Jak przeprowadzić detoks cukrowy?
Według danych zebranych przez Narodowy Fundusz Zdrowia statystyczny Polak w ciągu roku zjada aż 51 kg cukru. Mimo że jesteśmy coraz bardziej świadomi żywieniowych wyborów i staramy się unikać spożywania słodyczy, to cukier jest w niemal każdym produkcie – pieczywie, płatkach śniadaniowych, sokach, napojach, a nawet w serach i jogurtach. Tymczasem cukier nazywany jest "białą trucizną" – w nadmiernych ilościach wyniszcza trzustkę, niekorzystnie wpływa na mózg i układ krążenia, jest główną przyczyną nadwagi i otyłości. Zwiększa też ryzyko nowotworu i jest odpowiedzialny za wahania nastroju. Jak pokonać uzależnienie od cukru i od czego zacząć detoks?
Cukier jest substancją silnie uzależniającą – to najszybszy i najprzyjemniejszy sposób, by dostarczyć organizmowi energię. Poza tym spożywanie słodyczy stymuluje wydzielanie endorfin, dopaminy i serotoniny, czyli hormonów szczęścia. Niestety po chwilowej euforii następuje gwałtowny spadek cukru we krwi, co wiąże się ze spadkiem energii i pogorszeniem samopoczucia, a także nieodpartą chęcią dostarczenia do organizmu kolejnej porcji słodkości. Tak działa mechanizm uzależnienia. Lekarze alarmują jednak, że zbyt duże ilości cukru (zwłaszcza węglowodanów prostych) obciążają trzustkę (i przyczyniają się do rozwoju cukrzycy typu 2.), uszkadzają naczynia krwionośne, podwyższają poziom złego cholesterolu, osadzają się w neuronach mózgu i przyspieszają starzenie się skóry, powodują też próchnicę zębów. Warto wiedzieć, że każda nadprogramowa ilość węglowodanów jest magazynowa w wątrobie, a następnie przedostaje się do krwioobiegu i odkłada w postaci tkanki tłuszczowej. To właśnie cukier jest najczęstszą przyczyną nadwagi i otyłości.
Całkowite wykluczenie cukru z diety nie jest możliwe, ponieważ znajduje się on w niemal każdym produkcie – pieczywie, jogurtach, keczupie, owocach i warzywach. Jednak największym zagrożeniem są węglowodany proste, a więc produkty o wysokim indeksie glikemicznym. Tego typu cukier bardzo szybko wchłania się do organizmu, co powoduje gwałtowny wyrzut insuliny. Wyjątkiem są węglowodany znajdujące się w owocach - zawierają one błonnik, który w naturalny sposób reguluje i spowalnia wchłanianie się cukru.
Detoks cukrowy nie jest prosty do przeprowadzenia, ponieważ w pierwszych dniach występują objawy charakterystyczne dla "walki z nałogiem" – zły nastrój, nieodparta chęć zjedzenia czegoś słodkiego, bóle i zawroty głowy, zmęczenie i bezsenność. Z każdym dniem jest jednak łatwiej, a organizm przystosowuje się do nowych warunków. Optymalny czas detoksu to 3-4 tygodnie, podczas których jak najbardziej eliminuje się produkty zawierające przemysłowe cukry proste. Z codziennej diety należy usunąć słodycze, słodkie napoje, soki owocowe, suszone owoce, dżemy i konfitury, a także słone przekąski i alkohol. Powstrzymać trzeba się też od słodzenia kawy i herbaty. Jasne pieczywo i makarony najlepiej zamienić na produkty pełnoziarniste oraz różnego rodzaju kasze, ponieważ mają one niski indeks glikemiczny i zawierają duże ilości błonnika, który chroni przed napadami głodu i wahaniami cukru we krwi. Trzeba też uważać na musli i płatki śniadaniowe, ponieważ większość tych produktów zawiera ogromne ilości cukrów prostych. W przypadku dużej ochoty na słodycze, najlepiej zjadać świeże owoce o niskiej zawartości fruktozy, a także surowe warzywa (z wyjątkiem tych strączkowych, a także ziemniaków i kukurydzy) w nieograniczonych ilościach. Z czasem okaże się, że nasz organizm „postrzega” je jako bardzo słodkie produkty.
W trakcie detoksu cukrowego bardzo ważna jest motywacja. Odstawianie słodyczy i wysokoprzetworzonej żywności powinno być dla nas sposobem na lepsze samopoczucie i zdrowsze życie. Myślenie o detoksie jako ciągłych wyrzeczeniach i odmawianiu sobie przyjemności nie przyniesie długotrwałych efektów. Celem powinno być wyzwolenie się z głodu cukru, a nagrodą – lepsze samopoczucie, poprawa kondycji, zrzucenie nadprogramowych kilogramów czy poprawa wyglądu cery. Detoks powinien być procesem prowadzącym do zmiany nawyków na stałe, co wcale nie oznacza zakazu spożywania słodyczy. Chodzi jedynie o to, by cukier przestał być naszym nałogiem. W czasie detoksu cukrowego naszym największym przyjacielem jest aktywność fizyczna – w czasie ruchu mniej myślimy o jedzeniu, a w organizmie wytwarzają się endorfiny.
Efekty detoksu cukrowego
Na efekty cukrowego detoksu nie trzeba długo czekać – już po dwóch tygodniach poprawia się samopoczucie – mamy więcej energii, stajemy się mniej rozdrażnieni i łatwiej o koncentrację. Lepiej pracują też jelita, które bez nadmiaru cukru są mniej narażone na rozwój grzybów i wszelkie zaburzenia. Poprawia się także kondycja skóry i cery – nikną niedoskonałości, skóra staje się gładsza i bardziej jędrna. Znacznie szybciej jest też zrzucić nadprogramowe kilogramy – przyspiesza metabolizm, a dostarczane w pożywieniu kalorie są od razu przekształcane w energię.