Imbir i jego korzystne działanie antynowotworowe
Kurkuma jest powszechnie stosowaną przyprawą, która dodaje naszym daniom charakterystycznego smaku i aromatu. Stosowana od starożytności, uprawiana jest głównie w Chinach, na Tajwanie, w Peru, Australii i zachodnich Indiach. Jak wiadomo, kurkuma uważana jest za jedną z najlepszych przypraw, które pomagają walczyć z rakiem. Jednak najnowsze badania wykazały, że kuzyn kurkumy – imbir, jest o wiele bardziej skuteczny niż ona.
Jedno z badań, które zostało przeprowadzone przez naukowców wykazało, że ekstrakt imbirowy był w stanie zmniejszyć wielkość guza prostaty aż o 56 procent. Ponadto zaobserwowano duży wpływ na komórki nowotworowe oraz zmniejszenie stanu zapalnego w organizmie. Inne badania zaś pokazują, że jeden z głównych związków występujących w imbirze przewyższa konwencjonalne leczenie raka czyli chemioterapię. Chodzi tu szczególnie o nowotwór piersi.
Sekretnym składnikiem imbiru jest 6-shoagol, który w trakcie bezpośredniego kontaktu z komórkami nowotworowymi był w stanie je niszczyć, zachowując przy tym w stanie nienaruszonym zdrowe komórki. Składnik ten możemy znaleźć w korzeniu imbiru ale także w suszonym imbirze. Oprócz tego, że imbir może pomóc nam w walce z nowotworem, ma on wiele innych zastosowań, które często są pomijane.
Dzięki korzystnym właściwościom imbiru nie tylko możemy wspomóc swoje zdrowie w trakcie walki z nowotworem, ale również pozbyć się wielu innych dolegliwości. Imbir pomoże pozbyć się stanów zapalnych z organizmu, wspomaga proces trawienie, leczy wzdęcia, łagodzi mdłości, zmniejsza ból towarzyszący miesiączce, działa przeciwobrzękowo oraz zwiększa koncentracje. Imbir ma wiele wspaniałych właściwości oraz charakterystyczny gorzki smak. Idealnie nadaje się do kuchni, wzbogaca smak potraw i działa rozgrzewająco. Świetnie smakuje w połączeniu z herbatą i miodem, którą warto wypijać szczególnie w sezonie jesienno-zimowym.