Reklama

Reklama

Jak chronić się przed boreliozą?

Liczba zachorowań na boreliozę dramatycznie rośnie. Według szacunków zarażonych jest niemal milion mieszkańców Europy. W Polsce zdiagnozowano ponad 20 tys. przypadków, ale liczba ta może być znacznie większa. Poniżej publikujemy fragment książki "Borelioza. Jak się wystrzegać. Jak rozpoznać. Jak leczyć" Małgorzaty Radomskiej.

Jak się chronić przed boreliozą?

Reklama

W 2019 roku już w lutym odnotowano przypadki pokąsania przez kleszcze. Przyczyniły się do tego brak mroźnej zimy i ciepła aura, która zapanowała dość wcześnie. Entomolodzy tłumaczą, że kleszcze jako organizmy zmiennocieplne, aby być w pełni aktywne, wychodzą ze swoich kryjówek, by się wygrzać w słońcu, a przy okazji szukają możliwości żerowania. Kleszcze są mało mobilne, nie wędrują kilometrami w poszukiwaniu ofiary, tylko - jak już wspomniano - siedzą i czekają na okazję.

Larwy z reguły przebywają pod źdźbłami traw, nimfy w zaroślach, a postaci dojrzałe pod liśćmi drzew. Gdy wyczują, że zbliża się ofiara, spadają na nią i chwytają się czegoś, co pozwoli im się utrzymać - może to być ubranie albo owłosiona skóra. Następnie przemieszczają się po ciele ofiary, aby znaleźć miejsce, gdzie skóra jest cienka i dobrze ukrwiona, a jeśli jest do tego wilgotna, czują się jak w raju.

Dlatego u ludzi najchętniej wybierają obszary pod kolanami, w zgięciach łokci, pod pachami, okolice pachwin, karku czy przy nasadzie włosów. Wtedy bez ociągania przecinają tkankę skórną, wpierw ją znieczulając, i zaczynają wsysać krew. Gdyby się ograniczały tylko do ssania, nie stanowiłyby takiego zagrożenia dla ludzi czy zwierząt. Najgorsze w nich jest to, że mogą przenosić pasożyty i patogeny. Kleszczom one nie zagrażają, bo pełnią jedynie rolę nosiciela. Na razie nie wymyślono sposobu, by powstrzymać inwazję kleszczy. Można się przed nimi ochraniać, ale tak naprawdę jedyną skuteczną metodą jest unikanie ich.

Kleszcze wabi ludzki pot. Jeśli człowiek jest umyty, ale nie perfumowanym mydłem czy żelem, już sam ten fakt w pewien sposób zabezpiecza go przed atakiem.

Dowiedz się więcej na temat: borelioza | kleszcz | gis kleszcze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje