Jak dbać o trzecie zęby?
Wymagają takiej samej troski jak uzębienie naturalne. Każde zaniedbanie może mieć przykre konsekwencje – nie tylko estetyczne, także zdrowotne.
Karą za brak właściwej pielęgnacji mogą być stany zapalne w jamie ustnej i nieprzyjemny zapach z ust. Płytka bakteryjna narasta tak samo na własnych i na sztucznych zębach. Ale przy protezach jest dodatkowy kłopot: zbieranie się pod płytą protezy górnej i między nią a dziąsłami resztek pokarmowych. Są one pożywką dla bakterii i powodem szybszego narastania płytki nazębnej. Stanowią też punkty ucisku - w tych miejscach śluzówka jest mocno podrażniana.
Ideałem byłoby czyszczenie protezy zębowej po każdym posiłku. Specjaliści zalecają, by po jedzeniu wyjąć ją i oczyścić - przynajmniej opłukać wodą. Najlepiej byłoby wyczyścić ją szczoteczką. Uwaga: warto się zaopatrzyć w szczoteczkę przeznaczoną do czyszczenia protez. Jest wykonana ze specjalnego materiału i ma specyficzna konstrukcję: dwie kępki włosia, z jednej strony mniejszą, z drugiej większą. Dzięki temu dociera nawet w miejsca trudno dostępne. Zwykłe szczoteczki mają zbyt twarde włosie. Może ono rysować powierzchnię protez, tworząc rysy i zagłębienia, w których rozwijają się bakterie, będące źródłem problemów.
Koniecznym elementem higieny jest używanie preparatów czyszczących. Są takie, które stosuje się raz w tygodniu i takie, których można używać codziennie. Rozpuszczone w wodzie nie tylko czyszczą, ale też dezynfekują i odświeżają protezę. Działają tam, gdzie nie dotrze szczoteczka. Wkładamy protezę na kwadrans do roztworu. Przed ponownym umieszczeniem w ustach płuczemy ją pod bieżącą wodą.
Zalecane jest zdejmowanie protezy na noc. Nie powinno się w niej spać, bo przez cały czas, kiedy znajduje się w ustach, narasta na niej płytka i rozwijają się bakterie (nie rozwijają się tylko podczas dezynfekcji i gdy jest całkowicie sucha). Poza tym śluzówki muszą odpocząć od niej przynajmniej przez 6-8 godzin na dobę. Inaczej zaczną reagować stanami zapalnymi. Po wyjęciu, wyczyszczeniu i wysuszeniu protezy chowamy ją w specjalnym naczynku. Szczelnie zamknięte nie dopuszcza EKSPERTA bakterii. Po wyjęciu protezy z naczynka, przed włożeniem jej do ust trzeba ją zwilżyć. Przeżytkiem jest trzymanie protezy w szklance z wodą, bo to nie hamuje rozwoju drobnoustrojów.
Często popełniamy błędy. Należy do nich używanie do dezynfekcji wody utlenionej. Wprawdzie zabija ona zarazki, ale odbarwia akryl, z którego wykonana jest proteza. Zwykłe pasty do zębów zawierają drobinki ścierne, przez które proteza (delikatniejsza od zębów) może stać się szorstka i matowa. Do jej czyszczenia używajmy past do tego przeznaczonych. Nie należy rezygnować z płynów do płukania jamy ustnej. Warto ich używać nawet wtedy, kiedy nie mamy już żadnego zęba, dbają one bowiem o zdrowie śluzówek. Codzienne używanie klejów do protez niekorzystnie wpływa na błonę śluzową. Należy po nie sięgać w specjalnych sytuacjach.
Gdy pierwszy raz dostajemy protezę, czujemy się dziwnie. Odczuwamy ją jako obce ciało, które może powodować ból, dyskomfort, problemy z mówieniem, nadmierne wydzielanie śliny. To minie - do protezy trzeba się przyzwyczaić. Oto kilka rad, jak skrócić ten proces:
- Kiedy jesteś sama, czytaj na głos. To ułatwi naukę mówienia z protezą w ustach
- Pierwsze rozmowy prowadź przez telefon - będziesz mogła bez wstydu poprawiać ułożenie protezy
- Początkowo jedz głównie miękkie, papkowate pokarmy, nienaciskające na protezę i dziąsła. To da dziąsłom czas, by przyzwyczaiły się do nacisku
- Równomiernie obciążaj protezę. Unikniesz wtedy miejscowych podrażnień
- Dbaj o higienę. Na początku śluzówka jest wydelikacona, więc na każde ziarenko pod protezą zareaguje ostro