Reklama

Reklama

Jak być w dobrej formie przez cały dzień

Tak niewiele czasu potrzeba, by być w dobrej formie przez cały dzień, uciec przed bólem i zmęczeniem.

Aby rozluźnić zgarbione podczas pracy plecy, wyprostuj się na krześle, spleć dłonie z tyłu głowy i odchyl łokcie. Zrób wdech. Naciskaj głową na dłonie. Policz do pięciu i zrób wydech. Powtórz 5 razy.

Na dobry poranny start

Reklama

Zacznij od śniadania. To najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Po nocnej przerwie dostarcza energii i najważniejszych składników odżywczych, które zapewniają dobre samopoczucie i koncentrację aż do południa.

Idealne śniadanie, im bardziej urozmaicone, tym lepiej. Powinno zawierać nabiał, produkty zbożowe, warzywo lub owoc i trochę tłuszczów. Ma dostarczać ok. 30 proc. kalorii przewidzianych na wszystkie posiłki. Gdy się spieszysz, najlepsza propozycja to płatki zbożowe z jogurtem lub kefirem i owoc.

By po pracy nie bolały cię barki ani plecy

Masz pracę, która wymaga siedzenia kilka godzin przy biurku? Przyda ci się krótki trening odciążający mięśnie szyi i karku oraz wzmacniający „gorset” kręgosłupa.

Krążenia głową - zrób najpierw 6 ruchów głową w prawo, a potem tyle samo w lewo. Następnie wykonaj 6 ruchów w kierunku „tak-tak,” a potem 6 „nie-nie”. Odpocznij i powtórz po trzy razy cały zestaw ćwiczeń.

Stań za krzesłem i oprzyj dłonie na jego oparciu. Rozsuń je na szerokość barków. Następnie cofnij się o krok. Stopy ustaw razem, stań na palcach i pochyl się mocno do przodu, lekko uginając łokcie. Wciągnij brzuch, napnij mięśnie. Wytrzymaj w tej pozycji minutę. Powtórz ćwiczenie 5 razy.

Dla zmęczonych oczu

Przemęczone pracą oczy przestaną ci dokuczać dzięki prostym ćwiczeniom.

Patrz na palec wskazujący i, nie odrywając od niego wzroku, zbliżaj go powoli do czubka nosa. Następnie powoli odsuwaj palec, prostując ramię. Powtarzaj ćwiczenie pięć razy. Zrób trzy serie.

Popatrz najpierw do góry, potem wolno kieruj wzrok w prawo zataczając półokrąg – tak, by ostatecznie spojrzeć pod nogi. Powtórz ćwiczenie także w drugą stronę (zacznij znowu od góry).

Gdy stopy spuchły po całym dniu na obcasach

Siedząc w fotelu przed TV, możesz zrobić coś, by szybko przynieść ulgę swoim zmęczonym i obolałym stopom.

Wymocz stopy w misce z wodą z dodatkiem soli, np. bocheńskiej. Potem osusz je, wmasuj zmiękczający skórę krem lub chłodzący żel do stóp i włóż skarpety.

Palcami prawej nogi podnoś z podłogi przedmioty, np. chusteczkę, długopis. Odbieraj przedmiot lewą ręką. Powtarzaj ćwiczenie 10 razy każdą stopą. Potem wymasuj każdą stopę, przesuwając ją np. po jeżyku – piłeczce z wypustkami. Ćwiczenia relaksują stopy i jednocześnie wzmacniają mięśnie.

Szybki relaks przed snem

Dzień pełen stresujących sytuacji i zmęczenie powodują, że trudno ci zasnąć. Zamiast tabletki na sen, zanurz się na kwadrans w kojącej kąpieli. Proponujemy:

Ziołowa - dwie łyżki szyszek chmielu oraz łyżkę rumianku zalej 1/2 litra wody i podgrzewaj do wrzenia. Następnie przykryj i wolno gotuj jeszcze przez 15 minut. Przecedź i wlej odwar do wanny napełnionej ciepłą wodą.

Z olejkiem lawendowym - jeśli nie lubisz zaparzać ziół, dodaj do kąpieli 5-6 kropli olejku, np. lawendowego. Ułatwia zasypianie, uspokaja.

Z pachnącymi dodatkami - relaksujące działanie mają też gotowe kosmetyki do kąpieli (sole, płyny, tabletki). Dodane do wody, barwią ją lub tworzą pianę, a także koją zmysły zapachem.

Badania kontrolne

To najlepsza inwestycja w zdrowie. Niektóre badania trzeba robić raz w roku, np. cytologię. Inne wystarczy tylko raz na kilka lat. kropka Badania w pracy Coraz częściej badania profilaktyczne wspierają pracodawcy – świadomi tego, jak ważne jest zdrowie pracowników. Dowiedz się, czy u ciebie w pracy też jest planowana taka inicjatywa.

Dowiedz się więcej na temat: badania | ZIO

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje