Jak atakuje osteoporoza
W dojrzałym wieku zwracajmy uwagę na stan naszych kości.
Po 50. roku życia należy szczególnie zadbać o własne zdrowie. Dotyczy to zwłasz cza kobiet. Jednym ze schorzeń związanym z przekwitaniem jest podstępna choroba, która długo nie daje żadnych objawów – osteoporoza, zwana także potocznie chorobą dziurawych kości.
W wyniku osteoporozy dochodzi do zmniejszenia gęstości kości. Proces niszczenia postępuje znacznie szybciej, niż trwa rege neracja, i w efekcie kości stają się kruche, podatne na złamania i pęknięcia.
Jest to bardzo niebezpieczne, zwłaszcza w podeszłym wieku, kiedy zdolności regeneracyjne organizmu są ograniczone.
Po czterdziestce rozpoczyna się proces polegający na utracie gęstości kości. Jeśli postępuje zbyt szybko, a więc tracimy powyżej 1 proc. masy kostnej na rok, mówimy o osteoporozie.
Czynnikami sprzyjającymi chorobie są zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie, zwłaszcza u kobiet po menopauzie, a także niedobory witaminy D, źle zbilansowana dieta oraz brak ruchu.
Również osoby cierpiące na cukrzycę, zaburzenia pracy tarczycy, endometriozę, przyjmujące leki sterydowe oraz palące powinny szczególnie uważać na układ kostny.
Zacznij od diety – jedz zielone warzywa, ryby, zwłaszcza sardynki, nabiał, a ogranicz razowe pieczywo i potrawy smażone, które utrudniają przyswajanie wapnia.
Umiarkowany, regularny wysiłek fizyczny pozwala wypracować tzw. szkielet mięśniowy, który będzie znakomitą podporą dla coraz słabszych kości. Nie zapomnij także o suplementacji witaminy D, bo w naszym klimacie wszyscy mamy jej niedobory.