Reklama

Reklama

Intymne badania ratują życie

Są naszym niezawodnym sposobem na zapobieganie chorobom nowotworowym, bo wykrywają zmiany, gdy są one jeszcze niewinne i w pełni uleczalne!

Lekarze nas chwalą. Dziś jesteśmy mądrzejsze niż np. kilka lat temu. Słuchamy specjalistów i zgodnie z ich zaleceniami wykonujemy ważne badania profilaktyczne. Skutek? Maleje liczba kobiet chorujących na raka szyjki macicy, jajnika oraz jelita grubego. Oto 3 główne testy, które pomogą ci ochronić się przed tymi groźnymi schorzeniami i pozwolą cieszyć się zdrowiem oraz pełnią kobiecości!

Cytologia

To nasza potężna broń w walce z rakiem szyjki macicy! Badanie jest zalecane paniom po 25. r.ż.oraz każdej kobiecie, która rozpoczęła współżycie seksualne.

Co wykrywa:

• infekcję wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, zanim zdąży on narobić nam szkody;

Reklama

• zmiany przedrakowe (dysplazje);

• raka we wczesnym stadium.

Najlepszy czas na badanie: kilka dni po miesiączce.

Na czym polega: lekarz wprowadza do pochwy wziernik, a następnie za pomocą specjalnej szczoteczki pobiera z szyjki macicy próbki śluzu i złuszczonego nabłonka (są analizowane pod mikroskopem); badanie trwa tylko kilka minut i jest bezbolesne. Wynik odbierzesz po 3-4 dniach.

Uwaga! Badanie możesz wykonać bezpłatnie (w przychodni, która ma podpisaną umowę z NFZ), prywatnie kosztuje ok. 30 zł.

USG transwaginalne

Pozwala dokładnie przyjrzeć się narządowi rodnemu (macicy, jajnikom) i występującym w jego obrębie zmianom. Jest wykorzystywane m.in. w profilaktyce raka jajnika. USG zaleca się paniom po 30. r.ż., a wcześniej, jeśli w rodzinie występowały przypadki raka jajnika.

Co wykrywa:

• łagodne zmiany (np. torbiele);

• małe, kilkumilimetrowe guzy (które można szybko wyleczyć!).

Najlepszy czas na badanie: przed miesiączką lub po (będziesz czuła się mniej skrępowana).

Na czym polega: lekarz wprowadza do pochwy specjalną głowicę i obserwuje pojawiający się na monitorze obraz narządu rodnego; w przypadku wykrycia np. guza, może sprawdzić jego wielkość, kształt i powierzchnię, a także obejrzeć zmianę od wewnątrz. Badanie trwa około 15 minut i jest bezbolesne. Wynik jest do odbioru od razu (zdjęcie z opisem).

Uwaga! Badanie możesz wykonać bezpłatnie (w przychodni, która ma podpisaną umowę z NFZ), prywatnie kosztuje ok. 100 zł.

Kolonoskopia

To budzące obawy badanie pełni bardzo ważną rolę w rozpoznawaniu raka jelita grubego (to drugi najczęściej trapiący kobiety nowotwór)! Badanie jest zalecane po 50. r.ż., a wcześniej, jeśli w rodzinie występowały przypadki nowotworu, także, gdy często pojawiają się dolegliwości gastryczne, takie jak: wzdęcia, bóle brzucha, zaparcia lub biegunki (utrzymujące się mimo stosowania leków).

Co wykrywa:

• choroby zapalne (zwiększają ryzyko rozwoju nowotworu);

• zmiany przednowotworowe (np. polipy śluzówki jelita);

• raka w początkowym (dobrze poddającym się leczeniu!) stadium.

Najlepszy czas na badanie: nie ma wyraźnych zaleceń, ale powinnaś być wypróżniona (szczegółowych informacji udzieli ci lekarz kierujący).

Na czym polega: specjalista wprowadza przez odbyt specjalny wziernik. Wtedy na monitorze widoczny jest obraz dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Badanie może powodować u ciebie dyskomfort (np. uczucie parcia lub kłucia). Trwa 15-60 min. Wynik jest do odbioru od razu (zdjęcie z opisem).

Uwaga! Badanie możesz wykonać bezpłatnie (w wybranej przychodni), prywatnie kosztuje ok. 200 zł.

Ryszard Rutkowski lekarz ginekolog NZOZ w Warszawie

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: lekarz | ratowanie życia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama