Reklama

Jak dbać o stopy przy cukrzycy

Aby nie dopuścić do rozwoju tzw. zespołu stopy cukrzycowej, należy:

Codziennie wieczorem oglądać stopy. Sprawdzać, czy nie powstały zrogowacenia, pęknięcia, otarcia. Nie moczyć stóp. Myć je krótko, w temp. poniżej 37°C. Dokładnie osuszać, zwłaszcza między palcami.

Paznokcie piłować, nie obcinać, by uniknąć zranienia. Nie powinny wystawać poza opuszkę palca. Chronić stopy przed oparzeniami i odmrożeniami. Nie używać termoforów, zimą nosić ocieplane obuwie.

Dobierać buty z miękkiej skóry, bez wewnętrznych szwów, na grubych spodach, z szerokimi czubami. Unikać noszenia ich na gołe stopy.

Czy obuwie też jest ważne? Na co zwrócić uwagę?

Dobranie odpowiedniego obuwia i wkładek to bardzo ważny element zapobiegania zespołowi stopy cukrzycowej. Niestety pacjenci z cukrzycą często nie zdają sobie sprawy z tego, że ciasny but lub obecność ostrego przedmiotu w bucie (np. kamienia) może spowodować powstanie otarcia lub rany, a następnie doprowadzić do rozwoju zakażenia.

Reklama

Osoby chore na cukrzycę ze względu na występującą u nich neuropatię ruchową i czuciową mogą w ogóle nie odczuwać bólu czy dyskomfortu w obrębie stopy, dlatego bardzo ważne jest, żeby przestrzegali konkretnych zasad – mówi spec. piel. diabet. Mirosława Młynarczuk z Katedry i Kliniki Gastroenterologii i Chorób Przemiany Materii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert programu „Zdrowa ONA”.

Jakich zasad zatem należy przestrzegać?

Sprawdzanie wnętrza obuwia. Za każdym razem po zdjęciu obuwia należy sprawdzić, czy nie znajdują się w nim żadne obce przedmioty. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę, czy w środku nie powstały fałdy z wkładki, pęknięcia, itp.

Unikanie chodzenia boso, szczególnie po plaży: Pacjent z neuropatią nie poczuje, gdy jakiś przedmiot wbije się w stopę. Powinno się również unikać noszenia obuwia na gołe stopy.

Dobór obuwia: Buty należy kupować wieczorem, ponieważ po całym dniu stopy często puchną. Dodatkowo po ich założeniu należy wstać w celu ocenienia, czy są wygodne. Buty powinny być wykonane z miękkiej skóry, bez szwów wewnątrz buta i na grubej podstawie (bez obcasów).

Należy zwrócić uwagę na przód buta – powinien być wysoki i szeroki, żeby palce mogły się w nim swobodnie poruszać. W przypadku korzystania z wkładek terapeutycznych, but powinien być o 1-2 numery większy od stopy.

Zadbać o wkładki terapeutyczne. Mogą to być wkładki silikonowe lub żelowe, a najlepiej indywidualnie dobrane do kształtu stopy. Zrezygnować z obuwia, jeżeli spowodowało już powstanie rany lub owrzodzenia.

Chwila dla Ciebie
Dowiedz się więcej na temat: stopy | O.N.A. | cukrzycy | buty | pacjent | Przemiany | paznokcie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy