Reklama

Jak łagodzić objawy zapalenia rogówki?

Zapalenie rogówki może rozwinąć się na tle bakteryjnym, wirusowym lub grzybiczym, ale także być skutkiem urazu lub alergii. Drobnoustroje chorobotwórcze wnikają w obręb rogówki, prowadząc do utraty jej przezroczystości. Typowe objawy to ból oka, światłowstręt i zmniejszenie ostrości widzenia. Oko jest zaczerwienione, pojawia się ropna wydzielina, a powieka jest opuchnięta i bolesna w dotyku. Szczególnie uciążliwe jest nawracające zapalenie z erozją rogówki. Jak złagodzić jego objawy?

W leczeniu nawracającego zapalenia z erozją rogówki stosuje się maści i krople nawilżające, odkażające oraz hiperosmotyczne. Aby zapobiec wysuszaniu wrażliwego nabłonka rogówki podczas snu, proszę pamiętać o stosowaniu maści na noc lub nawet nakładaniu ich w nocy.

Środki nawilżające powinny być stosowane także w ciągu dnia. Takie postępowanie kontynuujemy bardzo długo – nawet powyżej 3 miesięcy od ustąpienia objawów ostrego zapalenia rogówki. Chociaż niektóre krople do oczu są dostępne bez recepty, zawsze skonsultujmy ich zakup z okulistą.

Reklama

Na własną rękę nie można stosować zwłaszcza kropli steroidowych, gdyż zwiększa to ryzyko infekcji drobnoustrojami.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy