Reklama

Herbata z bzu lilak: Prozdrowotny, aromatyczny eliksir nie tylko na wątrobę

Herbata z lilaka cieszy się coraz większą popularnością. Lilak pospolity to krzew, którego zapach można wyczuć już z odległości kilku metrów. Roślina ta potocznie nazywana jest również bzem. Pochodzi z południowo-wschodniej Europy i kwitnie w maju. Kwiaty lilaka są nie tylko bardzo okazałe, ale także zdrowe. Z powodzeniem można je suszyć i wykorzystywać w kuchni. Jak wykonać herbatę z lilaka? To przepis.

Lilak pospolity jest rośliną, którą trudno pomylić z jakąkolwiek inną. Wygląda niezwykle okazale - cieszy oko charakterystycznymi niebieskawofioletowymi kwiatami. Lilak kwitnie w maju i obłędnie pachnie. Sprawdzi się jednak nie tylko jako ozdoba pomieszczeń. Majowej herbacie z jego kwiatów przypisuje się bowiem liczne właściwości lecznicze. Jakie dolegliwości pozwala zwalczyć  napar? Jak go przygotować?

Herbata z lilaka: Właściwości lecznicze

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że kwiaty lilaka są jadalne. Bez żadnych przeszkód możemy więc je spożywać i wykorzystywać w kuchni. Surowe kwiaty lilaka nie należą do najsmaczniejszych przekąsek. Charakteryzuje je bowiem gorzkawy posmak, który długo utrzymuje się w ustach. W kuchni znacznie lepiej sprawdzają się suszone kwiaty - możemy przyrządzać z nich pyszną herbatę.

Reklama

Lilakowi przypisuje się wiele korzystnych dla zdrowia właściwości. Ta roślina ma działanie odprężające i relaksujące. Lilak działa także zbawiennie na wątrobę i -  regularnie stosowany - sprawia,  że cera nabiera zdrowego blasku.

Lilak zawdzięcza swoje  prozdrowotne właściwości syrynginie. To aktywny składnik biochemiczny,  który posiada szerokie działanie farmakologiczne. Przypisuje się mu nawet właściwości przeciwnowotworowe. Syringina działa ochronnie na miąższ wątroby, ale pomaga także regulować poziom cukru we krwi.

To właśnie ze względu na obecność syringiny herbata z lilaka polecana jest osobom walczącym z zapaleniem wątroby. Napar zaleca się także stosować w przypadku chorób autoimmunologicznych takich jak łuszczyca.

Zobacz również: Lilak pospolity (bez): Zbierz, nim przekwitnie. Pomoże na bóle, kaszel, nadciśnienie i reumatyzm

O czym pamiętać zbierając kwiaty lilak na herbatę?

Jeśli chcemy cieszyć się pyszną herbatą z lilaka,  musimy zebrać i ususzyć jego kwiaty. Niezwykle ważne jest, abyśmy zrywali niebieskofioletowe kwiatostany w sprawdzonych miejscach. Szczególnie nie poleca się używać do naparu roślin, które rosły nieopodal dróg, czy też fabryk. Mogą być one zanieczyszczone.

Kiedy najlepiej zbierać kwiaty lilaka pospolitego? W czasie ciepłej, słonecznej pogody. Niezwykle ważne jest bowiem, aby były one suche. Poziom rozwinięcia kwiatów nie ma większego znaczenia dla zdrowotności naparu. Warto jednak podczas zbierania wybierać odmiany o drobnych kwiatach - te znacznie łatwiej i szybciej się suszą.

Zobacz również: Lilak pospolity (bez): Co trzeba o nim wiedzieć

Jak przygotować kwiaty lilak na herbatę?

Ususzenie kwiatów lilaka jest niezwykle proste. Wystarczy, że umieścimy zebrane kwiaty w słoiku, a ten szczelnie zamkniemy i odstawimy na kilkanaście godzin w ciepłe miejsce. W tym czasie kwiaty zmienią swój kolor - staną się płowe.

Po upływie kilkunastu godzin powinniśmy wysypać kwiaty na papier do pieczenia i włożyć je na chwilę do piekarnika (50 stopni z termoobiegiem). W tym czasie kwiaty powinny stać się brązowe. 

Otrzymany susz najlepiej przechowywać w chłodnym miejscu - idealnie nada się do tego papierowa torba lub metalowa puszka.

Zobacz również: Bez lilak pomaga na kaszel i gorączkę

Herbata z lilaka: Przepis

Jeśli mamy już wysuszone kwiaty z lilaka, możemy przystąpić do robienia prozdrowotnego naparu. Jak zrobić herbatę z lilaka? To bardzo proste!

Herbatę z lilaka  przygotowujemy dokładnie tak, jak inne ziołowe napary. Musimy przegotować wodę, a następnie zalać nią jedną łyżeczkę suszu (na około 240 ml). Napój parzymy kilka minut pod przykryciem. Po tym czasie powinien nabrać lekko bursztynowego koloru.

Jak smakuje herbata z lilaka? Ten napar charakteryzuje niezwykle delikatna, przyjemna woń. Napój jest pozbawiony goryczy, delikatny i subtelny w smaku.

Zobacz również: Sprawdzone sposoby na przedłużenie trwałości bzu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: lilak pospolity
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy