Reklama

Jak biegać zimą?

Motywacja do ćwiczeń zwykle spada wprost proporcjonalnie do obniżającej się temperatury, jednak biegać zimą warto - także na świeżym powietrzu. Wystarczy, że będziemy pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych zasad, a trening sprawi nam wyłącznie przyjemność.

Aktywność fizyczna odgrywa niebagatelną rolę w utrzymaniu sprawności i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Podczas chłodniejszych miesięcy nawet ci, którzy ćwiczą regularnie, mogą jednak czuć się zniechęceni do biegania na zewnątrz.

Tymczasem zimowe uprawianie sportu na świeżym powietrzu przynosi fantastyczne korzyści dla zdrowia i dobrego samopoczucia, nie tylko zapewniając przypływ endorfin, ale i usprawniając funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Planując jogging o tej porze roku, należy podjąć pewne środki ostrożności, aby nie narazić się na niebezpieczeństwo wynikające z chłodniejszej aury czy znacznie gorszej widoczności.

Reklama

Skompletuj ciepły i wygodny strój

Jednym z kluczowych elementów garderoby, w które powinniśmy zainwestować podczas przygotowań do zimowych ćwiczeń na świeżym powietrzu, jest wodoodporna kurtka. Nie tylko zapewni nam suchość, na wypadek, gdyby podczas joggingu złapał nas deszcz, ale również izolację w różnych warunkach pogodowych. Na tym kompletowanie stroju się jednak nie kończy.

"Najskuteczniejszym sposobem utrzymywania ciepła podczas stawiania czoła zimowym biegom jest strój warstwowy. Warstwa podstawowa powinna odciągać wilgoć od skóry, aby zapobiec odczuwaniu chłodu. Idealną bazę tworzą topy kompresyjne, ponieważ są lekkie i przylegają do ciała" - wyjaśnia brytyjska lekkoatletka i ekspertka od biegania Louise Damen. I dodaje, że równie ważne jest noszenie czapki, dzięki której głowa i uszy pozostają zabezpieczone przed chłodem, a my skuteczniej unikniemy przeziębienia.

Pamiętaj o rozgrzewce

Specjaliści zgodnie przekonują, że rozgrzewka to jeden z najważniejszych elementów treningu, ponieważ pomaga zwiększyć temperaturę ciała i przepływ krwi do mięśni. Gdy na zewnątrz panuje chłód, rozgrzewka przed biegiem jest tym bardziej istotna - nasze mięśnie będą bowiem w większym stopniu podatne na dolegliwości bólowe i skurcze, z uwagi na to, iż w ciele jest wówczas mniej ciepła.

"Powinniśmy bezwzględnie przygotować się przed każdym treningiem, wykonując solidną rozgrzewkę, aby uniknąć bólu mięśni i tkanek. Jeśli się rozgrzejemy, mięśnie staną się bardziej elastyczne i zdolne do wykonywania szerszych zakresów ruchów. Co więcej, rozgrzewka zapewni nam dostarczenie większej ilości tlenu do mięśni, co pozwoli im pracować podczas ćwiczeń tak ciężko, jak to możliwe" - wyjaśnia farmaceuta Abbas Kanani.

Nawadniaj się

Niezależnie od tego, czy ćwiczymy w domu, czy na zewnątrz, w lecie albo w zimie, nawadnianie się zawsze stanowić powinno nieodzowną część treningu. "Nie zapominaj o tym, że picie wody jest niezbędne nie tylko w lecie. Gdy uprawiamy sport zimą, nasz organizm nadal traci wodę przez pocenie się i oddychanie. Miej na podorędziu butelkę z wodą, nawet gdy jest naprawdę zimno, a ty nie czujesz pragnienia" - radzi trener personalny Luke Worthington.

Zaangażuj znajomych

Zmotywowanie się do ćwiczeń w zimie może być trudnym zadaniem, szczególnie, jeśli wymaga ono od nas pobudki w porannych godzinach. Aby zaradzić lenistwu, warto połączyć siły z przyjaciółmi i brać udział w biegach grupowych, motywując się wzajemnie. "Z mojego doświadczenia wynika, że zawsze jest przyjemniej trenować w grupie i dodawać sobie otuchy, gdy nasza forma nieco spada. W ten sposób utrzymujemy stały poziom zaangażowania podczas treningu" - przekonuje Damen.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Jeśli zdecydujemy się biegać zimą wczesnym rankiem lub wieczorem, istnieje duże ryzyko osłabionej widoczności. Wówczas musimy priorytetowo potraktować swoje bezpieczeństwo - zwłaszcza, jeśli zamierzamy biegać po ruchliwej drodze. Pomoże nam w tym odpowiednio dobrany strój.

"Kiedy nadchodzą mroczne wieczory, zdecydowanie warto zainwestować w strój w jasnym, najlepiej neonowym kolorze, aby kierowcy i inni użytkownicy dróg mogli nas zobaczyć. Na szczęście wiele technicznych zimowych zestawów zawiera teraz odblaskowe panele i nadruki" - radzi Damen. Ekspertka sugeruje także, aby mieć ze sobą latarkę czołową, jeśli na drodze lub na nierównych powierzchniach istnieje ograniczone oświetlenie uliczne, które może stanowić zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa.

Bieganie zimą niewątpliwie generuje więcej przeszkód niż wiosenne czy letnie uprawianie sportu na świeżym powietrzu. Warto jednak oprzeć się pokusie spędzenia pochmurnego wieczoru przed telewizorem i zamiast tego pójść na trening, mimo niesprzyjającej aury. Prócz satysfakcji i lepszego samopoczucia, zadbamy o kondycję i zdrowie, o które dbać powinniśmy przecież przez cały rok. (PAP Life)



PAP life
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy