Jak rozpoznać krztusiec?
Krztusiec, zwany też inaczej kokluszem, to wyjątkowo zdradliwa choroba.
Coraz częściej w mediach pojawiają się alarmujące informacje, że w Polsce rośnie liczba zachorowań na krztusiec.
Z uwagi na mało charakterystyczne objawy, choroba często jest rozpoznawana dopiero wówczas, gdy wystąpią groźne powikłania, m.in. ropne zapalenie płuc. O to, jakie symptomy mogą wskazywać, że dziecko ma krztusiec, zapytaliśmy eksperta.
Krztusiec, zwany też inaczej kokluszem, to rzeczywiście wyjątkowo zdradliwa choroba, która nie rozpoznana może trwać przez wiele tygodni. W tym czasie dziecko bywa leczone na grypę, przeziębienie, zapalenie krtani czy anginę.
W pierwszym etapie choroby, tzw. nieżytowym, trudno postawić właściwą diagnozę, bo maluch ma jedynie katar, lekki, suchy kaszel i stan podgorączkowy. Dopiero później, po około dwóch tygodniach ataki kaszlu nasilają się i coraz bardziej męczą dziecko.
W czasie takiego napadu malec czerwienieje na buzi, niemal się dusi (trudno mu bowiem odkrztuszać gęstą, lepką wydzielinę), a na koniec wymiotuje. Uporczywemu kaszlowi towarzyszy też głęboki, świszczący wdech, przypominający pianie koguta.
Jeśli dziecko miewa tego typu ataki i jego stan nie poprawia się pomimo dotychczasowego leczenia, jak najszybciej powinno zostać skierowane na badanie w kierunku krztuśca (test z krwi na obecność przeciwciał). Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że cierpi na koklusz.
Na pytanie odpowiadała lek. med. Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra, neonatolog z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie