Jak przygotować się do tomografii?
Tomografia komputerowa umożliwia szybką diagnostykę narządu ruchu, układu krążenia, pozwala wykryć zakrzepy, torbiele, guzy nowotworowe. Pod zagadkową dla wielu z nas nazwą kryje się nowoczesny rentgen sprzężony z komputerem. Umożliwia on wykonywanie zdjęć w kilkudziesięciu płaszczyznach, nawet w trójwymiarze (tomografia 3D). Gdy lekarz chce dokładnie zdiagnozować staw czy któryś z narządów, w pierwszej kolejności kieruje zwykle na tomografię, zwaną w skrócie TK. Co powinieneś wiedzieć, gdy czeka Cię to badanie?
Przez 6 godzin przed badaniem nic nie jedz, a przez 3 godziny nie pij (podczas TK niektórych stawów, np. barku, nie musisz być na czczo).
W przypadku badania narządów miednicy na dzień przed nim powinnaś wziąć środki przeczyszczające.
Gdy czeka Cię szczególny rodzaj tomografii – kolonoskopia wirtualna, przez trzy dni unikaj potraw smażonych, warzyw, owoców, orzechów, serów, czerwonego mięsa, razowego chleba, a dzień wcześniej zażyj silny środek przeczyszczający (np. Fortrans).
Zanim wejdziesz do sali, gdzie znajduje się aparat, zostaw metalowe rzeczy – spinki, biżuterię, agrafki, zegarek, klucze, pasek z metalową sprzączką, a także telefon i karty magnetyczne. Mogłyby zakłócić obraz albo ulec zniszczeniu. Nie musisz zdejmować ubrań (oprócz butów), ubierz się jednak wygodnie.
Jeśli czeka Cię badanie jamy brzusznej, przynieś ze sobą 1,5 litra niegazowanej wody – będziesz ją musiała wypić przed wejściem. Jeśli karmisz piersią, przerwij już na 24 godziny przed badaniem.
Pokaż lekarzowi wyniki ostatnich badań. Poinformuj go o stwierdzonej niewydolności nerek, nadczynności tarczycy, skłonności do krwawień, uczuleniu na leki. Podaj nazwy stale przyjmowanych leków i przekaż je również lekarzowi przed badaniem. To ważne, bo jeśli zajdzie potrzeba, otrzymasz dożylnie kontrast poprawiający czytelność obrazu. Nie można go jednak podać osobie uczulonej na ten środek (także pacjentom z niewydolnością nerek).
Trwa od 10 do 20 minut, w zależności od części ciała. Leżysz na ruchomym stole, przesuwającym się wewnątrz obręczy, w której znajduje się lampa emitująca promienie rentgenowskie pod różnymi kątami. Przez cały czas musisz leżeć w całkowitym bezruchu.
Mimo zamknięcia w hermetycznym pokoju będziesz w stałym kontakcie z lekarzem radiologiem, obserwującym Cię na monitorze (zgłaszaj mu wszelkie niepokojące objawy, np. zawroty głowy, mdłości po podaniu środka kontrastującego).
Wynik (na płycie CD) dostaniesz po kilku dniach.
Tomografii nie zaleca się w ciąży – bezwzględnie w I trymestrze, zaś w II i III wykonuje się ją w ostateczności. TK nie powinnaś robić w II połowie cyklu miesięcznego, jeśli mogło dojść do zapłodnienia. Badania przy użyciu kontrastu (zawiera jod) nie zaleca się u osób powyżej 60. roku życia, zwłaszcza u pacjentów z chorą tarczycą, niewydolnością krążenia, astmą.
PAMIĘTAJ! Nie każdy może bezpiecznie poddać się tomografii. Gdy lekarz Cię na nią kieruje, powiedz, na jakie schorzenia cierpisz (alergię, cukrzycę, nadciśnienie, itp.)
Pamiętaj, że tomografia komputerowa emituje dużą dawkę promieni rentgenowskich. Badanie to nie jest konieczne w każdym przypadku. Powinno się je robić tylko wtedy, gdy obraz zwykłego rentgena nie jest wystarczający do postawienia diagnozy. Gdy doszło do złamania kończyny lub należy stwierdzić zwyrodnienie stawu biodrowego, zwykły rentgen wystarcza.