Herbaty w kolorach tęczy
Zielona, czerwona, biała, czarna... Czym się różnią, którą warto pić i dlaczego?
Aromat, właściwości smakowe i lecznicze herbaty zależą od regionu, w którym jest uprawiana, klimatu i sposobu przetworzenia liści. Krzew herbaty należy do rodzaju Camellia spp., wyróżniamy dwa jej gatunki - Camellia sinensis - herbata chińska i Camellia assamica - herbata indyjska, która zawdzięcza swą nazwę prowincji - Assam.
Herbata czarna - otrzymuje się ją w procesie fermentacji enzymatycznej, dzięki czemu uzyskuje charakterystyczny smak i barwę, ale część związków ulega utlenieniu. - Regularne picie czarnej herbaty pomaga szybciej wrócić do siebie po stresach dnia codziennego - zaobserwowali brytyjscy naukowcy.
Herbata czerwona - w celu jej otrzymania, liście herbaciane poddawane są fermentacji z udziałem mikroorganizmów. Procesy fermentacyjne zachodzą w niej krócej niż w czarnej, zawiera zatem więcej enzymów i polifenoli. To właśnie im zawdzięcza odchudzające właściwości.
Polifenole (taniny) regulują wydzielanie żółci i ułatwiają trawienie, przyśpieszają też zamianę tłuszczu w energię i - co bardzo ważne - obniżają poziom cholesterolu.
Wszystkie odmiany herbaty zawierają sporo związków mineralnych i mikroelementów oraz kofeiny, polifenoli (garbników), manganu, wapnia, fluoru (dlatego chronią zęby przed próchnicą), olejków eterycznych i białka.
Poprawiają pamięć, normalizują ciśnienie i mają właściwości moczopędne. A ostatnie badania dowodzą, że zmniejszają ryzyko chorób nowotworowych.
Herbata zielona - powstaje po szybkim ogrzaniu świeżych liści para wodną i wysuszeniu. Jej picie wspomaga profilaktykę i leczenie chorób układu nerwowego (Alzheimer, Parkinson), obniża poziom "złego cholesterolu", czyli jego frakcji LDL, podwyższa zaś HDL czyli frakcję korzystną, przeciwdziała koagulacji płytek krwi (działanie podobne do aspiryny), obniża ciśnienie, działa przeciwnowotworowo - hamuje rozwój nowotworów, zmniejsza zapadalność na raka poprzez neutralizację kancerogenów, antybakteryjnie, zapobiega próchnicy zębów i parodontozie, ma także działanie antywirusowe i chroni skórę przed promieniowaniem UV (absorpcja UV, likwiduje rodniki).
Herbata biała - jest nazywana często eliksirem młodości. Jej liście, jeszcze w pączkach, które się nie rozwinęły, zbiera się wczesną wiosną, kiedy są otulona białymi nitkami - skąd wzięła się jej nazwa. Biała herbata ma właściwości antymutogenne (przeciwdziała powstawaniu zmian nowotworowych w komórkach) o wiele silniejsze niż znana z tego herbata zielona, przeciwdziała także powstawaniu wolnych rodników. Jest doskonała na krążenie krwi, obniża poziom cholesterolu, ma działanie orzeźwiające i wspomaga koncentrację, jest więc idealna podczas upałów.
Upomniał się o nią także przemysł kosmetyczny: dodaje się ją do kosmetyków głównie jako środek kojący podrażnienia i delikatnie nawilżający, a także dodający skórze blasku, witalności i zapobiegający powstawaniu zmarszczek.
el