Jak bronić się przed osteoporozą
Zdaniem specjalistów, prawie... 3 mln osób w naszym kraju powinno zbadać swoje kości. Skąd u nas plaga osteoporozy?
O tym schorzeniu wiemy coraz więcej, mówią o nim lekarze, informują gazety... Taka edukacja jest nam bardzo potrzebna, bo osteoporoza to podstępny wróg, któremu trzeba zawczasu przeciwdziałać. A my? Jakbyśmy wciąż nie doceniali przeciwnika...
Przeciętny Polak na co dzień nie myśli o profilaktyce osteoporozy. Dbanie o siebie odkładamy na później. Skutek? Rosnąca liczba osób narażonych na niebezpieczne złamania w przyszłości. Pora to zmienić!
Profilaktyka osteoporozy przyjdzie nam łatwiej, gdy poznamy procesy, jakie na co dzień zachodzą w kościach. W skład tkanki kostnej wchodzą 3 rodzaje komórek: kościotwórcze osteoblasty, kościogubne osteoklasty oraz osteocyty (powstają z osteoblastów w wyniku mineralizacji). Gdy jest się młodym, przeważają osteoblasty. W wieku 25 lat człowiek osiąga szczytową masę kostną i od tego momentu praca osteoblastów stopniowo słabnie. Przewagę zyskują osteoklasty, które odpowiadają za rozpuszczanie i resorpcję tkanki kostnej. Kości zmniejszają swoją gęstość oraz masę. Te procesy są naturalnym skutkiem starzenia się organizmu. Jednak tempo w jakim zachodzą, to już nasza sprawa!
Niekorzystne zmiany w kościach mogą przyspieszyć: palenie papierosów (zwiększa ryzyko złamania kości biodrowej prawie dwukrotnie), utrzymujący się niedobór witaminy D, wapnia i magnezu (np. spowodowany nieodpowiednią dietą), zbyt niska masa ciała (BMI poniżej 20).
Z kolei mała aktywność fizyczna powoduje, że kości nie są poddawane obciążeniom i przez to mają słabszą budowę. W późniejszym wieku człowiek, który mało się rusza, ma też gorszą koordynację ruchową. Wtedy łatwiej o upadki i złamania z powikłaniami.
Co dobrego możemy zrobić dla swoich kości, by jak najdłużej były zdrowe? Według lekarzy, przed przyszłymi złamaniami skutecznie chroni je... taniec. Warto docenić jego znaczenie! Osoby, które regularnie tańczą, mają lepsze poczucie rytmu, a ich ruchy są bardziej skoordynowane.
To powoduje, że jako seniorzy są mniej narażone na upadki, a w razie ich wystąpienia, szybciej odzyskują sprawność. Nie lubisz tańczyć? Chodź na spacery, ćwicz aerobik. Zdrowe kości to, oczywiście, także zasługa właściwej diety.
Jeśli regularnie jadamy ryby morskie (źródło wit. D), produkty pełnoziarniste (źródło magnezu), mleko i jego przetwory oraz warzywa (zawierają wapń), dostarczamy kościom dobroczynnych składników.
Po 45. r.ż. lekarze zalecają nam badanie densytometryczne (ok. 60 zł). Pozwala sprawdzić, jaka jest gęstość kości i ryzyko złamań. Jeśli masz dostęp do internetu, możesz też wykonać prosty test o nazwie FRAX, dostępny np. na stronie www.shef.ac.uk/FRAX/