Jajka, marchew i awokado lekarstwem na postępujące łysienie
Z wiekiem nie tylko wielu mężczyzn, lecz także kobiety stoją w obliczu niemiłej perspektywy mocnego nieraz przerzedzenia włosów. Są jednak produkty żywnościowe jak jajka, marchew i awokado mogące zdaniem znawców przedmiotu w niektórych przypadkach zahamować ten proces.
Według amerykańskiego stowarzyszenie seniorów AARP np. jajka zawierają kluczowe składniki odżywcze, które mogą zapobiegać wypadaniu włosów. Z kolei w utrzymaniu ich miękkości i połysku przychodzi w sukurs awokado.
Jeśli to może kogokolwiek pocieszyć w Stanach Zjednoczonych aż 85 proc. mężczyzn - pięćdziesięciolatków i starszych - doświadcza kłopotów z czupryną. Tak twierdzi American Hair Loss Association, organizacja konsumencka zajmująca się profilaktyką i leczeniem łysienia.
Co więcej, problem z przerzedzeniem z wiekiem włosów nie omija także płci pięknej. Doznaje tego aż 40 proc. jej reprezentantek. Ponieważ traktuje się to na ogół za mniej akceptowalne społecznie niż u mężczyzn, może mieć negatywny wpływ na ich stan emocjonalny oraz poziom zaufania.
Najczęstszym powodem do niepokoju jest dla pań tzw. wypadanie włosów na wzór kobiecy (FPHL). Jak utrzymuje jedna z najstarszych na świecie organizacji dermatologów, American Academy of Dermatology, dotyka to miliony kobiet, zwłaszcza w wieku 50 lat i starszych.
Do przyczyn przerzedzenia włosów zalicza się u nich np. poród i w ogóle stresujące okoliczności. Do innych należy dziedziczność, poziom horomonów tarczycy czy nawet używanie żelazka do włosów.
Niektórzy specjaliści dodają otuchy, że nie wszystkie przypadki wypadania włosów są trwałe. Można odwrócić ten proces, powiadają, dzięki diecie bogatej w odpowiednie składniki odżywcze.
Biuletyn AARP przytacza różne produkty zapobiegających przerzedzeniu włosów. Nazywa je przy tym smacznymi.
W odniesieniu do jajek znawcy wskazują na zawartość białka, żelaza oraz biotyny, która pomaga kontrolować wypadanie włosów, poprawiając strukturę keratyny, z której są zrobione włosy. Wzmacnia je także kwas foliowy. Kluczem do pozytywnego działania jest jednak żółtko, a nie białko jajek.
Kolejny stosowny produkt to marchew. Jeden z jej składników stanowi beta-karoten. W organizmie przekształca się w witaminę A. Pomaga ona zachować dobry wzrok, wzmacnia układ odpornościowy oraz ma dobroczynny wpływ na skórę i włosy.
Dobrym źródłem beta-karotenu są także słodkie ziemniaki, szpinak i jarmuż.
Awokado jest bogate natomiast w jednonienasycone rodzaje zdrowego tłuszczu ułatwiającego utrzymanie miękkich i lśniących włosów. Wzmacniają je też obecne w tych owocach witaminy B12 i E. Awokado może również pomóc w przyspieszeniu produkcji kolagenu i elastyny w trakcie miejscowego stosowania ich na włosy i skórę głowy, najczęściej w ramach odżywki.
Zdaniem specjalistów z amerykańskich instytutów zdrowia (National Institutes of Health) bujnej czuprynie sprzyja też taki przysmak jak ostrygi. Posiadają one więcej mineralnego cynku na porcję niż jakakolwiek inna żywność. Cynk pomaga zaś pobudzić wzrost włosów. Niedobór cynku może być spowodowany niedoborem witaminy A.
Do produktów przydatnych dla zachowania gęstej fryzury zalicza się też łososia. Jest jednym z najlepszych źródeł witaminy D, a także kwasów tłuszczowych omega-3.
Zastrzegając potrzebę prowadzenia dalszych, uzupełniających analiz, biuletyn AARP podkreśla, że niektóre badania z lat ubiegłych wskazują na związek między wypadaniem włosów a niedostatkiem witaminy D. Pomaga ona bowiem prawdopodobnie w stymulacji i odżywianiu mieszków włosowych. Kwasy omega-3 natłuszczają skórę głowy i ograniczają jej suchość, co może prowadzić do łamania włosów.
Specjaliści ostrzegają jednocześnie, że przed rozpoczęciem używania suplementu witaminy D, należy skonsultować się z lekarzem. Nadmierne jego spożycie może prowadzić do mdłości, zaparcia i innych niepożądanych skutków.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP Life)