Reklama

Jak pobudzić dziecko w brzuchu?

Wyczuwanie ruchów dziecka większości mam sprawia ogromną przyjemność. Kiedy dziecko kopie, chętnie obserwujemy podskakujący brzuch i pozwalamy najbliższym też to poczuć. Pobudzanie dziecka do ruchu jest również elementem samokontroli w ciąży - dzięki temu maluch daje nam znaki życia. Jak wywołać jego aktywność w brzuchu?

Pierwsze ruchy pojawiają się pomiędzy 16. a 21. tygodniem ciąży. Doświadczone ciężarne mogą poczuć je wcześniej. Początkowo są tak delikatne, że łatwo pomylić je z pracą jelit. Z czasem jednak przestajemy mieć wątpliwości, czy czujemy nasze dziecko - kopniaki od środka, szczególnie te wymierzone w żebra, mogą być nawet bolesne! Przeważnie jednak wyczuwanie ruchów dziecka sprawia matkom przyjemność. 

Gdy dziecko jest mniejsze, ma miejsce nawet na robienie fikołków, później, gdy nieco podrasta, odczuwamy głównie falowanie, szturchanie i kopnięcia. Nie musimy się obawiać, gdy przez jakiś czas nic się nie dzieje - prawdopodobnie wtedy płód śpi. Największą aktywność przeważnie dzieci wykazują w godzinach popołudniowych i wieczornych, a jej stopień uzależniony jest od konkretnego dziecka: jedne ruszają się więcej, inne mniej. Jeśli jednak przerwa pomiędzy kopnięciami niepokojąco się wydłuża, możemy spróbować pobudzić dziecko do ruchu. Jak to zrobić?

Reklama

Jak pobudzić płód do ruchu?


Nasz głos jest słyszalny dla dziecka w brzuchu. Płód go rozpoznaje i pozytywnie kojarzy. Gdy dodatkowo zaczniemy delikatnie głaskać brzuch, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zareaguje kopnięciem. Innym sposobem na pobudzenie dziecka do ruchu jest zmiana pozycji ciała, najlepiej położenie się na dwie godziny na lewym boku - to zapewni optymalny dopływ krwi do macicy i łożyska. Możemy również spróbować zjeść coś słodkiego. Zastrzyk glukozy powinien dodać dziecku energii i pobudzić jego aktywność. 

Dzieci reagują także na muzykę

Dziecko może też reagować na intensywne smaki np. imbiru czy czosnku. Pamiętajmy jednak, że musimy cierpliwie poczekać, aż nasz posiłek dotrze do macicy. Niektóre dzieci reagują także na muzykę, szczególnie wesołą i skoczną. W sprzedaży są nawet specjalne słuchawki, które przykładamy do brzucha, by dziecko mogło ją lepiej słyszeć. Oddziaływać można nie tylko na zmysł słuchu, ale także wzroku, wystarczy poświecić z bliskiej odległości latarką w brzuch. 

Jeśli prowadzimy aktywny tryb życia i dużo się ruszamy, maluch odczuwa przyjemne kołysanie, dlatego może często drzemać. W takiej sytuacji z dużym prawdopodobieństwem obudzi go nagłe ustanie ruchu, czyli nasz odpoczynek. Pamiętajmy jednak, że nie każde dziecko odpowiada na takie bodźce, dlatego nie martwmy się, jeśli nie reaguje szturchnięciami. Najlepiej poznać preferencje dziecka i gdy chcemy skontrolować, czy wszystko jest w porządku, sięgać po swój sprawdzony sposób na pobudzenie płodu. 


Co zrobić, gdy stan spoczynku niepokojąco się wydłuża?


Jeśli ciężarna nie zaczęła odczuwać ruchów płodu po 24. tygodniu, powinna skonsultować się z lekarzem ginekologiem lub położną. Konieczne będzie skontrolowanie bicia serca, czasem wykonuje się również badanie USG. Po 28. tygodniu ciąży ruchy powinny być bardzo intensywne, dziecko ma mniej miejsca, dlatego matka odczuwa niemal każdą zmianę jego pozycji. Wtedy też powinnyśmy czuć minimum 10 ruchów w ciągu dwóch godzin. 

Jeśli aktywność ustała lub dziecko porusza się inaczej niż zwykle, należy natychmiast skontaktować się z ginekologiem lub położną. Na tym etapie ciąży najlepiej zachować ostrożność, rozwiewać wszelkie wątpliwości i unikać powodów do stresu i niepokoju. Gdy zatem przestaniemy we właściwy sposób odczuwać dziecko, należy udać się na kontrolne badanie USG i KTG, by wykluczyć niewydolność łożyska, niedotlenienie spowodowane owinięciem się pępowiny wokół szyi lub zgon płodu. 


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy