Grzyby w walce z rakiem i nie tylko
Mało kto wie, że grzyby są naturalnymi antybiotykami. Działają bez skutków ubocznych, a przy tym korzystnie wpływają na nasz system nerwowy.
Słynny zielarz, ojciec Andrzej Klimuszko, już ponad 50 lat temu ubolewał, że ich nie doceniamy. "Dziwne to, że zarówno książki kucharskie, jak i podręczniki medyczne wyznaczają grzybom jedynie rolę przypraw smakowych, nie wspominając o ich wielkich wartościach odżywczych, metabolicznych czy leczniczych" - pisał franciszkanin.
Ochrona przed infekcją
Grzyby działają przeciwzapalnie, a medycyna potwierdza antybiotyczne właściwości prawdziwków i ich zdolność gojenia ran. Suszone kapelusze namocz w mleku przez kilka godzin, a następnie przykładaj na skaleczenia lub owrzodzenia.
Natomiast wyciąg wodny z kurek pomaga przezwyciężyć choroby wirusowe i bakteryjne. Zalej garść szklanką zimnej wody. Pozostaw na 3 godziny w temperaturze pokojowej. Odcedź grzyby i wypij płyn. Przy okazji pozbędziesz się wszelkich pasożytów!
Wartości odżywcze
Wbrew obiegowej opinii, grzyby mają wartość odżywczą. Znajdziemy w nich sporo węglowodanów, enzymów, soli mineralnych, wapnia, fosforu, żelaza. Zawarta w nich ryboflawina korzystnie wpływa na stan skóry i paznokci. Ponadto są bogate w mikroelementy i witaminy, które nie giną w trakcie gotowania lub mrożenia. Już 100 g świeżych grzybów jest w stanie zaspokoić 20 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminy B2 i B3.
Wsparcie dla serca
Chińczycy uważają, że systematyczne jedzenie grzybków mun przeciwdziała nadciśnieniu i kruchości naczyń krwionośnych. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami naukowymi, uszaki gęstowłose (bo tak też się je nazywa) unieszkodliwiają wodne rodniki oraz zmniejszają krzepliwość krwi. Przygotuj lek na nadciśnienie: 3 g suszonych grzybów zostaw na noc w 0,5 l wody. Rano namoczone grzyby duś ok. 60 min. na wolnym ogniu. Dodaj nieco miodu. Wywar pij przed snem (jedną filiżankę).
Zastrzyk energii
Niepozorne pieczarki dostarczają kwasu pantotenowego, który pobudza reakcje obronne organizmu i zapobiega zmęczeniu. Znajdziesz w nich też witaminy z grupy B oraz fosfor i żelazo. Polecane są zwłaszcza osobom odchudzającym się, bowiem szklanka pokrojonych pieczarek zawiera zaledwie 40 kcal! A przy tym mają najwięcej spośród wszystkich grzybów odżywczego białka, bo aż 44 proc.
Walka z nowotworami
W 2004 roku eksperci z Uniwersytetu Zachodniej Australii w Perth przeprowadzili badanie z udziałem 2 tys. kobiet, spośród których połowa miała nowotwór piersi. Zauważyli, że te panie, które spożywały pieczarki w ilości przynajmniej 10 g dziennie, były o 64 proc. mniej narażone na rozwój raka. Suszone miały nieco słabsze działanie ochronne - redukowały niebezpieczeństwo o połowę. U kobiet, które oprócz jedzenia grzybów regularnie piły zieloną herbatę, zaobserwowano jeszcze większe korzyści. Redukcja ryzyka rozwoju nowotworu piersi wyniosła w ich przypadku aż 89 proc.!
To dało asumpt do dalszych badań. Wkrótce okazało się, że grzyby zawierają wyspecjalizowane białka, lektyny, rozpoznające komórki nowotworowe i zapobiegające ich wzrostowi i podziałom. Za najbardziej skuteczne uznaje się pieczarki, twardnika japońskiego, żagwicę listkowatą, boczniaka, wrośniaka różnobarwnego oraz lakownicę żółtawą, ponieważ zawierają one bioaktywne substancje o silnym działaniu przeciwnowotworowym. W testach te fitoskładniki wykazują obiecującą aktywność przeciwko rakowi żołądka, jelita grubego, piersi i prostaty. Aby skorzystać z ich mocy, jedz grzyby jak najczęściej. Zdaniem badaczy istotne jest jedynie, by uprzednio zostały poddane obróbce cieplnej, czyli uduszone lub ugotowane.
Azjatycka wielka trójka
Shiitake, czyli twardnik japoński odznacza się rekordową zawartością obniżającej poziom ciśnienia, potasu i kojącej nerwy witaminy B3. Redukuje stężenie cholesterolu we krwi, zapobiegając tym samym miażdżycy. Poza tym zabija wirusa HPV, czyli wirusa brodawczaka ludzkiego odpowiedzialnego za raka szyjki macicy. W oficjalnym spisie leków w Chinach grzyb reishi, czyli lakownica żółtawa figuruje jako łagodzący kaszel i objawy astmy. Badania wskazują też na jego silne właściwości przeciwnowotworowe.
Reishi hamują namnażanie się komórek raka piersi, płuca i prostaty. Wykazano również, że łagodzą skutki uboczne radioterapii i chemioterapii.
Polisacharydy wyizolowane z grzybów maitake, czyli żagwicy listkowatej stosowane są w Japonii i Chinach w immunoterapii nowotworów żołądka, jelita grubego oraz piersi równolegle z tradycyjnym leczeniem. Pozwala to wydłużyć życie chorych oraz poprawić jego jakość w porównaniu z samymi metodami konwencjonalnymi.
***Zobacz także***