Reklama

Hyzop lekarski: Właściwości i zastosowania

Hyzop lekarski to wyjątkowe ziele, które warto wykorzystywać w kuchni. Ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Pomaga zwalczać wirusy i grzyby, łagodzi objawy schorzeń układu pokarmowego i trawiennego. Jest też skutecznym wsparciem przy reumatyzmie, nerwobólach, zapaleniu oskrzeli czy płuc. To jednak nie wszystkie właściwości hyzopu. Ziele kwitnie w drugiej połowie lata i właśnie wtedy warto z niego przygotować lecznicze napary, olejki i nalewki. Sprawdź, jak wygląda hyzop, co zawiera i w jaki sposób go stosować.

Jak wygląda hyzop lekarski?

Hyzop lekarski to krzew z rodziny jasnotowatych pochodzący z Afryki. W medycynie naturalnej wykorzystywano go już w średniowieczu – roślina szybko rozprzestrzeniła się w Europie i Azji, a obecnie można ją zaobserwować niemal na każdej szerokości geograficznej. Hyzop osiąga 20-30 cm wysokości, rośnie na polach uprawnych, łąkach czy skrajach lasu. Charakteryzuje się długimi sztywnymi łodygami i wąskimi liśćmi o ostrych zakończeniach. Od lipca do końca września pojawiają się na nim drobne, niebiesko-fioletowe kwiaty. Surowcem leczniczym hyzopu są zarówno łodygi, liście, jak i kwiaty. Powinno się je zbierać w okresie kwitnienia. Roślina zawiera mnóstwo cennych substancji bioaktywnych. Przede wszystkim olejki eteryczne, garbniki i przeciwutleniacze.

Reklama

Właściwości hyzopu lekarskiego

Hyzop lekarski jest nieocenionym wsparciem w leczeniu infekcji układu oddechowego. Wykazuje silne działanie przeciwzapalne, stymuluje układ odpornościowy i pomaga zwalczyć wirusy, a do tego rozrzedza wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych i ułatwia odkrztuszanie. Jest więc pomocny przy przeziębieniach, zapaleniu oskrzeli i płuc, astmie czy grypie, łagodzi bóle gardła.

Hyzop jest szczególnie polecany osobom zmagającym się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego i trawiennego. Działa rozkurczowo i stymuluje produkcję soków żołądkowych. Dzięki temu zwalcza niestrawność, zgagę i wzdęcia. Do tego poprawia pracę jelit, wspomaga usuwanie złogów i pozytywnie wpływa na florę bakteryjną jelit. Chroni przed biegunkami i zaparciami, zwalcza pasożyty w organizmie.

Ziele warto też stosować w przypadku bólu kości i stawów – niweluje uciążliwe objawy reumatyzmu i artretyzmu, przyspiesza gojenie się ran i znikanie siniaków. Reguluje pracę gruczołów potowych, dzięki czemu jest pomocne przy nadpotliwości. Napar z hyzopu korzystnie wpływa też na układ krążenia – pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze krwi.

Zastosowania hyzopu lekarskiego

Krzew hyzopu warto mieć w ogrodzie lub w donicy na balkonie. Ziele można stosować jako przyprawę (aromat przypomina anyż) – świetnie podkreśli smak mdłych potraw, idealnie pasuje do dań mięsnych czy warzyw strączkowych. Do tego poprawi trawienie i uchroni przed dolegliwościami żołądkowymi czy jelitowymi. Roślina skutecznie odstrasza też ćmy i inne owady, stosowana w formie okładu (liście i kwiaty wystarczy zwilżyć i przyłożyć na skórę) niweluje świąd i pieczenie po ukąszeniach owadów.

Z suszonego ziela hyzopa można także przygotować napar. Łyżeczkę suszu wystarczy zalać połową szklanki wrzątku i zaparzać pod przykryciem przez 10-15 minut. Po tym czasie napar trzeba przecedzić, można go pić 3 razy dziennie. W sklepach zielarskich hyzop można również kupić w formie olejku do stosowania wewnętrznego i zewnętrznego. Nie należy jednak przekraczać dziennej dawki 20 kropel.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy