Hibiskus: Właściwości odżywcze
Napar z suszonych kwiatów hibiskusa ma ciekawy smak i szereg właściwości leczniczych. Umiejętnie przygotowany sprawdzi się zarówno w wersji rozgrzewającej, jak i dla orzeźwienia. Ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Wzmacnia system immunologiczny. Jakie jeszcze korzyści może przynieść hibiskus? Wyjaśniamy!
Hibiskus, nazywany też chińską różą, rośnie naturalnie w ciepłym i wilgotnym klimacie. Lubi nasłonecznione rejony południowej Europy, północnej Afryki, Chin, Indii, Malezji czy Tajwanu. Jest uprawiany również w mniej sprzyjającym klimacie, na przykład w Polsce.
Choć jego kwiaty mogą mieć różne barwy - od białej, przez żółtą, niebieską i fioletową - największą popularnością cieszy się odmiana o wyrazistym czerwonym, niemal purpurowym kwiatostanie. Hibiskus jest popularną rośliną ozdobną.
Kwiaty hibiskusa zawierają szereg składników odżywczych. Obfitują w witaminę C, kwasy organiczne, flawonoidy, polifenole, antocyjany, polisacharydy i liczne kwasy organiczne, w tym jabłkowy, cytrynowy i hibiskusowy. Dzięki nim roślina ma działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające i wzmacniające pracę systemu immunologicznego.
Przed laty z jego właściwości chętnie korzystała medycyna ludowa. Dziś docenia je ziołolecznictwo, przemysł spożywczy i kosmetyczny.
Roślina ma silny potencjał przeciwzapalny i przeciwbakteryjny. Warto z tego korzystać szczególnie w sezonie infekcyjnym. Napar z suszonych kwiatów hibiskusa pomoże złagodzić objawy i skrócić czas trwania choroby. Sprawdza się w przypadku przeziębień i innych infekcji górnych dróg oddechowych, również tych, którym towarzyszy gorączka.
Herbata z hibiskusa ma wyrazisty smak z charakterystyczną cierpką nutką. Dla miłośników słodszych smaków, rozwiązaniem może okazać się dodanie do niej odrobiny miodu, który dopełni lecznicze działanie naparu.
Hibiskus działa moczopędnie i zapobiega zatrzymywaniu wody w organizmie. Sprzyja oczyszczaniu organizmu z toksyn, złogów i zbędnych produktów przemiany materii. Pobudza metabolizm. Ma delikatne działanie przeczyszczające.
Warto wypić napar z hibiskusa po wystawnej uczcie, zwłaszcza jeśli obfitowała w ciężkostrawne produkty mączne czy mięsne. Płatki hibiskusa zawierają enzymy, które regulują wchłanianie węglowodanów, co ma korzystny wpływ na sylwetkę.
Hibiskus sprzyja lepszej pracy całego układu pokarmowego, usprawnia również funkcje wątroby.
Spożywany regularnie napar pomaga obniżyć poziom ciśnienia i cholesterolu we krwi. Zapobiega rozwojowi miażdżycy. Sprzyja lepszej pracy serca i całego układu krążenia.
Wystarczy zalać susz gorącą wodą, optymalnie o temperaturze 97 stopni C. Na początek, by oswoić się z nowym smakiem, lepiej zrobić łagodniejszy napar, używając zaledwie kliku suchych płatków na kubek wody. Po przestudzeniu, dodać odrobinę miodu, cynamonu lub wanilii. To idealna propozycja na jesienno-zimowe wieczory.
Cierpka nuta hibiskusa okazuje się też skuteczną metodą na schłodzenie organizmu w upalne dni. Wystarczy, po przestudzeniu, dodać do naparu listki mięty, plastry cytryny i kostki lodu. To połączenie doskonale ugasi pragnienie i orzeźwi.
Napary z hibiskusa nie są wskazane dla osób z niskim ciśnieniem, kobiet ciężarnych i będących w trakcie terapii hormonalnej. Nie ma badań potwierdzających bezpieczeństwo hibiskusa dla rozwijającego się płodu, a niektóre obserwacje wskazują, że pity systematycznie może wpływać na poziom estrogenów. Dlatego kobiety w trakcie terapii hormonalnej powinny skonsultować się w tej sprawie z lekarzem prowadzącym.
Przemysł kosmetyczny chętnie wykorzystuje ekstrakt z kwiatów i olej z nasion hibiskusa do produkcji kosmetyków, głównie przeciwstarzeniowych. Zawarte w nich liczne składniki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwutleniających zwiększają elastyczność skóry, poprawiają jej jędrność i wygładzają płytkie zmarszczki.
Nawilżając i odżywiając komórki skóry, hamują proces ich przedwczesnego starzenia. Łagodzą podrażnienia i poprawiają koloryt cery.
Zawarte w hibiskusie kwasy organiczne mają korzystny wpływ na skórę owłosioną. Szampony i odżywki na bazie hibiskusa wzmacniają skórę głowy i cebulki włosów. Włosom przywracają objętość i blask.
Ewa Koza, mamsmak.com
Zobacz także: