Jak naturalnie podnieść ciśnienie?
Zawroty głowy, uczucie zmęczenia, senność, szumy w uszach? To mogą być objawy zbyt niskiego ciśnienia. Mówimy o nim, gdy wynosi 90/60 mm Hg i mniej. Niedociśnienie nie jest tak niebezpieczne, jak nadciśnienie, ponieważ nie zwiększa ryzyka zawału lub udaru. Jednak gdy utrzymuje się przez dłuższy czas i daje powyższe objawy, może znacznie uprzykrzyć życie lub prowadzić do poważnych chorób. Warto więc znać sposoby na podniesienie ciśnienia w chwilach, gdy gwałtownie spada lub czujemy się źle z tego powodu. Wystarczą niewielkie zmiany w codziennych nawykach i trybie życia, by temu zaradzić.
Przyczyną niskiego ciśnienia może być odwodnienie oraz nieregularne odżywianie. Jeśli więc spadnie nam ciśnienie i wystąpią takie objawy jak zawroty głowy, osłabienie, mroczki przed oczami czy problemy z koncentracją i pamięcią, zwiększmy podaż wody i zjedzmy wartościowy posiłek. W ciągu dnia powinniśmy wypijać minimum 2 litry płynów. Warto również wiedzieć, że niektóre produkty, leki i zioła działają moczopędnie i mogą przyczyniać się do odwodnienia i spadku ciśnienia. Działa tak np. kawa, którą często poleca się niskociśnieniowcom. Co prawda może przyspieszyć akcję serca i nieznacznie podnieść ciśnienie, lecz efekt jest krótkotrwały, a groźniejsze jest właśnie jej działanie diuretyczne (zwiększa utratę płynów). W celu podniesienia ciśnienia warto również jadać częściej mniejsze ilości pożywienia. Głód może prowadzić do obniżenia poziomu cukru we krwi, a w konsekwencji do spadku ciśnienia.
Ciśnienie podnosi także regularny wysiłek fizyczny. Systematyczne ćwiczenia poprawiają sprawność i regulują pracę układu krążenia. Ważne jednak, żeby dopasować rodzaj i intensywność aktywności do swojej kondycji i samopoczucia. Gdy czujemy się źle, kręci nam się w głowie, nie wykonujmy szybkich skłonów i gwałtownych ruchów – grozi to omdleniem. Niskociśnieniowcom wskazane są ćwiczenia uelastyczniające naczynia krwionośne, np. szybki marsz, bieganie, pływanie, jazda na rowerze lub aerobik. Gdy chcemy szybko podnieść ciśnienie, możemy także wykonywać przysiady z obciążeniem lub ćwiczenia siłowe.
Niskie ciśnienie można również podnieść, stosując napary z ziół. Skuteczny jest m.in. głóg, który usprawnia pracę układu sercowo-naczyniowego i wzmacnia organizm. Ciśnienie regulują również takie zioła jak tymianek, majeranek, mięta pieprzowa czy bazylia. Warto wypróbować poniższy przepis na herbatkę ziołową: wymieszaj ze sobą po 30 g majeranku, mięty, kwiatu lawendy, korzenia lubczyku, ziela tymianku i serdecznika. Następnie do szklanki wsyp łyżkę stołową zmieszanych ziół i zalej wodą. Doprowadź do wrzenia, lecz nie gotuj. Zaparzaj przez 5 minut i przecedź. Taki napar można pić 3-4 razy dziennie.