Jak leczyć trądzik różowaty domowymi sposobami?
Trądzik różowaty dotyka najczęściej osób o jasnej karnacji i cerze naczynkowej. Nasila się na skutek stresu, wysokiej temperatury oraz niewłaściwej diety. Na twarzy najpierw pojawia się rumień, później dołączają do niego grudki i krostki. Przyczyn choroby może być wiele (łojotok, zaburzenia hormonalne). I choć leczenie trądziku powinno być prowadzone przez dermatologa, terapię warto wspomóc domowymi sposobami. Są one również bardzo przydatne, gdy trądzik ulegnie zaognieniu.
Korzenie łopianu są szczególnie polecanym lekiem we wszelkich chorobach skóry. Nalewka z tej rośliny działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo oraz przeciwbakteryjnie.
Pół szklanki korzeni łopianu zalej 400 ml wódki. Zamknij szczelnie i odstaw na 14 dni. Gotowy płyn przecedź. Pij po 20-30 kropli dziennie przynajmniej przez miesiąc. Nie nadużywaj nalewki. Alkohol prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i może zaognić trądzik.
Nagietek od lat z powodzeniem wykorzystywany jest w leczeniu rozmaitych problemów skórnych, także trądziku różowatego.
Łyżkę kwiatów nagietka zalej szklanką wrzątku. Zaparzaj przez 10 minut, a następnie przecedź. Pij dwa razy dziennie po pół szklanki tak przygotowanego naparu.
Rdest ptasi ma właściwości przeciwzapalne, ściągające i bakteriobójcze. Doskonale nadaje się do leczenia wszelkiego rodzaju chorób skóry, w tym trądziku różowatego.
50 g wysuszonego ziela rdestu ptasiego umieść w słoju i zalej 0,5 litra czystej wódki (40 procent). Całość dobrze wymieszaj i odstaw na 3 tygodnie. Po upływie tego czasu nalewkę przefiltruj.
Trzy razy dziennie pij 15-20 kropli nalewki rozpuszczonych w filiżance wody.
Rumianek łagodzi procesy zapalne w organizmie i ma działanie kojące, a stosowany miejscowo ułatwia gojenie się skóry. Dlatego płyn do przemywania twarzy na bazie rumianku to jeden z najlepszych sposobów na zredukowanie wyprysku trądzikowego.
Łyżkę suszonego rumianku zalej filiżanką gorącej wody. Zaparzaj pod przykryciem przez 10 minut, a następnie przecedź. Stosuj w formie okładu na dotknięte trądzikiem miejsca.
Tymianek działa silnie bakteriobójczo i przyspiesza gojenie się skóry. Stosuj go miejscowo w formie kompresu.
Łyżkę tymianku zalej 1/2 szklanki wrzątku. Zaparz i wystudź. Stosuj w formie zimnego kompresu, owinięty w płócienną szmatkę.
Zimny wyciąg z ziela krwawnika (macerat) polecany jest do stosowania zewnętrznego nie tylko w trądziku różowatym, ale także w innych stanach zapalnych skóry oraz zranieniach.
Łyżkę ziela krwawnika zalej szklanką letniej wody, odstaw na 6 godzin, odcedź. Namocz gazę w maceracie i przyłóż do twarzy na 5 minut.
Fiołek trójbarwny jest polecany w leczeniu trądziku ze względu na swoje właściwości oczyszczające.
1 łyżkę suszonego fiołka zalej filiżanką wrzątku. Zaparzaj przez 15 minut, a następnie przecedź. Stosuj w formie okładów.