Jak poprawić wzrok? Ćwiczenia
Doskonały wzrok dla wielu jest wspomnieniem z dzieciństwa. Praca przy komputerze, zanieczyszczone środowisko sprawiają, że ludzie coraz częściej narzekają na problemy z oczami. Zabiegi chirurgiczne korygujące wzrok są kosztowne. Używanie soczewek kontaktowych także niesie ze sobą szereg problemów – infekcje i wysuszanie gałki ocznej. Nie wszyscy też są fanami okularów. Ale czy wiesz, że można temu skutecznie zaradzić? Zobacz jak zabrać się do ćwiczenia wzroku.
Ćwiczenie z ołówkiem
Weź ołówek – znajdź taki, który ma nadrukowane litery. Wybierz jedną literę i skup na niej wzrok. Następnie zacznij przesuwać ołówek w górę i w dół. Powtórz 10 razy. Następnie zacznij obracać ołówek. Najpierw zgodnie z ruchem wskazówek zegara, następnie w przeciwnym kierunku, ciągle skupiając wzrok na jednej wybranej literze.
Wykonując to ćwiczenie wzmacniasz mięśnie oka i ostrość widzenia. Jest zalecane osobom, które cierpią na podwójne widzenie i zeza. Możesz modyfikować to ćwiczenie. Przykładowo – zmieniając zakres ruchów i odległość ołówka od oczu.
Palming czyli zakrywanie oczu
To kolejne ćwiczenie, które pomaga uzyskać lepszą jakoś widzenia. Aby je wykonać, połóż się na płaskim podłożu. Łokcie oprzyj na poduszkach, złóż dłonie w koszyczek, następnie przykryj nimi powieki. Jeśli przez dłonie prześwituje światło, popraw ich ułożenie tak, abyś przed oczyma miał kompletną ciemność. Następnie zamknij oczy. Pamiętaj, by nie naciskać na powieki. Przed oczyma zobaczysz ciemność, co pomoże ci się zrelaksować. Jeśli na czarnym tle pojawią się kolorowe plamy, oznacza to, że jesteś spięty. Spróbuj skupić umysł na czymś przyjemnym. Aby promować stan relaksacji, stopniowo wydłużaj czas tego ćwiczenia.
Bujawka
To ćwiczenie pomaga odprężyć przemęczone oczy. Dodatkowo ruch sprawia, że poprawisz krążenie krwi w oczach.
Stań prosto z nogami rozstawionymi na odległość około 30 cm. Teraz skręć swoje ciało, wraz z głową najpierw w lewą, następnie w prawą stronę. Upewnij się, że twoje ruchy są płynne. Skręcając się w jedną stronę przesuwaj ciężar ciała na nogę w stronę której się skręcasz. Ćwicz dwa razy dziennie, za każdym razem wykonując po sto skrętów.
Mruganie
Aby odciążyć oczy i lepiej zadbać o swój wzrok pamiętaj, by jak najczęściej mrugać. Dzięki temu poprawiasz nawilżenie gałki ocznej i unikasz infekcji. Mruganie sprawia też, że mięśnie oczne stają się bardziej zrelaksowane, zmieniając na chwilę punkt skupienia. To ćwiczenie pomaga im także zwyczajnie odpocząć.
Nasłonecznianie
To ćwiczenie należy wykonywać w ciągu dnia. Kiedy świeci słońce, zwróć ku niemu twarz z zamkniętymi oczyma i odpręż się. Nasłonecznianie pomoże ci zrelaksować mięśnie oczne i całe twoje ciało. Dodatkowo promienie powodują wydzielanie endorfiny – hormonu szczęścia, który sprawi, że poczujesz się dobrze. Skup się na głębokim oddechu.
Skupiane wzroku na jednym punkcie
Ta aktywność wzmacnia środkową część siatkówki, która odpowiada za powstawanie obrazów w oku.
Kiedy ludzie ze słabym wzrokiem patrzą na duże obiekty, nadwyrężają mięśnie orbitalne. Aby temu zapobiec, oglądając np. potężny budynek spróbuj skupić się na jego jednym punkcie – oknie, ozdobie fasady etc. Następnie po 20 sekundach przesuń wzrok na inny element. Dzięki temu ćwiczeniu wzrok będzie się łatwiej dostosowywał do zmian wielkości obserwowanych obiektów i te zmiany nie będą już miały tak obciążającego efektu na twoje oczy.
Przenoszenie wzroku
Aby skorygować szereg zaburzeń widzenia – w tym astygmatyzm, czy zez, konieczne jest nauczenie twoich oczu, by były w stanie szybko zmienić punkt swojej koncentracji. Wykonując je co kilka sekund przesuwaj wzrok z obiektu na obiekt.
Uczta dla oczu
Być może najważniejszym ćwiczeniem, za które twoje oczy szczególnie ci podziękują jest otaczanie się zielenią i przebywanie na świeżym powietrzu. Ciesz się rześkim porankiem, wyjdź na spacer – do parku, do lasu. Samo patrzenie na rośliny wywołuje w ciele liczne dobroczynne procesy, które wspomagają też zdrowie twoich oczu. Wraz z nimi czujesz radość, która dodatkowo powoduje wydzielanie w twoim ciele hormonów szczęścia – dopaminy i serotoniny.
Wykonując powyższe ćwiczenia możesz poprawić swój wzrok w naturalny sposób. Pamiętaj, że kilka minut dziennie to mała cena do zapłacenia w porównaniu z ceną zabiegu chirurgicznego.