, rwący.
Umiejscowione są za mostkiem lub po lewej stronie klatki piersiowej (rzadko z prawej). Mogą promieniować do lewego barku, ramienia, łokcia czy dłoni oraz do gardła, szczęki lub pleców. Zamiast bólu można odczuwać duszność i uczucie ciężaru na klatce piersiowej.
Jeżeli bóle pojawiają się po raz pierwszy, są długotrwałe, silne, pojawiają się w spoczynku lub w nocy - jest to niepokojący sygnał zagrożenia zawałem serca!
Kołatanie serca
Uczucie przyspieszonej pracy serca albo nieregularności. Może być objawem zaburzeń rytmu serca w chorobie niedokrwiennej serca, wad zastawek, nadciśnienia tętniczego, nadczynności tarczycy, infekcji.
Duszność
Przyspieszenie i spłycenie oddechu. Może oznaczać niewydolność serca, dławicę piersiową.
Utrata przytomności, zasłabnięcia, omdlenia
Te niepokojące objawy mogą być przyczyną nagłego spadku ciśnienia tętniczego krwi na skutek zaburzeń rytmu, osłabienia pracy serca, zmniejszenia przepływu przez zwężone zastawki serca lub tętnice szyjne.
Utraty przytomności mogą być również spowodowane udarem. Ból głowy, ból w klatce piersiowej, poty, bladość, kołatanie serca, szum w uszach - to zazwyczaj objawy przepowiadające udar.
Bóle głowy
Są często jedynym objawem nadciśnienia tętniczego. Dlatego zawsze u osób z powtarzającymi się bólami głowy należy zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi. Dla nadciśnienia charakterystyczne są tępe bóle zlokalizowane z tyły głowy, ale nie jest to reguła.
beta