Jak jeść owoce bez szkody dla zębów?
Zawarte w nich kwasy i cukry mogą uszkadzać szkliwo.
Owoce, zwłaszcza twarde, np. jabłka, oczyszczają przestrzenie międzyzębowe z osadu, z którego powstaje kamień nazębny wywołujący paradontozę. Cytrusy, jabłka, truskawki, porzeczki i inne owoce bogate w witaminę C są bardzo cenne dla zdrowia dziąseł, ale ich kwasy mogą rozpuszczać szkliwo zębów. Im dłużej na nie działają, tym bardziej je uszkadzają. Podobnie jak zawarty w owocach cukier, który przyspiesza rozwój bakterii powodujących próchnicę. Dlatego warto zastosować się do kilku prostych wskazówek:
- Najlepiej jeść owoce w jednej porcji, np. całą pomarańczę, a nie w kawałkach co jakiś czas. Takie "pogryzanie" bowiem naraża szkliwo na długie oddziaływanie osłabiających je kwasów. Ta sama zasada dotyczy picia soków z kwaśnych owoców - zamiast sączyć je powoli, lepiej wypić szklankę od razu.
- Nie myj zębów bezpośrednio po zjedzeniu owoców bogatych w wit. C. Szorowanie szczoteczką wypłucze z nadtrawionego przez kwasy szkliwa składniki mineralne. Najpierw przepłucz usta wodą, odczekaj pół godziny i dopiero szczotkuj.
Uwaga: Twarda szczoteczka dodatkowo niszczy szkliwo. To szczególnie niebezpieczne dla odsłoniętych szyjek zębowych, gdzie szkliwo jest cienkie i podatne na ścieranie.
- Ażeby zneutralizować kwasy owocowe, wypij łyk mleka, żuj gumę bez cukru lub smaruj zęby tzw. "płynnym szkliwem" (do kupienia w aptekach). l Soki owocowe, zwłaszcza te dosładzane, pij przez słomkę - w ten sposób unikniesz ich bezpośredniego kontaktu ze szkliwem.