Reklama

Jak na organizm działa olibanum?

Olibanum jest żywicą pochodzenia naturalnego. Wykorzystuje się ją podczas rytuałów religijnych, w medycynie ludowej oraz w trakcie medytacji. Dawniej była materiałem drogocennym, podarowanie go było oznaką szacunku. Olibanum przypisuje się wiele właściwości prozdrowotnych: łagodzi ból, koi nerwy oraz poprawia koncentrację. Do czego jeszcze można wykorzystać tę niezwykłą substancję?

Czym jest olibanum?

Olibanum jest żywicą z drzewa z gatunku Boswellia. Można ją spotkać na terenach pustynnych w Afryce Północnej oraz w Indiach. Po nacięciu kory, z drzewa wypływa mleczny sok, który pod wpływem powietrza krzepnie tworząc żółto-brązowe ziarenka. Olibanum posiada bardzo przyjemny, cytrynowy zapach. Żywica nadaje się do różnych celów, przede wszystkim stosuje się ją w aromaterapii. Można ją też żuć, a w formie sproszkowanej - dodawać do różnych potraw.

Z czego składa się olibanum?

Olibanum składa się z żywicy (ok. 70 proc.) oraz gumożywicy. W składzie można również znaleźć kwas boswelinowy oraz olibanorezen. Dzięki zawartości olejków eterycznych olibanum wykorzystuje się w przemyśle perfumeryjnym, ezoteryce oraz w szeroko pojętej aromaterapii, np. przy wyrobie świec zapachowych.

Reklama

Na co pomoże olibanum?

Wdychanie dymu ze spalania olibanum rewelacyjnie łagodzi stres, pozwala również ukoić skołatane nerwy oraz pomaga się wyciszyć. Dodatkowo łagodzi napięcie mięśniowe oraz wspomaga leczenie chorób na tle nerwowym. Poza tym wykazano, że olibanum pozytywnie wpływa na gospodarkę hormonalną organizmu, a co za tym idzie, łagodzi wahania nastroju. Zapach olibanum unoszący się w pomieszczeniu poprawia zdolność koncentracji oraz, dzięki seskwiterpenom, wpływa na prawidłowe dotlenienie mózgu.

Olibanum a zdrowie\

Zawarte w olibanum olejki eteryczne mają działanie przeciwzapalne, dlatego łagodzą dolegliwości związane z układem oddechowym, takie jak ból gardła i zatok oraz katar. Dzięki wykrztuśnemu działaniu olibanum łagodzi uporczywy, mokry kaszel. Znajduje zastosowanie w okresie jesienno-zimowym, kiedy organizm jest bardziej narażony na infekcje: pozwala szybciej pokonać przeziębienie i grypę. Olibanum skutecznie podnosi odporność oraz łagodzi ból.

Jak stosować olibanum?

Olibanum należy stosować w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Należy zachować szczególną ostrożność tak, aby nie doszło do zaprószenia ognia. Na początku ustawiamy niepalną podstawkę (miseczkę, talerzyk, spodek) w stabilnym miejscu. Następnie układamy na dnie węgielki trybularzowe, które należy zapalić. Na nich umieszczamy kilka ziarenek olibanum, które paląc się, wydzielają przyjemną woń.

Czy każdy może stosować olibanum?

Niestety, nie każdy może stosować olibanum w aromaterapii. Przede wszystkim nie zaleca się wdychania aromatu przez kobiety w ciąży, ponieważ zawarte w nim olejki eteryczne mogą szkodzić płodowi. Substancja może rozrzedzać krew, więc osoby z zaburzeniem krzepnięcia powinny zachować szczególną ostrożność. Poza tym mogą wystąpić działania niepożądane, takie jak bóle głowy, uczucie zmęczenia, nudności, a także wysypkę bądź problemy żołądkowe.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy