Reklama

Reklama

Sprawdzone sposoby na przedłużenie trwałości bzu

Nie wszystkie kwiaty ogrodowe nadają się na bukiety. Wiele z nich, tuż po ścięciu i przyniesieniu do domu, szybko więdnie i traci swoją dekoracyjność. Jeśli chcemy aby niesamowity aromat bzu wypełnił nasze mieszkanie, warto wiedzieć, jak odpowiednio zatroszczyć się o roślinę.

Kiedy ścinać bez do wazonu?

Aby bez jak najdłużej wyglądał świeżo, powinniśmy go ścinać albo wcześnie rano, albo pod wieczór. Jeśli roślinę zetniemy w ciągu dnia, powstaje ryzyko, że na szybciej zwiędnie. Gałązki bzu należy ucinać ostrym nożem albo sekatorem. Unikajmy urywania gałązek rękoma.

Zobacz także: Rośliny idealne na balkon

Ryzyko gnicia bzu możemy wyeliminować poprzez usunięcie dolnych listków rośliny. Przed włożeniem bzu do wazonu z wodą powinniśmy jeszcze przyciąć jego gałązki pod skosem. Ponadto dobrze jest zanurzyć gałązki we wrzątku wody na 20 sekund, maksymalnie pół minuty.

Reklama

Aspiryna na bez

Do wody można dodać odżywkę, żeby kwiaty dłużej zachowały swój wygląd. Jeśli w wazonie będą tylko bzy, do wody dodajemy odżywkę dla krzewów, a jeśli bukiet jest mieszany - uniwersalną odżywkę dla kwiatów ciętych. Dobrym dodatkiem do wody jest również aspiryna, która przedłuża trwałość kwiatów.

Warto wiedzieć: Te rośliny otrują cię w mgnieniu oka

Zadbaj o wodę

W przypadku bukietu z bzu wodę powinniśmy wymieniać raz lub dwa raz dziennie. Przy każdorazowej wymianie wody warto obmyć śliskie końcówki gałązek i je delikatnie obciąć.

Jeśli zauważymy, że bez więdnie, można podjąć próbę odratowania rośliny. Bez na około 2 godziny należy włożyć do miski z zimną wodą. Po tym czasie należy go delikatnie otrzepać z wody i ponownie wstawić do wazonu. 

Czytaj także: Była hitem PRL-u, teraz wraca do łask. Poznaj właściwości pelargonii

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty bzu | bez kwiatek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy