Jak dezynfekować produkty spożywcze?
Pandemia koronawirusa zmusza nas do przestrzegania jeszcze bardziej restrykcyjnych zasad higieny. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności uspokaja, że produkty spożywcze nie są źródłem transmisji groźnego wirusa. Ważna jest jednak ochrona żywności przed zanieczyszczeniami, w tym chorobotwórczymi patogenami, na etapie magazynowania czy transportu. Kluczowe jest też właściwe postępowanie klientów sklepów (np. korzystanie z jednorazowych rękawiczek). Ze względu na możliwość utrzymywania się koronawirusa na różnych powierzchniach nawet przez kilka dni, warto zastanowić się nad dezynfekcją niektórych produktów spożywczych przyniesionych ze sklepu.
Zarówno pracownicy, jak i klienci sklepów powinni przestrzegać rygorystycznych zasad higieny. Przed kontaktem z żywnością (także paczkowaną) należy mieć umyte lub zdezynfekowane ręce. Czynność tę należy powtórzyć po kichaniu, kaszlu czy wydmuchiwaniu nosa w chusteczkę, a także po korzystaniu z toalety, dotykaniu pieniędzy oraz innych przedmiotów, np. klamek, barierek czy poręczy. Kaszleć lub kichać powinno się w zgięcie łokcia, przede wszystkim należy się też odsunąć od innych osób oraz żywności (zwłaszcza tej spożywanej na surowo i niepakowanej – pieczywa, warzyw i owoców). Zakazane jest dotykanie produktów niepakowanych, których nie zamierzamy kupić, np. przebieranie owoców czy bułek. W czasie kupowania tego typu produktów bezwzględnie należy używać jednorazowych rękawiczek dostępnych w sklepach.
Według badań, koronawirus w zależności od rodzaju powierzchni potrafi utrzymywać się na niej od kilku godzin do nawet kilku dni. Najdłużej przeżywa na metalach i tworzywach sztucznych (nawet do 9 dni), a na opakowaniach kartonowych i papierowych ginie już po jednym dniu. Źródłem obecności wirusa na żywności może być wydzielina osoby zakażonej (przede wszystkim wydzielina z jamy ustnej lub nosowej, ale też mocz i kał), która np. kichnęła na półkę w sklepie lub dotknęła produktu ręką, na której została wydzielina. Pamiętajmy, że jest to jednak bardzo mało prawdopodobne, a przestrzeganie podstawowych zasad higieny uchroni żywność przed zanieczyszczeniem.
Jeśli jednak obawiamy się, że wirus mógł pozostać na produktach przyniesionych ze sklepu, możemy je zdezynfekować. Środkiem do dezynfekcji (najlepiej działa roztwór zawierający 70 proc. czystego alkoholu) wystarczy przetrzeć opakowania - puszki, szklane słoiki i butelki, a także tworzywa z plastiku (obecnie lepiej jest też kupować pakowane pieczywo). Warzywa i owoce powinno się umyć w jak najcieplejszej wodzie. Żywność w papierowych opakowaniach (np. mąkę) można pozostawić w osobnym miejscu na jeden dzień.
Naukowcy ustalili, że koronawirus ginie pod wpływem wysokiej temperatury (w 60 stopniach Celsjusza znika po 30 minutach). Prawidłowa obróbka termiczna mięsa, jaj czy ryb skutecznie chroni więc przed zakażeniem. Ważne jest też segregowanie żywności spożywanej na surowo od tej, która wymaga obróbki termicznej. Przed przyrządzaniem posiłków oraz ich spożywaniem należy też dokładnie umyć ręce za pomocą ciepłej wody z mydłem. Nie wolno zapominać o regularnym myciu kuchennych blatów, półek w lodówce czy desek do krojenia żywności.