Jak przyspieszyć wzrost włosów i zapobiec ich siwieniu?
Gęste i lśniące włosy są marzeniem każdej osoby, bez względu na płeć. To oznaka zdrowia i młodości, która podkreśla urodę i dodaje pewności siebie. Niestety, siwienie i wypadanie włosów to prawdziwa zmora wielu z nas. Przyczyną często jest nieprawidłowa dieta, uboga w witaminy i minerały, szybkie tempo życia, stres i regularne przemęczenie. Podpowiadamy, co zrobić, gdy włosy stają się łamliwe, zaczynają siwieć lub wypadają w zbyt dużych ilościach.
Biotyna (inaczej witamina B7) nazywana jest witaminą piękna, ponieważ odpowiada za zdrowe włosy, skórę i paznokcie. Biotyna reguluje procesy komórkowe skóry włosów i zwiększa tempo ich wzrostu. Jej niedobór sprawia, że włosy stają się łamliwe, wypadają lub zaczynają siwieć. Szczególnie narażone na to są osoby przez dłuższy czas przyjmujące antybiotyki (biotyna jest naturalnie produkowana w organizmie przez florę bakteryjną jelit) lub niezdrowo się odżywiające. Biotynę można przyjmować w postaci suplementu diety – ważne, żeby stosować ją regularnie przez przynajmniej 4 miesiące. Pierwsze efekty powinny być widoczne już po 2 miesiącach.
Biotyna znajduje się także w produktach spożywczych. Najwięcej jej występuje w mięsie wieprzowym, wołowym i drobiu, a w szczególności w wątróbce, w orzechach, otrębach, mleku, żółtkach jaj, nasionach soi, rybach, a także w warzywach (kalafiory, groch, kukurydza, pomidory, szpinak, buraki, marchew) i owocach (banany, grejpfruty, arbuzy, brzoskwinie).
Skrzyp polny to idealny sprzymierzeniec w walce z siwiejącymi i wypadającymi włosami. Wyciąg z tej popularnej w Polsce rośliny leczniczej sprawia, że włosy stają się lśniące i mocne, wolniej obumierają, a ryzyko ich siwienia się zmniejsza. Roślina zapobiega nie tylko wypadaniu włosów, ale chroni je także przed łupieżem i nadmiernym przetłuszczaniem się. Ekstrakt ze skrzypu polnego można przyjmować w postaci suplementu diety. Optymalna dzienna dawka to 250 mg w 2-3 dawkach.
Alternatywą jest zakup suszonego ziela i przygotowywanie z niego naparu. 2 łyżeczki suszu wystarczy zalać wrzącą wodą, zaparzać pod przykryciem przez 15 minut, a następnie przecedzić. Napar warto pić regularnie 2-3 razy dziennie przez co najmniej 2-3 miesiące. Wywar sprawdzi się także jako płukanka do włosów. W drogeriach i aptekach znajdziemy również lecznicze szampony i odżywki z wyciągiem ze skrzypu polnego.
Krzem to niezwykle cenny dla zdrowia i urody minerał. Chroni włosy przed nadmiernym wypadaniem i łamliwością, jest też odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie stawów, serca i kości. Wraz z wiekiem jego występowanie w organizmie się zmniejsza, a włosy stają się przerzedzone, kruche i zaczynają siwieć. Dlatego warto przyjmować krzem w postaci suplementu diety (20-30 mg dziennie) lub spożywać bogate w niego produkty. Największym źródłem tego minerału jest chleb razowy i otręby, czosnek, szczypiorek, a także zioła – skrzyp polny, pokrzywa, perz, podbiał i turzyca piaskowa.
Cynk jest odpowiedzialny za metabolizm aminokwasów i produkcję keratyny, która jest budulcem włosów. Ten cenny minerał reguluje także pracę gruczołów łojowych i chroni komórki przed starzeniem się. Dzięki niemu możemy cieszyć się lśniącymi włosami, mocnymi paznokciami i zdrową skórą. Cynk jest trudno przyswajalny przez organizm i nawet zbilansowana dieta raczej nie dostarczy nam wymaganej dziennej dawki tego minerału (15-20 mg), dlatego najczęściej konieczna jest suplementacja. Przyjmowanie cynku powinno zostać jednak poprzedzone badaniami, ponieważ jego przedawkowanie może bardzo niekorzystnie wpływać na organizm (np. powodować ból głowy i osłabienie organizmu).
Najwięcej cyku znajduje się w ostrygach. Zdecydowanie mniejsze ilości tego minerału występują w wątrobie wołowej i cielęcej, cebuli, groszku, orzeszkach piniowych, pestkach dyni, kakao i kurzych jajach.
Aby cieszyć się zdrowymi i lśniącymi włosami oprócz zbilansowanej diety bogatej w witaminy i minerały, warto stosować zabiegi pielęgnacyjne. Pomocny będzie kilkuminutowy masaż skóry głowy przed myciem włosów – poprawi krążenie i ułatwi pozbycie się martwego naskórka. W skórę głowy warto też wcierać specjalne olejki, które wzmacniają włosy i chronią przed łamliwością. Warto także przygotowywać domowe maseczki, na przykład z jajek, które są bogate w białko, cynk, selen i żelazo. 3 jajka wystarczy zmieszać z łyżką oliwy i nałożyć na skórę głowy na 20 minut, a następnie umyć włosy.