Herbatki leczące problemy trawienne
Święta to czas, w którym bardzo łatwo się przejeść. Nic dziwnego. Każdemu trudno się oprzeć, gdy tyle pyszności na świątecznych stołach. Niestety przejedzenie się często skutkuje nieprzyjemnymi, a nawet bolesnymi dolegliwościami trawiennymi. Uciski w brzuchu, wzdęcia, zaparcia czy zgaga doskwierają nam najbardziej właśnie w święta. Dlatego przygotowaliśmy kilka sprawdzonych przepisów na naturalne napary, które ukoją większość problemów trawiennych spowodowanych przejedzeniem się.
Jeśli doskwierają ci problemy trawienne, często masz problem ze zgagą, wzdęciami i zaparciami, koniecznie wypróbuj pikantną herbatkę oczyszczającą. Ostre przyprawy fenomenalnie wpływają na przemianę materii, a ponadto oczyszczają jelita ze szkodliwych substancji i obniżają poziom złego cholesterolu we krwi.
Składniki potrzebne do przygotowania herbatki:
• ½ łyżeczki chili;
• ½ łyżeczki czarnego pieprzu;
• ½ łyżeczki kardamonu;
• około 200 mililitrów wrzątku.
Sposób przygotowania i spożywania
Składniki wymieszaj ze sobą, a następnie zalej 200 mililitrami wrzątku. Odstaw do zaparzenia. Herbatkę pij godzinę po jedzeniu.
Napar z imbiru leczy wiele problemów trawiennych. Przede wszystkim łagodzi niestrawność, redukuje zaparcia i przyspiesza przemianę materii. Ten napój dedykowany jest dla wszystkich osób, które często zmagają się z poświątecznymi dolegliwościami trawiennymi.
Składniki potrzebne do przygotowania herbatki:
• niewielki korzeń imbiru;
• sok z połowy limonki;
• łyżeczka miodu;
• ciepła woda.
Sposób przygotowania:
1. Obierz imbir ze skórki, zetrzyj na tarce do szklanki lub kubka i zalej wrzątkiem. Następnie odstaw na kilka minut do zaparzenia się.
2. Dodaj sok z limonki oraz miód i dokładnie wymieszaj całość.
Herbatkę imbirową pij do trzech razy dziennie, aż miną dolegliwości trawienne.
Miodówka
Miodówka to nic innego, jak ciepła woda z miodem. Ten prosty napój działa świetnie na trawienie, a ponadto wzmacnia odporność jelit. Wystarczy, że zalejesz trzy łyżki miodu 200 mililitrami ciepłej wody i odstawisz na pół godziny. Miodówkę najlepiej pić na czczo – wtedy przynosi najlepsze efekty.
Herbatka z rumianku działa rozkurczowo i oczyszczająco. Złagodzi bóle związane z przejedzeniem i usprawni przemianę materii.
Składniki potrzebne do przygotowania naparu:
• torebka lub pełna łyżeczka suszonego rumianku;
• wrzątek.
Zalej wrzątkiem rumianek i odstaw do zaparzenia. Pij herbatkę dwa razy dziennie.
Herbatka z korzenia lukrecji
Ostatnia propozycja to napar z korzenia lukrecji, który poprawia pracę jelit i wątroby. By przygotować herbatkę, wystarczy zalać wrzątkiem świeży lub suszony korzeń lukrecji i odstawić do zaparzenia. Herbatkę pij raz dziennie.