Jak pozbyć się kaszlu
Ta dolegliwość często towarzyszy przeziębieniu, ale może być także spowodowana przez inne choroby. Kaszlu lepiej nie lekceważyć. Zwłaszcza jeśli trwa ponad dwa tygodnie.
Zimą zdarza mi się kaszel, który bardzo trudno wyleczyć, czasem męczę się z nim przez 2-3 tygodnie. Joanna z Kalisza
Nasz ekspert lek. med. Arkadiusz Miller, internista:
Kaszel jest reakcją obronną organizmu. Sposobem, aby usunąć z dróg oddechowych jakiś drażniący element. Najczęściej jego przyczyną jest infekcja wirusowa, przy której wydzielina spływa do gardła albo nabłonek dróg oddechowych jest podrażniony. Powodem pojawienia się kaszlu mogą być jednak także zapalenie oskrzeli i płuc, a także zapalenie zatok. W tym ostatnim przypadku dolegliwość wywołana jest przez wydzielinę spływającą do gardła z zatok.
Warto też wiedzieć, że kaszel suchy, czyli taki, przy którym nie pojawia się wydzielina, jest zazwyczaj objawem infekcji wirusowej. Natomiast tzw. mokry, z odkrztuszaniem, towarzyszy zwykle chorobom bakteryjnym. Choć niewielka ilość wydzieliny może się również pojawiać w początkowej fazie przeziębienia (którego przyczyną są wirusy).
Kaszel jest objawem, że coś się organizmie dzieje. Dlatego leczy się nie kaszel, lecz chorobę, która ten odruch powoduje. Bo gdy zdrowiejemy, nieprzyjemny objaw znika. Warto jednak tę przypadłość łagodzić, zażywając syropy. Bo kaszel długotrwały, męczący, u wrażliwych osób może powodować bóle mięśni klatki piersiowej. Ważne jest jednak, żeby taki specyfik dobrać do rodzaju kaszlu.
W aptekach możemy kupić dwa rodzaje syropu: na kaszel suchy i na kaszel mokry. Działanie syropu na kaszel suchy polega na hamowaniu samego odruchu kasłania, więc jeśli zażyjemy taki środek, przy mokrym kaszlu, co prawda go złagodzimy, ale wydzielina, której organizm chce i powinien się jak najszybciej pozbyć, będzie zalegała w płucach i oskrzelach. A to może doprowadzić do zaostrzenia choroby.
Jeśli natomiast zastosujemy syrop na kaszel mokry przy kaszlu suchym - tylko wzmożemy odruch kaszlowy i będziemy się niepotrzebnie męczyć, starając odkrztusić nieistniejącą wydzielinę. Dlatego kupując leki na kaszel, zawsze warto skonsultować z farmaceutą rodzaj objawów i wybrać odpowiedni specyfik.
Kaszel zazwyczaj mija pod dwóch tygodniach. Jeśli jednak się tak nie dzieje, warto się wybrać do lekarza na badanie. Zwłaszcza jeśli męczy nas kaszel suchy albo gdy prócz pokasływania dodatkowo pojawiają się duszności czy inne problemy z oddychaniem. Wizyta u specjalisty przy przedłużającym się kaszlu jest istotna również dlatego, że w niektórych przypadkach odruch ten nie jest wcale związany z chorobami dróg oddechowych.
Kaszel może być spowodowany np. chorobą refluksową i związanym z nią podrażnieniem przełyku w górnej części albo inną chorobą rozwijającą się w jamie brzusznej. Jest też jednym z objawów chorób serca - może się np. pojawić przy niewydolności tego organu.
Lucyna Pianko
***Zobacz materiały o podobnej tematyce***