Jak pokonać dolegliwości żołądkowe? Niezawodne sposoby
Nieprzyjemne uczucie kwasowości w ustach, wzdęty - przypominający balon - brzuch i dobiegające z niego dziwne bulgoty, biegunka i dokuczliwe wiatry - żołądek bardzo wyraźnie daje nam znać, że w naszym organizmie zaczyna dziać się coś niepokojącego. Najczęściej bagatelizujemy symptomy i zrzucamy je na karb niewłaściwej diety oraz spowodowanej nią niestrawności. Oczywiście, do momentu aż jednorazowa dolegliwość nie zamieni się w uporczywy problem uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. Podpowiadamy, co zrobić, gdy nieoczekiwanie dopadną nas wzdęcia, zgaga czy inne, rozmaite dolegliwości żołądkowe i po jakie środki zaradcze sięgnąć, aby zdrowotny problem zdusić w zarodku.
Zaobserwowałaś, że tuż po stresującej sytuacji albo zjedzeniu ciężkostrawnego posiłku, typu fasolka, grochówka czy kotlety z kapustą, twój brzuch staje się ciężki i zaczyna powoli przypominać balon? To znak, że dopadły cię wzdęcia. Dostarczony pokarm zamiast ulec strawieniu zalega w jelitach i powoduje namnażanie się bakterii produkujących gazy. Aby oszczędzić sobie dalszych cierpień, racjonalnie zmodyfikuj dietę i spraw, aby w ciągu dnia nie zabrakło ci ruchu.
Zdrowe przekąski
Masz ochotę na słodycze? Zamiast ciastka z kremem zjedz garść suszonych owoców albo kilka orzeszków. Dzięki temu prostemu trikowi nie tylko poprawisz sobie humor i zaspokoisz ochotę na słodkie, ale jednocześnie naturalnie wspomożesz i przyspieszysz trawienie oraz dostarczysz do organizmu znacznie więcej składników odżywczych. Nie wspominając już o tym, że wyrugujesz z jadłospisu głównego prowodyra wzdęć, jakim są bogate w niezdrowe cukry i tłuszcze słodkości. Oczywiście, zadbaj o to, żeby twoja dieta w całości była zbilansowana i znacznie częściej sięgaj po zdrowe niż te tłuste potrawy.
Dużo ruchu
Pamiętaj, że ruch to zdrowie i sprawdzony sposób na wzdęcia. Każdego dnia co najmniej trzydzieści minut poświęć na proste ćwiczenia, typu brzuszki, przysiady albo po prostu pomaszeruj lub pobiegaj. Zdrowy nawyk przyniesie ci same profity: przyspieszysz przemianę materii, a tym samym szybciej pozbędziesz się nadprogramowych kilogramów i uregulujesz wypróżnienia.
Rano pij wodę z cytryną, wieczorem napar z siemienia
Dobre nawyki celebruj już od rana. Tuż po przebudzeniu i po porannej higienie sięgnij po szklankę ciepłej wody z cytryną. Ten prosty zabieg sprawi, że pobudzisz swój układ trawienny do działania i sprawisz, że będzie działał bez zarzutu. W ciągu dnia przygotuj i wypij napar z siemienia lnianego. Zapewnisz sobie regularność wypróżnień. Dla wzmocnienia efektów przed snem zafunduj sobie herbatkę z rumianku lub melisy. Wcielenie w czyn tych kilku prostych zasad sprawi, że dokuczliwe wzdęcia odejdą w zapomnienie.
Często towarzyszy ci uczucie nieprzyjemnej kwasowości czy też charakterystycznego "palenia" w ustach? To znak, że dopadła cię zgaga - kwaśna treść z żołądka powróciła do przełyku i stąd twój dyskomfort. Co ją powoduje? Zwykle grzechy żywieniowe, a konkretnie bardzo obfite i tłuste posiłki spożywane w późnych godzinach oraz używki, a zwłaszcza palenie. Co ciekawe, ryzyko jej pojawienia się zwiększa też noszenie nadmiernie obcisłych ubrań. Oczywiście, zgaga jest też częstą konsekwencją refluksu żołądkowo-przełykowego, który powinien być leczony pod okiem specjalisty i z wykorzystaniem farmaceutyków zobojętniających kwas żołądkowy.
Sięgnij po napar z siemienia lnianego
Jeżeli zaobserwowałaś, że dokuczliwa dolegliwość pojawia się u ciebie sporadycznie, spróbuj ją pokonać sama mało inwazyjnymi acz skutecznymi metodami. Przede wszystkim sięgnij po napar z siemienia lnianego. Zawarte w nim substancje śluzowe zneutralizują powodujące zgagę kwasy żołądkowe. Jest banalnie prosty w przygotowaniu. Łyżeczkę nasion siemienia lnianego zalej szklanką wody i gotuj przez około dziesięć minut. Gotową miksturę pij regularnie małymi łyczkami. Ulgę przyniosą ci także działające osłaniająco i powlekająco na błony śluzowe ziołowe herbatki. Najlepsze efekty uzyskasz sięgając po te przyrządzane na bazie lipy, prawoślazu lekarskiego, rumianku, owocu kopru włoskiego oraz kłącza imbiru. Nie wolno, rzecz jasna zapomnieć, że skutecznym remedium na zgagę jest też kleik z nasion babki jajowatej oraz sok z aloesu.
Bulgoty w brzuchu
Nie raz nie dwa zdarzyło ci się, że z twojego brzucha zaczęły dobiegać tajemnicze, przypominające bulgoty dźwięki, którym towarzyszy ból, ciężkość, odbijanie się i nudności? To znak, że twój żołądek nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej do optymalnego trawienia ilości kwasów. Najbardziej szkodzimy sobie mniej lub bardziej świadomie sami, bo przyczynami dokuczliwej i bolesnej dolegliwości są najczęściej nasze żywieniowe grzeszki. Jemy albo zbyt tłusto, albo zbyt dużo, albo zbyt ostro, albo co gorsza nasze nawyki tworzą zabójczą mieszankę wszystkich wymienionych. Bywa też, że sięgamy po potrawy niedogotowane albo nadmiernie zimne lub ciepłe i tym sposobem niestrawność pojawia się u nas niejako na własne żądanie.
Ziołowe mieszanki na niestrawność
Nabawić się niestrawności łatwo, pozbyć znacznie trudniej. Co zrobić? Produkcję soków trawiennych z pewnością zwiększy suplementacja odpowiednio dobranych mieszanek ziołowych. Połącz ćwierć łyżeczki suszonego piołunu z połową łyżeczki dziurawca i połową łyżeczki mięty. Mieszankę zalej połową szklanki wrzątku i parz przez piętnaście minut. Wystudź i pij małymi łyczkami. Dla uzyskania najlepszych efektów, kolejną porcję naparu wypij po trzech godzinach.
Nie można pominąć bardzo dokuczliwej i wyjątkowo niekomfortowej żołądkowej dolegliwości, jaką są gazy. Jak powstają? Wraz z posiłkami do naszego organizmu dostają się także cząsteczki powietrza. Jeśli nie wydostaną się podczas odbijania, wędrują przez cały układ pokarmowy i uwalniają się w postaci wiatrów. Ich zapach uwarunkowany jest naszym jadłospisem. Pół biedy, jeśli skonsumowaliśmy owoce, bo wtedy z reguły są bezwonne. Gorzej, gdy właśnie pochłonęliśmy porcję mięsa lub zafundowaliśmy sobie solidną dawkę wzdymających warzyw, typu kapusta lub cebula...
Im więcej gazotwórczych produktów dostarczamy do organizmu, tym bardziej dokuczliwy problem się nasila. Remedium jest zatem zmiana diety i ograniczenie w niej ilości fasolki, brukselki, kapusty, brokułów, jabłek, mleka i tłustego mięsa oraz tworzonych na ich bazie rozmaitych mieszanek. W pozbyciu się dokuczliwej dolegliwości pomogą też: mikstura na bazie sody oczyszczonej i cytryny, herbata cynamonowa, koper włoski, imbir i mięta.